Benazir Butto Pakistan’a dönüyor

Hürriyet yıllar sonra Pakistan’a geri dönen Benazir Butto’nun yanında

Taliban’ın hakkında ölüm fetvası verdiği Benazir Butto’ya tuzak mı var?

Benazir Butto’nun geri dönüşü Pakistan’ı nasıl etkileyecek

Sekiz yıllık sürgün bugün bitiyor

Pakistan eski başbakanı Benazir Butto, geçen hafta yapılan oylamada yeniden Pakistan Devlet Başkanı seçilen Pervez Müşerref’le yaptığı anlaşma sonucu sekiz yıllık sürgün hayatını bugün Pakistan’a geri dönerek noktalıyor.

Günler öncesinden siyasete döneceği mesajını veren Benazir Butto, ‘ 18 Ekim’de ülkesine geri döneceğini’ açıkladığı andan itibaren, dünya basınının yoğun ilgisine hedef oldu. Pakistan tarihinde, önemli bir aileden gelen ve idam edilen eski Pakistan başbakanı Zülfikar Ali Butto’nun kızı olan Benazir Butto’nun, ülkesine geri dönüşünü Türk basınından sadece Hürriyet takip edecek. Pakistan’daki gergin günler öncesi, Taliban tarafından hakkında ölüm fetvası verilen Benazir Butto korkmadığını açıklarken, Butto’yla beraber Pakistan’a aynı uçakta uçacak olan  Ayşegül Ekinci sıcak gelişmeleri takip edecek.

Benazir Butto’ya 55 kişilik canlı kalkan——————————–

Dubai, Londra ve New York’ta sürgün yıllarını geçiren Benazir Butto’ya, sekiz yıl sonra Pakistan’a geri dönerken aralarında Hürriyet ekibinin de bulunduğu 55 kişilik bir canlı kalkan ekibi eşlik ediyor. Çoğu Londra’da buluşan Butto yanlısı Pakistanlı avukat, milletvekili, işadamı yanısıra CNN International, BBC gibi dünya basın devlerinin bulunduğu canlı kalkanların, Taliban tehlikesine karşı Benazir Butto’ya etten duvar örmesi bekleniyor.

Daha önce, Londra’dan ekiple birlikte Pakistan’a dönüşü açıklanan Butto’nun programı son anda değiştirildi. Taliban komutanlarından Beytullah Mesud’un, ‘ Benazir döndüğünde kendisine bombacılarımız hoşgeldin diyecek’ sözü, Butto’ya karşı olası bir tuzak ihtimalini de akıllara getirdi. Pakistan’a dönüşünde hayati tehlike içinde olduğunu farkeden Butto’nun, kaybettiği prestijini kazanmak için ve halkın güvenini sağlamak için çok çalıştığı da farkedildi. Pakistan Halk Partisi’nin ileri gelen isimleri sürgündeki lider Butto’ya en iyi karşılamayı organize etmek için aylardır seferberlik içinde.

Yüksek Mahkeme Kararı herşeyi değiştirebilir——————————

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile anlaşma yaparak, demokrasiye katkıda bulunmak için ülkesine bugün geri dönen Benazir Butto ile ilgili son kararı Yüksek Mahkeme verecek. Sözde yapılan anlaşma ise Yüksek Mahkeme’nin kararı ile her an değişebilir ve Butto, Pakistan’a döndükten sonra hapise girebilir. Benazir Butto’ya yakın çevreler, hapise girse bile böyle bir olayın Butto’nun halk arasındaki popülaritesini daha da artıracağına dikkat çekiyor.

 

Ayşegül EKİNCİ/KARAÇİ

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email