Alim Ekinci’den Hüseyin Ekinci’ye yürekten doktorlar

Bodrum’un bir Doktor Alim Bey’i vardı…

Bodrum..1950’lerin Bodrum’u şimdikinden çok farklı.. Ufacık ve her türlü imkandan yoksun bir Anadolu kasabası. Elektrik yok.. Su yok .. Yollar toprak.

Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren genç adam heyecanlı mı heyecanlı..Yeni evli ve Anadolu’da görev yapacak genç, bıçkın doktor. Karısı da öğretmen. Denizli Lisesi’nde başlayan arkadaşlıklarının adı, evlilikle birlikte hayat arkadaşlığına dönüyor.

. . .

Kara kaşlı kara gözlü genç adam hayatının aşkı, o ‘ şirin kasabayla’ daha çiçeği burnunda bir doktorken tanışıyor. Sonra ne mümkün bu kasabadan kopup gitmek..Gidip de başka yerlerde görev yapmak..Şimdilerin tatil cenneti Bodrum, o yıllarda da cennet..Ama, görebilene..Daracık sokaklarında mis gibi çiçeklerin koktuğu, mandalina ağaçlarının o muhteşem yükselişi aralardan..El değmemiş nice güzellik içinde, bir görenin bir de gelip ikliminde yaşayanın kopamadığı, aşık olunası Bodrum..

. . .

İşte, Bodrum’a gelip, Bodrum’dan kopamayan gerçek bir Bodrumlu olur bu genç doktor. Yıllar içinde fakir hastaların ilaç ve yol parasını kendi cebinden karşılayan, işciden emekliden memurdan, akrabadan, dostdan para almayan  ve Bodrum’un ‘efsane doktoru’ olan doktordan, rahmetli amcam Doktor Alim Ekinci’den bir başkası değildi bu genç adam..

. . .

Bodrumlular’ın Alim Amcası..Yakışıklılığıyla kadınların kalbini hoplatan, işine ve Bodrum’a aşık, ünü Bodrum’la sınırlı kalmayan Dr Alim Bey..Bitkiler konusunda çok bilgili olan, evindeki eşsiz kütüphanesinden Bodrumlular’ın yararlandığı, yakından tanıyanların deyimiyle ‘ deli yürek’ Bodrumlu..

Amcamı küçüktüm çok tanıyamadım..O’nu daha çok ağbimden dinledim..Annemden, yengem rahmetli Perizat Ekinci’den, gelinlerden,akrabalardan..Hepsi birbirinden özel, birbirinden güzel hikayelerle anlatır Dr Alim Bey’i…Unutmadan, Bodrum’un sevgili doktorunu benim de canım amcamı bir de Bodrumlular’dan çok dinlerim..Tesadüfen tanıştığım Bodrumlu, Dr Alim Bey’in yeğeni olduğumu öğrenince, otomatik bir bağ oluşur aramızda!!Hani tarifi imkansız, o görülmez elin inşa ettiği enerji..Benim Bodrumla aramda işte böyle bir bağ var..

Aradan yıllar geçti..Dr Alim Bey’in ismi Bodrum’un sokaklarında yaşıyor..Yıllar önce yüzlerce hastayı tedavi ederken kullandığı aletler ise, İstanbul’da..Dr Alim Ekinci gibi ‘ deli yürek’ başka bir doktorun kütüphanesinin en özel bölümünde bu aletler..Bu genç doktor amcasından kalan aletlere gözü gibi bakıyor!!!

Ağbim, Dr Hüseyin Ekinci de amcamın izinde, yüzlerce hayır duası, iyileştirdikleri sayısız hasta..

Ayşegül EKİNCİ

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email