Ayşegül Ekinci, mucize şifacı, John of God ile buluştu….

Ayşegül Ekinci, yaşayan en ilginç şifacı ile Brezilya’da buluştu.
Oprah Winfrey’den sonra John of God ile görüşen ilk gazeteci

 

Son yıllarda geleneksel tıp, bilim ve teknolojinin hızına yetişmek mümkün değil. Dünyanın her bir yanında, insanlığın faydasına ( ya da tam tersi) bir çok araştırma yapılıyor. Bu araştırmaların kimi insan ömrünü uzatmak için, kimi de sonsuz gençlik için. Bu araştırmalar genelde fiziksel bedenle ilgili çalışmalar.

Özellikle kuantum fiziği ile mühendislik eğitimimden dolayı yakın temasta olan , tamamlayıcı tıp ile de araştırmacı gazeteciliğim yanı sıra, uygulayıcı eğitmen olarak , beden akıl ve ruhun birliğine yürekten inanan, hayat felsefesi yapan biriyim. Durum böyle olunca röpörtaj konuklarımı, son yılların tabiri caizse moda başlığı ‘ spiritüel’ yani ruhsal gelişim ve bilişim konularında, dünyanın ilgi odağı olmuş isimlerden de seçiyorum.

Aslında Batı , fiziksel beden üzerinde sayısız araştırmaya yüzbinler yatırırken, bir çok kişi bio enerji uzmanlarından, kişisel gelişim- kuantum dokunuş-kuantum frekans- kozmik enerji yani adı ve felsefesi ne olursa olsun, enerji bedeninde çalışan terapistlerden destek almakta. Destek almakta diyorum, çünkü aslında, kendi enerji bedeninizde , şifaya yani iyileşmeye ‘ evet’ diyen yine sizsiniz. Yanlış duymadınız, ‘ siz ‘.

Aslında, Batı’nın arayışları, Doğu ’nun ve mistik dünyanın yüzyıllardır en büyük silahıydı. Kalpten yapılan duanın, beden ve ruhla bir şeye koşulsuz inanmanın yarattığı sonuç etkileşmesine ister ‘ placebo’ deyin, ister ‘ kuantum ’ ister batıl ister maneviyat, ne derseniz deyin, ama bilim adamlarının ve rasyonel bilimlerin açıklayamadığı, görünenin ötesinde açıklayamadığımız o kadar çok bilgi var ki!

Bu alanda, dünyanın en çok konuştuğu isimlerden biri de şüphesiz Joao Teixeria de Faria (Joao de Deus) ya da tüm dünyada bilinen lakabıyla nam-ı diğer , Brezilyalı Mucize Adam John of God.

Dünya basınının ilgi odağı olmayı her zaman beceren , John of God, son olarak şov dünyasının ünlü ismi Oprah Winfrey’e verdiği röportajla konuşuldu. İkilinin röportajının gerçekleşmesi de içeriği kadar ilginç oldu. Neden mi ? Anlatayım; Brezilyalı şifacı John of God önceleri, ünlü talk show sunucusu Oprah Winfrey’in, röportaj teklifine kayıtsız kaldı. Bu süre içinde ( ki bu süre bir kaç ay değil, bir kaç yıldı) kitapları ve motivasyon konuşmaları milyonların hayatına dokunan önemli isimlerden biri olan Doktor Wayne Dyer da, John of God ile temasa geçip fayda gören isimlerden biri oluyor. Bunun üzerine, Oprah Winfrey , John of God ile röportaj yapamasa da , ünlü şifacının Brezilya’daki merkezini ziyaret edip, iyileştiğine inanan beş kişiyi şov programına çıkarıyor.

Bunun sonrası mı? Oprah Winfrey, John of God’un Brezilya’daki merkezine beşinci, evet yanlış duymadınız tam beşinci gidişince ünlü şifacı ile röportaj yapabiliyor. Peki, Mucize Adam John of God kimdir.

John of God kimdir?

1942 yılında Brezilya’nın Cachoeira de Goias köyünde doğan Joao, zor bir gençlik geçirirken yıllar sonra, dünyanın dört bir yanından Brezilya’ya gelecek değişik kültür, dil, din ve ırktan insanların hayatına dokunarak ‘ şifa’ verecek biri olacağını bilmiyordu. Mucize Adam John of God’ un doğa üstü yetenekleri ilk defa 8 yaşındayken ortaya çıktı. İnsanlara elleriyle dokunarak şifa verdiğini ve yardımcı olduğunu gören John, sonrasında, Brezilya’yı karış karış dolaşmaya başladı.

Yardıma ihtiyacı olan insanlara ayırt etmeksizin koşulsuz sevgiyle yaklaşan John of God, bundan 27 yıl önce, şu anda her hafta binlerce insanı gördüğü Abadiania’ ya yerleşti.

‘ Şifa veren Tanrı, ben sadece bir aracıyım’

Gazetecilik kariyerim boyunca yüzlerce dünya yüzüyle röpörtaj yaptım. Formula 1’in Patronu Bernie Eccleston, Wikileaks’ın Kurucusu Julian Assange, Barack Obama, Tony Blair, Margareth Thatcher, Benazir Bhutto, Profesör Stephen Hawking, York Düşesi Sarah Ferguson, Jack Nicholson, Denzel Washington, Anthony Hopkins, Robin Williams, Daniel Craig, Merly Streep, Naomi Campbell, Rihanna gibi sayısız dünya ismiyle iz bırakan söyleşiler gerçekleştirdim.

Ruhsal dünyada en büyük şifacılardan biri kabul edilen Mucize Adam John of God ile yapacağım söyleşi benim için çok özeldi. Yanlı haberlerden nasibini almış, hakkında yazılan bir çok yalan yanlış habere hiç takılmayan, ama kendince bu haberlerden bunalmış bir isim.

John Of God tek önemli röportajını Oprah Winfrey ’e vermişti. Ve hakkında, özellikle bilim adamları tarafından atılan bir çok iddialar vardı. John of God röportajım öncesi kafamda bir çok soru işareti ve aydınlatılmayı bekleyen konu vardı. Araştırmacı gazeteci yanım, ‘ önce izlemeliyim, sonra karar vermeliyim’ diyordu. Reiki masteri olan şifacı yanım ise ‘ bunca insanın hayatına dokunan bir insanda mutlaka çok özel bir ruhani yan olmalı’ diyordu.

John of God nerede ve nasıl şifa veriyor?

Abadiana, John of God’un merkezi Casa Dom Inacio De Loyola ‘nun bulunduğu küçük bir köy. Ünlü şifacı , haftanın üç günü Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri, kendisini ziyarete gelen yüzlerce insanla bir araya geliyor. Abadiana, Brezilya’nın başkenti Brasilia’dan yaklaşık 2 saat uzaklıkta küçücük şirin bir köy. Sao Paolo’dan, Brasilia’ya iç hatlar uçuşu yaptıktan sonra asıl yolculuğunuz başlıyor. Casa de Dom Inacio yani Mucize Adam’ın, yardıma ihtiyacı olanları kabul ettiği merkez, Abadiania doğa üstü kristal madenlerin üzerine kurulu. Brasilia’dan, Abadiana’ya yaptığınız kara yolculuğunda tozlu topraklı yollardan geçerken, yer yer yeşillikleri görüyorsunuz. Bu şirin köye geldiğinizde ise ilk hissettiğiniz şey ise, ya da benim ilk hissettiğim şey ‘ şaşkınlık’ oldu. Ama önce, şöyle bir soluklanıp durup bir nefes alıp, hazmetmek gerekiyor. Bu şaşkınlık sadece saniye süreli bir duygu.

Neden mi? Keşfetmeye hazırsanız önünüzde gerçekten son derece etkili bir şifalanma/kendine varma yolculuğu başlıyor. Hazır mısınız?

Casa de Dom Inacio , John of God’un Brezilya’daki Kliniği

Abadiania’ya ilk geldiğinizde yaşayabileceğiniz olası hayal kırıklığının çok kısa süreli olacağını söylemeliyim. Şöyle ellerinizi gökyüzüne uzatsanız, bulutları toplayıp, sepetinize dolduracağınızı hissettiğiniz bir hava var bu minicik köyde. İnanılmaz temiz ve oksijen dolu bir hava. En garip özelliklerden biri ise saatinizin alarmını kurmanıza gerek yok. Sabah otomatik olarak günün ağarmasıyla birlikte uyanıyorsunuz. Akşam ise aynı şekilde, hava kararmaya başlayınca kendinizi yatağınızda buluyorsunuz. Ve işin garibi, özellikle hareketli ve yoğun bir yaşamdan, şehir düzeninden geldiyseniz bundan hiç şikayetçi olmuyorsunuz. Yaşam, John of God’un kliniğinin bulunduğu bu küçücük köyde, Abadiania’da adeta yavaşlıyor. Sonra da mutlak bir dengeye , ulaşmak istediğiniz ne varsa , belki de ona dönüşüyor.
Sonunda, size ağırlık veren tüm yüklerden uzaklaşıp, kendinize dönüyorsunuz. Kendinize dönmenizle birlikte, sakin ve sessiz bir yolculukta şifalanmanız başlıyor.

John of God’un Kliniğinde neler yaşanıyor, Mucize Adam’dan randevu almak mümkün mü?

Hakkında çıkan onca iddiaya rağmen milyonlarca insan, hayatlarına bir mucizenin dokunması için Abadiania’ya, Casa de Dom Inacio’ya akın ediyor. Aids, kanser, artrit, depresyon, ms, felç gibi aklınıza gelebilecek her türlü hastalığın dönüşümü için John of God’un yaşadığı kristal madenine meditasyon ve inziva için geliyorlar. Aslında, Mucize Adam’ın Brezilya’daki kliniğine gelenler kelimenin tam anlamıyla bir inziva yaşıyorlar. Buraya gelen herkes beyaz giyiniyor. Beyaz, enerji bedeniniz içinde uygun bir renk. Kaldığınız mütevazı otellerin işletmecileri genellikle size rehber organize ediyor ya da kendileri rehberlik yapıyor. Abadiania’nın sokaklarında ve Casa de Dom Inacio’da dünyanın her köşesinden politikacılar, doktorlar, ünlüler ve çaresiz kalıp dertlerine çare bulmak için evlerinden binlerce kilometre öteye şifa bulmak için gelenleri görmek mümkün. Her dinden her ırktan ve her diden yüzlerce insan, aynı çatı altında buluşuyor.

John of God’u görmeden önce rehberinize derdinizi ya da sağlık sorununu anlatıyorsunuz. Eğer şifaya ihtiyacı olan bir yakınınız için gitmişseniz, elinizde yakınınızın bir fotoğrafı olması gerek. Aslında, şifaya ihtiyacı olan yakınlarınızın birden fazla fotoğrafını da yanınızda götürebilirsiniz. Kliniğin içinde çeşitli yerlerde, fotoğrafların bırakıldığı üçgenler ver. Bu üçgenlere bırakılan fotoğraflar gün sonunda toplanıp, gece John of God tarafından enerjisel olarak taranıyor.

Her gün yaklaşık bin kişi Mucize Adam’ı görmek ve ameliyat olmak için bekliyor.

John of God yaptığı çalışmalar için para almıyor, kendisini görmeye gelenlerle tek tek ilgileniyor. 30’dan fazla vefat etmiş doktor ve azizin ruhlarına kanallık eden John Of God, şifa verenin kendisinin değil, Tanrı olduğunu sürekli vurgulayıp, belirtiyor.

Şifa almak ve dertlerine çare arayanlar, sabahın erken saatlerinden itibaren kuyruğa girip, beklemeye başlıyor. Sabah 8’de, John of God’un görüş salonunun kapıları açılıyor. İlahiler, dualar ve hafif müzikler ruhunuza serinlik verirken, buradaki yoğun sevgi enerjisini hissetmemek de mümkün olmuyor.  İçerisi pırıl pırıl, tertemiz. Her yer, halkın getirdiği çiçekler ve güllerle donatılmış. Klinik çalışanları güler yüzlü ve merkezin ziyaretçilerine saygılı ve sevgi dolu.

Herkesin ortak paydası, ‘ Şifalanmak’…

Kimse kimseye sıkıntısının ya da hastalığının ne olduğunu, buraya ne amaçla geldiğini sormuyor. Merak etmiyor.
Herkes kendi içinde.
Herkes kendi yolculuğunda.

John of God’u görmek için girdiğiniz kuyrukta beklerken, klinik duvarındaki büyük LCD ekranlardan, onunla ilgili gerçek olayları, şifa için gelenlerin yaşadıklarını dinliyorsunuz.
Gerçekten ilginç ve sizi içine çeken bir ortam. Zerre kadar sahte bir şey yok. Para yok. Satılan ve paranın konuşulduğu hiçbir alan yok. Sadece ve sadece, iyileşeceğine inanan yüzlerce insan ve birbirinden farklı yüzlerce insan hikayesi var.

Her hikaye farklı bir iyileşme öyküsü

John of God’ı görmek, ondan şifalanmak için gelen yüzlerce insanın birbirinden farklı yüzlerce hikayesi var. Bazen, yolunuz, hikayeniz bir diğeriyle kesişiyor. Herkes birbirinin iyi olmasını istiyor. Tek dilek bu, ortak yön ise çok .

Ruhsal beden ya da fiziksel beden şifaları

John of God’dan şifalanmak için sıraya giren ziyaretçiler, değişik şekillerde şifa alıp, arınabiliyorlar. Yaşları 18-50 arasında değişen ve rızası olan ziyaretçilere, fiziksel bedenleri üzerinde operasyonlar yapılabiliyor. Ve bu operasyonlar kısa süreli bir meditasyon sürecinde tamamlanıyor. Ruhsal ve enerjik beden üzerinde yapılan operasyonlar ise toplu olarak yapılıp, yine bir ritüel eşliğinde yapılıyor. Bu seanslar gerçekten çok etkili oluyor, sonrasında istenen tek şey ise, kişinin sessiz kalıp, otel odasına dönmesi ve adeta inzivaya çekilmesi.

John of God ziyaretçilerinin süreçleri ne olursa olsun, Abadiana’ya bir kere giden birinin mutlaka hayatı değişiyor. Bir dolu insanla eşit şartlarda olmak, koşulsuz sevgi ve iyileşmeye yönelmek, niyetler ise herkesin ortak dileği.

Ben kendim adıma, gazetecilik şapkamı bırakıp, şifacı şapkamı takarsam, John of God’ın kliniğinde çok farklı bir yolculuğa çıktım. Müthiş insanlarla tanıştım, yolum keşişti, kendi hayat yolculuğumda ise çok anlamlı açılımlar oluştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir