Gordon Brown’dan anlamlı ziyaret

Gordon Brown’dan Türk bölgesine anlamlı ziyaret

4 Mayıs yerel seçimlerinin ardından büyük hezimete uğrayıp kabinede köklü bir değişime giden İşci Partisi’nin en kuvvetli başkan adayı Maliye Bakanı Gordon Brown, Türklerin yoğunlukta yaşadığı Londra’nın kuzeyindeki Broadwater Farm bölgesini ziyaret ederek burada bir çocuk yuvasının açılışını yaptı.

Başbakan Tony Blair’in parti içindeki en önemli rakibi olan, hatta yerel seçimlerde yaklaşık 75 kıdemli İşci Partili’nin yeni başkan olması için destekledikleri Bakan Gordon Brown, yerel seçimlerin hemen ardından Türk bölgesini ziyaret ederek Türk vatandaşlarına verdiği önemi gösterdi. Yaklaşık 120 çocuğun hergün sabah 8’den akşam 6’ya kadar gidebileceği ‘Broadway Farm Çocuk Yuvası’nda, bebeklerden 4 yaşına kadar çocukların gündüz bakımı ve gözetimi yapılacak. İşci Partili bakanın açılışını yaptığı merkezin yuvasına devam edecek çocukların aileleri içinde çeşitli etkinlikler yer alacak. İşci Parti’nin en büyük kalelerinden biri olarak kabul edilen Haringey Bölgesi’ne bağlı bulunan Broadwater Farm’daki çocuk yuvasında çocuklar için sanat etkinliklerinden, çocuk partilerine, bölgede yaşayan etnik kökenli ailelerin eğitiminden, çocuk bakıcılarını eğitmek için düzenlenen kurslara kadar çeşitli faaliyetlerde uygulamaya sokulacak. “ Çocukların yarınların en büyük yatırımı”olduğunu söyleyen Gordon Brown, çocuk ve ailelenin entegrasyonunu pozitif şekilde gelişterecek bu tür merkezlere çok ihtiyaç olduğunu da hatırlattı. Açılışa katılan İşci Partisi’nin Haringey Belediye Meclisi Encümeni Nilgün Canver de, bu tür merkezlere özellikle etnik kökenli ailelerin yaşadığı bölgelerde ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Çocukların, içinde yaşadıkları ülkenin kültürüyle kendi aile kültürlerini harmanlayıp, çevreye ve topluma faydalı birer yetişkin olmalarının yolunun çocuklukta alınan iyi bir eğitimden geçtiğini vurgulayan Canver, “ Yeni açılan bu çocuk merkezine katılacak çocukların çoğunun ailesi Türk. Merkez hem bölgedeki Toplum Sağlık Merkezi’ne hem de Lokal Toplum Merkezi’ne çok yakın. Bu nedenle bu merkezin önemli diğer merkezlerle alışveriş içinde olması da büyük fayda sağlayacaktır”dedi.

Öte yandan seçim sonuçlarını değerlendiren Maliye Bakanı Gordon Brown, “ Seçimlerde hayal kırıklığından çok mesaj aldık.Daha dikkatli olmalıyız.Ama bizim için önem taşıyan noktalar yine İşci Partisi’nin kontrolünde”dedi.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir