Harry Potter ve Melez Prens Filmi

Harry Potter hayranlarına bol sürpriz

Son günlerde ‘ domuz gribine yakalandığı’ iddialarına ilk defa Ayşegül Ekinci aracılığıyla cevap veren İngiliz aktör Rupert Grint, ‘ Evet, domuz gribine yakalandım. Ama şimdi iyiyim. Domuz gribi, bildiğimiz grip gibi.Yani boğazınız ağrıyor, kendinizi yorgun hissediyorsunuz. Yatıp dinleniyorsunuz. Ama, itiraf etmeliyim ismi insanı ürkütüyor. Bir garip oluyorsunuz’ dedi.

15 Temmuz’da vizyona girecek  Harry Potter serisinin yeni filmi Harry Potter ve Melez Prens’in, Londra galası ağır yağmura rağmen binlerce Harry Potter hayranının akınına uğradı. Leicester Meydanı’nda düzenlenen galaya katılan Harry Potter ekibini görmek isteyen hayranlar, sabahın erken saatlerinden itibaren iyi bir yer tutabilmek için sıraya girdiler. Popun Kralı Michael Jackson’un cenaze töreni aynı saatte televizyondan naklen verilse de genç, yaşlı, çoluk çocuk binlerce Harry Potter hayranı, zaman zaman doluya dönüşen yağmura rağmen sabırla beklediler.

Dünya basınından da büyük ilgi gören Harry Potter ve Melez Prens’in oyuncuları Daniel Radcliffe, Rupert Grint ve Emma Watson başta olmak üzere yönetmen Davis Yates’le yaptığım röpörtajlar büyük keyifle geçti ama, galada yağan yağmurdan payıma düşeni aldım. Sırılsıklam olduğumuz yağmur altında yapılan röpörtajlarda gülümsemeyi elden bırakmayan genç oyuncular artık tam bir profesyonel olduklarını o gün kanıtladılar..

Rupert Grint: ‘ Domuz Gribi’nin adı insanı korkutuyor’

Harry Potter serisinin altıncısı olan Harry Potter ve Melez Prens, diğer Harry Potter filmlerinden oldukça farklı. J.K. Rowling’in eserinden uyarlanan filmde Harry Potter(Daniel Radcliffe), Lord Voldemort’un geri dönüşüyle artık Hogwarts’un eskisi kadar güvenilir olmadığının farkındadır. Gelecek tehlikelere karşı hazırlıklı olan Harry Potter, artık ne istediğini bilen ergenlik bunalımlarından çıkmış, yüreği derin bir aşkı hisseden genç bir adamdır ..

Yönetmenliğini serinin beşincisi olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın da yönetmenliğini yapan David Yates’in yaptığı, yeni Harry Potter filmi hayranları için bol süprizli olacak. Serinin artık büyüyen yıldızları Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint farklı yönlere doğru yol alırken  buluştukları ortak nokta, Harry Potter filmlerinin kendileri için önemi.

Filmin genç oyuncusu Rupert Grint, son günlerde basında çıkan ‘ domuz gribine yakalandığı’ iddiaları için ilk defa Hürriyet’e konuştu. Filmin Londra prömiyerine katılmayacağı da gündeme gelen genç oyuncu, domuz gribini şöyle anlattı: ‘ Evet domuz gribine yakalandım. Bildiğimiz grip gibi. Yani,boğazınız ağrıyor. Kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsunuz. Yatıp dinleniyorsunuz. Ama, domuz gribinin ismi insanı korkutuyor. Domuz gribi deyince birden garip oluyorsunuz.Şimdi iyiyim.Kendimi çok iyi hissediyorum’.

Harry Potter serilerinin başından beri görüştüğüm ve röpörtaj yaptığım artık genç bir erkek olan Rupert Grint, sorularımı şöyle yanıtlıyor.

Çocuk yaşta aktör oldunuz. Diğer oyuncular gibi sizde hatırı sayılır bir servet yaptınız. Nasıl bir bir duygu bu?

Rupert Grint: Çocuk yaşta aktör olmak çok ilginç bir duygu. Bunu şimdi daha iyi anlayabiliyorum. O yıllarda neyin nasıl olduğunun pek farkında değildim. Bazen ilk yıllardaki filmlerde kendimi gördüğüm zaman inanamıyorum. Sanki başka birini seyrediyormuşum gibi geliyor.

Bu filmde seri farklı bir ivme kazanıyor. Romantizm rüzgarları esiyor ve siz öpüşüyorsunuz. Samimi olarak merak ediyorum, öpüşme sahnesi sizi utandırdı mı?

Rupert Grint:Utandırmaz mı..Kendimi çok garip hissettim. Aslında filme yansıdığı gibi öyle ciddi bir öpüşme sahnesi yoktu. Küçük bir dokunuş vardı. Ama sahnenin çekilmesi çok daha ilginçti..Bütün ekip biz yakınlaşınca garip sesler çıkarıp dalga geçmeye başladı. Herkes çığlıklar atıyordu. Sonra alıştım galiba!!!

Harry Potter serisi sizde ne gibi duygular bırakacak?

Rupert Grint: Çocukluğumuz bu filmlerle geçti..Özellikle Harry Potter’i çektiğimiz ilk günlerle ilgili çok güzel  anılarım var. Bu anılar hayatım boyunca benimle kalacak..Çok güzel arkadaşlıklarım oldu.

Harry Potter serisinin artık yakışıklı genç bir adam olan vazgeçilmez yüzü Daniel Radciffe ise, ‘ Harry Potter’i oynamak bana çok şey kazandırdı’ itirafını yapıyor. İşte,  Daniel Radcliffe’in Kelebek okurları için anlattıkları:

Çocukluğunuzun büyük bir kısmı Harry Potter serileriyle geçti. Yapamadığınız şeyler için pişmanlık duyuyor musunuz?

Daniel Radcliffe: Bilmiyorum. Daha doğrusu, Harry Potter o kadar çok içime işlemiş ki, tersini düşünmedim bile. Mutlaka, kaçırdığım çocukluğumda yapamadığım şeyler olmuştur. Ama, yaptığım Harry Potter sayesinde kazandığım o kadar çok şey oldu ki.

Küçük yaşınızdan beri artık her evin tanıdığı bir isim oldunuz. Harry Potter serisi bittiği zaman  alışık olduğunuz bu ilgiyi bulamazsanız ne hissedersiniz? Daha doğrusu böyle bir duruma hazırlıklı mısınız?

Daniel Radcliffe:Herkesin tanıdığı bir aktör olmak çok güzel bir duygu. Başta insan bocalayabiliyor. Ama film endüstrisinin içinde olgunlaşıyorsunuz. Sanırım sadece ben değil hepimiz, yaşadıklarımızla hem büyüdük hem de olgunlaştık. Harry Potter serisinden sonra da oyunculuğa devam edeceğim. Zaten, başka projelerle de kendimi ispat ettiğimi düşünüyorum.

Evet..Equus adlı tiyatro oyununda sahnede çırılçıplak kaldınız. Hatta sizi o dönemler eleştirenler, ‘ seks sembolü’ olarak görenler oldu.

Daniel Radcliffe: Aman Tanrım, eleştirilerden payıma düşeni almıştım..Kendimi öyle seks sembolü olarak görmüyorum. Hatta böyle şeylere çok gülüyorum.Bu bir tiyatroydu ve rolün gereğini yaptım.O kadar..Hala, niye bu kadar büyütüldü anlayabilmiş değilim.

Beyazperdede çok sihir yaptınız..Gerçek yaşamda da böyle bir yeteneğiniz olsun ister miydiniz? Cevabınız evet ise ne gibi durumlarda?

Daniel Radcliffe: İsterdim tabii. Elimde sihirli bir değneğim olsun ve gerektiği zaman olaylara müdahele edeyim..İsterdim..Ne gibi durumlarda? Özellikle biriyle kavga ettiğim zaman, işte öyle durumlarda sihirli değnekle kavgayı sonlandırmak güzel olurdu. Hem ben hem de karşı taraf hiçbir şey hatırlamasın.

Türkiye’ye daha önce geldiğinizi biliyorum. Tekrar gitme planlarınız var mı?

Daniel Radcliffe: Türkiye’ye ailemle birlikte 5’ci yaşgünümde gitmiştik. Hayal meyal hatırlıyorum. Ailem de çok güzel olduğunu hep söylüyor. Bu aralar çok yoğun olduğum için planım yok..Ama, Türk Harry Potter hayranlarına selamlarımı ve sevgilerimi iletmek isterim..

Harry Potter serisinin sevimli Hermione Granger’i artık genç ve güzel bir kız. Erkekleri peşinden koşturan, magazin dergilerinde sık sık görmeye başladığımız güzel yıldız, aynı zamanda Burberrys’in yeni yüzü oldu. Harry Potter serilerinde üzerine oturan jean pantolonu ve tişörtüyle görmeye alıştığımız güzel, şimdilerde seksi makyajıyla Burberrys’in kıyafetlerini tanıtıyor. İşte Emma Watson’un Kelebek okurları için anlattıkları:

Daniel ve Rupert gibi sizin de hayatınız Harry Potter ile çok değişti..Eski fimlere bakıp, şaşırdığınız oluyor mu hiç?

Emma Watson:Ben eski Harry Potter filmlerine bakmayı sevmiyorum. Tabii ki çok önemli hatıralar ama kendimi görmeyi sevmiyorum. İleriye bakmak daha güzel.

Harry Potter ve Melez Prens önceki filmlerden daha farklı..Romantizm dalgası esiyor. Nasıl film çekimleri eğlenceli geçti mi?

Emma Watson: Bu filmde artık aşık olmaya başlıyoruz. Yeni duygularla tanışıyoruz. Aramıza yeni katılanlar oldu. Yeni bir enerji geldi. Özellikle Rupert’in öpüşme sahnesi çok konuşuldu..O sahnede sette yoktum ama çok utandığını duydum.

Oyunculukla birlikte modellik yapmaya başladınız. Hangisini tercih edersiniz?

Emma Watson: Oyunculuk benim kariyerim. Yetenekli olduğum alan. Modellikte zevkli. Kendinizi başka türlü ifade ediyorsunuz. Ama, kendimi öyle süpermodel gibi görmüyorum. Çünkü mankenlik için boyum kısa. Bu nedenle bu alanda önemli şeyler yapabileceğimi vs düşünmüyorum, yine de  fotoğraf çekimleri çok eğlenceli. Çok sevdim.

Oyunculukla birlikte eğitimine devam etmek isteyen İngiliz aktris Emma Watson, ITV Film Ödülleri Yarışması’nda En İyi Aktris seçildi. Oyuncukta başarılı olmak isteyen Watson, çekimler dışında da Daniel ve Rupert’le görüşüyormuş..

Harry Potter ve Melez Prens filminin yönetmeni David Yates ise, Türkiye’ye yıllar önce gelmiş ve çok beğenmiş. Harry Potter filmlerinin çekimleri bitince dinlenmek için Türkiye’ye gideceği sinyalini veren David Yates, yeni film için çok heyecanlı. Harry Potter hayranları bu sefer çok farklı bir film bulacak diyen ünlü yönetmene biz sorduk o cevapladı:

Harry Potter ve Melez Prens, diğer filmlerden daha farklı. Bize biraz anlatır mısınız?

David Yates: Bu sefer bol süprizli, heyecan dolu, izleyenleri şaşırtan bir film yapmak istedim. Bir de bu filmde komedi de koymak istedim. Ve bunların hepsinin çok iyi örtüştüğünü düşünüyorum. Son filmde Harry, gençlik bunalımları geçiren, ne yapmak istediğini tam bilmeyen bir karakterdi. Bu filmde bambaşka bir Harry var. Daha kararlı, daha olgun.

Bu filmde, her karakterin farklı bir hikayesi oluşmaya başlıyor.

David Yates: Kesinlikle..Kahramanlarımız, bir dizi romantik dalganın içine giriyor. Aşkla tanışmaya başlıyor. Harry ve Hermione  aşk acısı yaşıyor.  Ron aşık oluyor ya da aşık olduğunu sanıyor. Yakın arkadaş olan Harry ve Hermione birbirlerine aşk yaralarını sarmak için destek oluyorlar. Bunlar gençlerin yaşadığı şeyler. Artık Harry Potter hayranları da büyüdü.

Peki, Harry Potter hayranları öpüşme sahnesini nasıl karşılayacak?

David Yates. Ben de merak ediyorum. Aslında Harry Potter hayranları bu sahneleri bekliyorlardı. Geçen filmden bu sahnelerin geleceğinin sinyallerini vermiştik. Harry Potter hayranları eğer 10-11 yaşlarındaysa öpüşme sahnelerini sevmeyebilir. Çünkü o yaşlardaki çocuklar genellikle böyle sahneleri seyretmek istemez. Ama daha büyüklerse, öpüşme sahnelerini heyecanla seyredecekler.

Harry Potter serilerini tüm dünyada fenomen haline dönüştüren unsurlar nedir sizce?

David Yates:Bir kere hikaye çok iyi. Her yeni seri bir sonrakini merakla bekletiyor. Tabii, filmlerde iyi anlatılınca ortaya çok başarılı işler çıktı. Oyuncuların katkısı zaten tartışılmaz. Proje gerçekten çok büyük bir hale geldi. Ben de özellikle Harry Potter ve Melez Prens’te önceki anlatımları ve sinematografiyi aşmak istedim. Türk Harry Potter hayranlarının yeni filmi çok beğeneceğini düşünüyorum..

Farklı uslübu, şiirsel anlatımı ve görkemli çekimleriyle bir Harry Potter klasiği daha hayranlarıyla buluşacak..Bu sıcak yaz günlerinde değişik bir şey yapmak isteyen sinemaseverlerin mutlaka görmesi gereken bir film.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir