Başbakan Erdoğan Nato’yu uyardı: ‘ Libya, Afganistan gibi olmasın ’

Başbakan Erdoğan Nato’yu uyardı: ‘ Libya, Afganistan gibi olmasın ’

Başbakan Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta kendi içinde önemli kodları olan bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Önce Kuzey Irak’a gitti. Bu ziyaret, pek çok açıdan bir ilkti. Ve hemen ardından, ayağının tozuyla Londra’ya geçti. Başbakan Erdoğan, İngiltere’nin başkentinde önemli görüşmeler yaparken, aynı saatlerde Türk-İngiliz İş Konseyi tarafından düzenlenen ‘ Grow With Turkey-Türkiye İle Büyüme’ başlıklı panelde iki ülkenin önemli üst düzey yöneticileri ve politikacıları bir araya geldi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açılışını yaptığı ‘ Grow With Turkey’  Roadshow’unda gün boyu yapılan panellerde, finans ve bilişim sektörlerinde potansiyel işbirliği alanları ve fırsatlar ele alındı.

Peki, Kuzey Irak ziyaretinden hemen sonra gerçekleşen ve stratejik açıdan oldukça anlamlı olan Londra ziyaretinde, Başbakan Erdoğan, ne mesajlar verdi? Gelin bu mesajlara yakından bakalım:

Kraliçe 2’ci Elizabeth ile sıcak temas

Başbakan Tayyip Erdoğan, Londra ziyaretinin belki de en anlamlı temasını Buckingham Sarayı’nda gerçekleştirdi. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ünlü İngiliz düşünce kuruluşu Chatham House tarafından, ‘ Yılın En İyi Devlet Adamı’ seçilmişti.

Cumhurbaşkanı Gül, ödülünü Kraliçe 2’ci Elizabeth’in elinden almıştı.

Tam 4 ay sonra, Başbakan Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Kraliçe 2’ci Elizabeth ile el sıkışıyordu.

Buckingham Sarayı’nda.

Saray’ın , ay sonu yapılacak düğün öncesi en telaşlı olduğu günlerde Kraliçe 2’ci Elizabeth, Başbakan Erdoğan ile yarım saat görüştü. Bu sıcak temas, iki ülkenin sıcak ilişkilerine olumlu yansıdı.

Kraliçe’ye iade-i ziyaret eden Başbakan Erdoğan’ın diğer önemli ziyareti ise, 10 Downing Sokağı’na oldu. İngiltere Başbakanı David Cameron ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Nato’yu  Libya konusunda uyardı.

Başbakan Erdoğan, Libya’ya yönelik uluslararası müdahalenin komutasını devralan Nato’ya, ‘ Libya,  Afganistan gibi olmasın’ çağrısında bulundu. Türkiye ve İngiltere’nin de burada geleceğe yönelik atacağı adımların büyük olduğunu söyleyen Başbakan Tayyip Erdoğan,

‘ Elimizi çabuk tutup oradaki zulmü, ölümleri, akıtılan kanı durdurmalıyız’ dedi.

Erdoğan ve Cameron’un beraber verdiği basın toplantısının ardından, Türkiye İle Büyüme Konferansı’na katılan iki ülkeden hükümet ve özel sektör temsilcilerinin bulunduğu bir heyet, iki ülke başbakanlarıyla bir araya geldi.

Başbakan Tayyip Erdoğan Londra’daki konuşmasında, İngiltere’yi ‘ dost ve müttefik’ ülke olarak nitelendirirken, Türkiye’nin de artık  gündem belirleyen ülke olduğunu   bir kez daha hatırlattı.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email