Genç kıza köpekbalığı yüzgeçinden yüz nakli yapıldı

Köpekbalığı yüzgeci ve inek tendonuyla yanan yüzüne nakil yapıldı

İngiltere’de yüzünün yarısı geçirdiği kaza sonucu yanan 13 yaşındaki küçük kıza köpek balığı yüzgeci ve inek tendonundan alınan parçalarla yüz nakli yapıldı. Geçtiğimiz aylarda dünyada ilk defa Fransız kadına başka birinden alınan yüzü nakleden bilim adamları şimdi de geliştirdikleri ilginç teknikle nakil için köpekbalığı yüzgeci kullandı.

İngiliz basınında geniş yer bulan habere göre, oldukça zor olan ve bilgi gerektiren bu teknik sonrası genç kızın yüz derisi tekrar büyümeye başladı. Yüz naklinde öncü olan bir operasyon geçirerek ne kadar cesur olduğunu gösteren 13 yaşındaki Rebecca Durham, ameliyat sonrası yenilenen yüzüyle annesi Sandra’ya sarılarak kameralara gülen pozlar verdi.

Nakil nasıl yapıldı?

İngiltere’nin Tyne&Wear bölgesinde yaşayan Rebecca kardeşleri Natasha(16) ve Sophie(11)’yle oynayarak ana yola kadar çıktı.Sessiz ve sakin bir kasaba olan Tyne&Wear`de ana yola çıktıklarını farketmeyen çocuklar birden bir fren sesiyle irkildi.Yoldan geçen araba son anda durmuş ancak arabanın egzost borusu talihsiz  Rebecca’nın yüzüne çarparak genç kızın yüzünün yarısını yakmıştı. Olay yerine koşan anne Sandra Durham ve baba Paul, yerde yatan kızlarını NewCastle şehri yakınlarındaki Royal Victoria Hastahanesi’ne apar topar yetiştirdi.

Yüz derisi ve bacağının bir kısmı tamamen eriyen genç kızın ailesi, “Kızımızın yüzünde bundan böyle büyük bir iz kalacak”diye üzülürken doktor Steve Jeffrey Rebecca’ya nakil yapabileceğini söyledi. Daha sonra, yüzü yanan genç kıza köpekbalığı yüzgeci ve inekten alınan tendonla bir şablon yapıldı. Oldukça garip görülen bu köpekbalığı yüzgeci ve inek tendonu şablonu Rebecca’nın yanan yüzüne uzun süren bir operasyonla monte edildi.Genç kız nakil operasyonu sonrası yüzünü kullanmadı. Yemek yemeyen ve sıvıyla beslenen Rebecca Durham’ın yüzüne yapılan öncü operasyonun üzerinden 6 hafta geçtikten sonra, nakil yapılan kısmın altında yeni deri çıktığı gözlendi. Köpekbalığı yüzgecinden alınan parçayla yüzü onarılan genç kızın derisi zaman içinde büyüyerek, ailesini de şaşırttı. Dünyada henüz araştırma safhasında olan öncü tekniği küçük kız üzerinde kullanan cerrah Steve Jeffrey basına yaptığı açıklamada, “ Bu gerçekten zor ve bilgi isteyen bir teknik.Ucuz da değil. Henüz gelişme safhasında.Ancak yanan yere nakil edilen köpek balığı yüzgeci ve inek tendonu aynı zamanda yeni hücreleri harekete geçiriyor.Böylece zaman içinde nakil yapılan kısmın altında hastanın kendi cildi yeniden yapılanıyor”dedi.

Bilim adamları Integra adı verilen bu öncü tekniğin özellikle geniş çaplı ve ileri derecede deri kaybında umut verdiğini dile getirirken, köpekbalığı yüzgeciyle yüzü yerine gelen küçük Rebecca “Çok mutluyum.Kendime olan güvenim tamamen kırılmıştı. Köpekbalığından alınan bir parçanın yüzümü geri getireceğini hiç tahmin etmezdim”dedi.

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email