Alice Harikalar Diyarında filmi – Helena Bonham Carter

Helena Bonham Carter: ‘ Hepimizin içinde bir Alice var’

‘ Çocuklarım koca kafamdan korktu’

‘ Tim, beni hala beğeniyor. Keyfim yerinde’

Tüm zamanların en çok sevilen masallarından biri olan epik, fantastik macera ‘ Alice Harikalar Diyarında-Alice in Wonderland’ ünlü yönetmen Tim Burton’un ellerinde tekrar can buldu. İngiliz yazar Lewis Carroll’un aynı adlı eserinden uyarlanan film, senarist  Linda Woolverton’un anlatımıyla geçtiğimiz günlerde sinemaseverlerle buluştu.

Alice Harikalar Diyarında, 140 yıllık bir eser olmasına rağmen, ilginç karakterleri, ikonik simgeleri, iyi ve kötüye yaklaşımı, iyi karakterlerin bile biraz çatlak olması özellikleriyle küçükleri değil, yetişkinleri de oldukça etkileyen bir masaldır.

Kariyerine 1979 yılında The Walt Disney Company’de başlayan bugünün ünlü yönetmeni Tim Burton, çok etkilendiğini bu masalı film yapma şansına kavuştu. Filmle arasında garip bir bağ olduğunu savunan Tim Burton, şaşırtan ipuçlarını şöyle verdi: ‘ Alice Harikalar Diyarında kitaplarıyla daha 8 yaşında tanıştım. Ve kitaplara çok bağlandım. Masaldaki iyi karakterlerin bile hafif çatlak olması, bana farklı bir dünyanın kapılarını araladı. Belki de filmlerimdeki masalımsı anlatım tarzı bana o günlerden kaldı. Daha sonra Londra’da oturduğum evin, 1907 basımı Alice Harikalar Diyarında kitabının renk paletlerini yaratan ressama ait olduğunu öğrendim. Ve gelelim senaryoya..Linda’nın senaryosu 3D formatdaydı. Senaryoyu görmeden beğeneceğimi hissettim.’

Alice Harikalar Diyarında filmini daha çekmeden etkilenen Tim Burton, bu film için birbirinden ünlü isimleri bir araya getirdi. Londra’da buluştuğumuz oyuncular aslında Burton’un artık klasikleşen kadrosuydu. Johnny Depp ve iki çocuğunun annesi Helena Bonham Carter’in yanı sıra, Anne Hathaway, Mia Wasikowska ve Crispin Glover’in da rol aldığı film, oyuncular için de çok anlamlı olmuş. Filmin tüm kadrosu, Alice Harikalar Diyarında kitapları ile daha küçük bir çocukken tanışmış.

Bu nedenle, filmde canlandırdıkları karakterlerle çok eğlenen oyuncular, film bittikten sonra uzun süre, etkisinden çıkamamış.

Film aynı zamanda iki eski arkadaş olan Tim Burton ve Johnny Deep’in beraber yaptıkları, 7’ci çalışma. Johhny Depp ve eşiyle ailece de görüşen Tim Burton ve Helena Carter, filmin basın toplantısında tatlı tatlı atıştı.

Helena Bonham Carter: ‘ Filmdeki koca kafam çocuklarımı korkuttu’

Alice Harikalar Diyarında’nın kötü kalpli Kırmızı Kraliçesi’ni canlandıran Helena Bonham Carter’in, 2001 yılından beri birlikte olduğu Tim Burton’la iki çocuğu var. Filmde, kocaman kafasıyla, kızgın hali ve insanların kafalarının kesilmesi için bağırma arzusuyla halkını korkuyla yöneten Kırmızı Kraliçe, Helena Bonham Carter’in çocukları, annelerinin görüntüsünden korkmuş.

Ünlü yıldız sorularıma şu cevapları veriyor:

Siz canlandırdığınız karakterlere ilginç bir ruh veriyorsunuz. Kırmızı Kraliçe’de diğerlerinden farklı değil. Keskin hatları olan bu karakter için nasıl hazırlandınız?

HBC: Ben aslında çok sakin ve yumuşak bir insanım. Kırmızı Kraliçe ise oldukça egoist. Etrafındaki her şey, kendisiyle ilgili. Fiziksel sorunları ruhuna da yansıyor. Güzel kardeşini sonsuz bir hırsla kıskanıyor.

Biraz garip gelebilir ama rolüm için Bette Davis ve Joan Crawford’u inceledim. Kafamda yarattığım tipleme, onlarla birleşti. Ortaya böyle bir şey çıktı. Ama, koca kafam çocuklarımı gerçekten korkuttu. Filmdeki diğer karakterler değil ama ben gerçekten müthişim!!

Eşiniz bu rolü özellikle seçmemiştir inşallah?Tabii ki şaka yapıyorum!!

HBC: Şaka yapmıyor da olabilirsin. Farketmez. Tim’in beni hala bir kadın oyuncu olarak filmlerinde oynatıyor olması çok gurur verici bir duygu. Beni hala beğeniyor, keyfim yerinde. Umarım yıllarca böyle gider.

Ama itiraf edeyim beni gerçekten çok acaip bir kılığa soktu, ona evde gününü gösterdim!!

Siz filmi arkadaşınız Johnny Depp gibi çocuklarınızla seyrettiniz. Onlar filmi nasıl buldular?

HBC: Bayıldılar. Çok beğendiler. Özellikle 6 yaşımdaki oğlum her şeye açık. Şimdiden kafasında ne fanteziler oluşmaya başladı. Küçük kızım ise pek bir şeyin farkında değil, ama eminim koca kafam zihninde kalacaktır.

Alice Harikalar Diyarında’nın başarısı sizce nereden kaynaklanıyor?

HBC: Bir kere hepimizin içinde bir yerlerde bir Alice var. Çoğumuz gizemli dünyalarımızı dışarıyla paylaşmayız. İşte bu eser, bilinçaltının bu noktasına dokunuyor. Başarısı da buradan kaynaklanıyor. Bir de inanılmaz zenginliği.

. . .

Johnny Depp: ‘ Kızlar beni hala neden beğeniyor, anlayabilmiş değilim’

Bu arada basın toplantısı ve premiyer özellikle Johnny Depp hayranları için büyük heyecan yaratıyor. Ama,  Depp Londra’ya son derece yorgun geldiğini fısıldayıveriyor. Filmdeki Mad Hatter( Çılgın Şapkacı)’yı oynayan Johnny Depp , filmde kalbini gömlek kolunda taşımakla kalmaz, hiç değişmeyen aksiliği yüzüne ve kıyafetlerine yansır. Muhtemelen tek gerçek arkadaşının, Alice’in dönüşünü dört gözle beklemektedir. Korkusuzdur, onu  korumak için kendini riske atmaktan çekinmez.

Helena Bonham Carter gibi, filmi eşi ve çocukları ile birlikte seyredeyen ünlü oyuncu Johnny Depp’in çocukları filmi çok beğenmiş. Johnny Depp filmle ilgili şunları söylüyor: ‘ Tim Burton’a her zaman hayran oldum. İmkansız şeyleri yapmak isteyen ve yapan bir yönetmen. Ve bugünkü sinemanın gerçek artistlerinden biri. Artık Tim gibi gerçek artistleri bulmamız çok zor.

O’nu tam 20 yıldır tanıyorum. Bu süre içinde, özellikle aile kurduktan sonra birbirimizi daha çok anlar olduk. Şimdi ikimizde çoluklu çocuklu birer aile reisiyiz. Ama şunu itiraf edeyim, Helena Tim’in hayatına girdikten sonra kavga etmeye başladık.’

Filmdeki Çılgın Şapkacı gibi hafif çatlak bir rolün altından, sadece o karaktere bürünerek kalktığını söyleyen ünlü oyuncu, ‘ Ben oynadığım karakterlerden sonra o karakterleri özlerim. Karakterler üzerimde bir müddet kalırlar. Çılgın şapkacı da böyle oldu.’ diyor. Depp, Çılgın Şapkacı rolünü şöyle tanımlıyor: ‘ O zarar görmüş bir karakter, onu inceledikten sonra bir parça travma verdim. Ortaya böyle bir Çılgın Şapkacı çıktı.’

Bugüne kadar sayısız ilginç filmde hayranlarıyla buluşan yakışıklı oyuncu Johnny Depp  , ‘ Çok şanslı olduğunu’ söylüyor. Yaptığı her film olay olan bebek yüzlü aktör, ‘ Başarısının formülünü sadece şanslı olmasına ‘ bağlayarak, şaşırtıyor. Mütevazilikte yerini kimselere kaptırmayan Johnny Depp’de, küçük yaşlardan beri Alice Harikalar Diyarında kitaplarını okuyanlardan. Bu kitabın karakterlerinin çok etkileyici olduğunu söyleyen Depp, ‘ Kitabı okumayanlar bile karakterleri tanırlar. Kitap böyle bir üne sahip’ diyor.

. . .

Tim Burton: ‘ Çılgın şeyler yapmak hoşuma gidiyor’

Tim Burton ile Büyük Balık adlı filminin röpörtajları için yine Londra’da bir araya gelmiştim. Geçtiğimiz sonbahar, Modern Sanatlar Müzesi(MoMA) ünlü yönetmenin yaptığı işlerle ilgili kapsamlı bir sergi açmıştı.

‘ Çılgın şeyler yapmak hoşuma gidiyor’ diyen yönetmen Tim Burton, filmdeki bütün karakterleri sevdiğini söylüyor. Yönetmen orijinal eserdeki ikonik  simgelerden çok etkilenmiş. İşte, kendi yaptığı filmle ilgili düşünceleri: ‘ Bence insanlar Alice’in hikayelerini tekrar okuduklarında daima şaşırıyorlar. Çünkü, Lord of the Rings-Yüzüklerin Efendisi’nin o kapsamlı anlatısı yok. Absürt ve gerçeküstüler. Yine de o karakterler rüyalarımızda, masallarımızdalar. Beyninizde yer eden şeyler, fantastik tiplemeler. Neden tüm müzisyenler bunun hakkında şarkılar yazıyor?

Bu nedenle, Alice için tarifsiz şeyler hissettim. Filmde Alice’i 19 yaşında yaptım. Çünkü o yaş bana tam bir dönüm noktası gibi geliyor. O yaşta, toplum içine girmeye veya evlenmeye ya da başka şeylere yöneliyorsunuz. Bu arada Alice çok ilginç bir karakter. Hem genç hem yaşlı birinin ruhuna sahip. Alice’in maceralarında kim olduğunu kabullenmesi ve kişisel gücünü kazanması, yaptığı yolculuklar kişiye özel. Aynı zamanda da çok etkileyici. Onun iç dünyasını izlerken, kendi içsel yolculuklarınıza çıkabiliyorsunuz’.

Sıra dışı ve tuhaf tarzı ile bilinen, özellikle stop motion animasyon tekniği ile çekilen filmlerinde insani değerlerini kaybetmemiş, abartılı karakterleriyle anımsanan Tim Burton’a hemen soruyorum. ‘ Johnny Depp ile yakın arkadaşsınız. Çocuklarınız bir arada. Görüyoruz ki beraber çalışmaktan da oldukça keyif alıyorsunuz. Peki, Johnny Depp bir oyuncu olarak size ilham veriyor mu?’

Büyük Balık, Ölü Gelin, Sweeney Todd: Fleet sokağının şeytan berberi filmleriyle tarzını ortaya koyan Tim Burton ise, cevabını bildiğim soruya yanıt veriyor. ‘ Johnny, karakterlere hissedebileceğiniz duygular vermeye çalışır. Bu nedenle onunla çalışmak gerçekten yartıcı ve farklıdır. Bir de artık 20 yıl içinde birbirimizi acaip tanır olduk. Yani, ilham verme olayını çoktan geçtik!’.

Burton’un Alice’i Mia ancak beşinci seçmelerde oyunu kapmış

Tim Burton’un Alice’i Mia Wasikowska ile buluştuğumuzda, o da ne ? Filmdeki lüle saçlarının gittiğini yerine kısacık erkek kesimi saçların geldiğini görüyorum. Meğer, Mia, yeni filmi için saçlarını kestirmek zorunda kalmış.

Genç oyuncu ilginç bir  sırrını açıyor. Alice Harikalar Diyarında’nın elemeleri için az ter dökmemiş. Tam 5 seçmeyi başarıyla vermesi gerekmiş, sonuncu da ise rolü kapmış.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email