Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 1

Arkadaşımız Ayşegül Ekinci, veda etmeye hazırlanan Harry Potter serisinin 2 filmlik finalinin ilk bölümü ‘ Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 1’  vizyona girmeden, fantastik dünyanın gerçek kahramanlarıyla Londra’da buluştu.

Potter dünyasını tam 6 yıldır Ayşegül Ekinci’ye anlatan birbirinden ünlü üç genç aktör, ‘ Veda öncesi nasıl üzgün olduklarını’ itiraf ettiler.

‘ Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 1’ in yönetmeni David Yates, Hürriyet okurları için açıkladı: ‘ Harry Potter’ın finaline hazırlıklı olun. Son bölümde beklenmedik süprizler olacak. Harry Potter hayranlarını ilginç bir final bölümü bekliyor. Kitaba sadık kalarak, Potter hayranları için unutamayacakları bir veda filmi yapmak istedim. Son filmde karanlık daha da artacak.

Potter hayranlarına unutulmaz veda

‘  Harry Potter ile büyüdüler’

Dünya yıllardır onları konuştu, onlar da yıllardır dünyanın gözü önünde büyüdü. İngiliz yazar J.K Rowling’in aynı adlı eserinden uyarlanan Harry Potter dünyasına girdikleri zaman henüz birer çocuktular.

‘ Dünyanın En Hızlı Satılan Kitabı’, ‘ En Çok Satılan Çocuk Romanı’ gibi bir çok ünvanın sahibi Harry Potter serisinin filmlerinin kahramanı olmak  Daniel, Emma ve Rupert için 10 yıl önce sadece ve sadece bir rüyaydı.

Elemelerde yüzlerce çocuk arasından, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda yedi yıllık eğitim alacak üç küçük büyücüyü oynamak için seçilmeleri hayatlarının en büyük rüyası oldu.

Bunu ben değil, Londra’da bir araya geldiğimiz Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint söylüyor. Bugün fenomen olan serinin ilk filminin dünya prömiyerinde kırmızı halıda yürürken, etrafa tedirgin ve korkulu gözlerle bakan üç küçük oyuncu, bugün oyunculuk kariyerlerinde emin adımlarla ilerliyor.

Londra’nın merkezinde bulunan ünlü   Claridges Otel’de buluştuğum Harry Potter filmlerinin unutulmaz kahramanları Harry, Ron ve Hermione, ‘ Harry Potter dünyasını’ çok özleyeceklerini söylediler. Ağız birliği yapmışcasına konuşan ve röpörtaj sırasında duygulu anlar yaşayan bugünün genç oyuncuları, ‘ Biz, Harry Potter’la büyüdük. Hayatımızın neredeyse yarısında Harry Potter dünyası vardı’ dediler.

Daniel Radcliffe: ‘ Emma’yı öpmek garipti’

 ‘ Hüzünlüyüz’

Bugün 21 yaşında genç bir aktör olan Daniel Radcliffe, Harry Potter serisinin unutulmaz karakteri Harry’i oynamak için seçildiği günü daha dün gibi hatırlıyor. Önceleri, dünya çapında yakaladığı şöhreti pek anlayamayan Daniel şimdi ne kadar şanslı olduğunun altını çiziyor. Harry Potter serisinin ilk dünya prömiyerini hatırlayan oyuncu, ‘ Aman Tanrım. Çok utangaç ve sinirliydim. Elimi, ayağımı nereye koyacağımı bilemiyordum. Nasıl bir dünyanın içine girdiğimi de. Tanınmak ve meşhur olmak kavramlarına çok uzaktım. O küçük dünyamda Harry ile özdeşleşmiştim. Yıllar geçtikçe, ne kadar gerçek bir iş yaptığımızın farkına vardım. Hele kırmızı halıda beni görmek için sabırsızlanan hayranların çığlıkları, heyecanları. Bu sesleri unutmak mümkün değil. Hatta, bu sesleri özlediğimi farkettim’ diyor.

Harry Potter’ın cesaretli seçilmiş büyücüsü Harry ya da Daniel Radcliffe’in sorularıma verdiği cevaplar…Buyrun bakalım, merak edenlere:

– Daniel, bunca yıldan sonra Harry Potter’a veda ediyorsunuz. Yıllarca bu dünyanın bir parçasıydın. Duygularını bizimle paylaşır mısın? Özellikle finale geri sayım başlamışken ne hissediyorsun?

‘ Garip. Gerçekten çok garip hissediyorum. Bir yandan hüzünlüyüm. Harry Potter müthiş bir dünyaydı. Artık bitiyor. Her güzel şeyin bir sonu var. 10 yıldır bu dünyanın içindeyim. Harry Potter filmleriyle büyüdük. Belki seyircilerimiz de bizle birlikte büyüdü. Ama, sanırım 10 yıl uzun bir süre. Seyirciler bile, ‘ Yeter’ diyebilir.

-Harry’ı özleyecek misin?

Özleyeceğim tabii. Harry hep benimle kalacak

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 1 önceki filmlerden daha farklı. Filmin ana karakterleri artık birer yetişkin. Özellikle, senin birlikte büyüdüğün Hermione’yi dudaklarından öpmen çok konuşulacak gibi.. Emma’yı öpmek yani bunca yıl birlikte oynadıktan sonra garip olmadı mı?

Emma ile oynamak çok heyecan vericiydi. Çok iyi bir oyuncu. Emma ile kamera önünde Harry, Ron ve Hermione’yi oynarken müthiş bir kimya yakaladık. Beraber büyüdüğümüz arkadaşımı öpmek garip bir duyguydu. Nasıl anlatsam, kardeşini öpmek gibi bir şey. Önce ‘ IIhhh’ dedim. Yoo, şaka bir yana, garip oldum ama fena sayılmazdı.

Daniel Radcliffe: ‘ Çok şanslıyım’

Harry Potter’da yakaladığın başarıdan sonra, gençlere ne önerirsin? Başarının sırrı ne sence?

Kendimi çok şanslı buluyorum. Ama başarı için sadece şans yetmiyor. Çok çalışmak ve disiplin gerekiyor. Babam bana 10 yıl boyunca hep şunu öğretti: ‘ Eğer çok çalışmazsan, şansın da yeterli olmaz’. Bu nedenle gençlere çok çalışmalarını öneririm.

Harry Potter, dünya gençlerine çeşitli mesajlar veriyor. Sizce, gençlik bu mesajlardan etkileniyor mu?

Harry, güçlü, kararlı ve cesaretli bir karakter. Ron ve Hermione de öyle..Arkadaşlıkları ve kişilikleri film boyunca çeşitli sınavlardan geçiyor. Tüm bu özelliklerin gençlere ve çocuklara çok güzel mesajlar olacağını düşünüyorum.

Harry Potter filmleri veda etse bile, bizden sonra gelecek üç kuşağa yeter.

Daniel, Harry Potter filmleri bitince en çok neyi özleyeceksiniz? Bundan sonra neler yapacaksınız?

Arkadaşlarımı.. En çok arkadaşlarımı özleyeceğim. Planlarıma gelince yeni şeyler yapmak istiyorum. Yeni filmler ve müzikaller. Oyunculuk kariyerimde ilerlemek istiyorum.

Emma Watson: ‘ Hayatıma yeni bir sayfa açtım’

O da, Harry Potter sayesinde sinema endüstrisiyle tanıştı ve  kameralar onu çok sevdi. Genç kızlığa geçiş döneminde dünyaca tanınmış markaların  yüzü oldu. Bir modaevine kendi imzasını taşıyan organik tasarımlar yapmaya başladı. Kısaca,  en çok kazanan genç yıldızlarından biri oluverdi.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 1 filminde  ciddi bir oyunculuk sınavı sergileyen Emma Watson, her rolün üstesinden rahatlıkla gelebileceğinin sinyalini de verdi.

Veda filminde gösterdiği performansla dikkat çeken Emma, ‘ Hermione’yi özleyeceğim. Ama artık başka rollerde kendimi göstermek istiyorum’ diyor. Harry Potter filmlerinin çekimleri için yüksek eğitimine ara veren  Emma Watson, kalan  iki yıllık üniversite eğitimini biran önce bitirmek istiyor. Son altı yıldır, her yıl Harry Potter filmleri için bir araya geldiğim Emma Watson, tanıdık bir gazeteciyle konuşmanın verdiği rahatlıkla samimi açıklamalar yapıyor.

Yıllardır özenle uzattığı saçlarını biranda kısacık kestirmesinden, gelecek kaygılarına kadar değişik alanlara gidiyoruz onunla..

Emma, Harry Potter filmlerinin unutulmaz kahramanı Hermione oldun. Peki, sen bu dünyadan en çok neyi özleyeceksin?

Hermione’yi çok özleyeceğim. Arkadaşlarımı da. 10 yıl gerçekten çok uzun bir süre. Biliyorum, Harry Potter sevenleri de bizi özleyecek. Ama, her şey tadında güzel. Harry Potter hayatımın neredeyse yarısını kapladı. Müthiş bir tecrübeydi. Harry Potter ile büyüdüm. Şimdi, oyunculukta kendimi göstermek istiyorum…

Yıllardır uzun saçlarınla dikkat çekiyordun, saçlarını Harry Potter’un veda filmi öncesi kısacık kestirdin. Bunun sebebi var mıydı?

Kendimde değişiklik yapmak istedim. Bunun da en radikal yolu, saçımı kestirmekti. Üstelik kısacık. Hayatıma yeni bir sayfa açtım. Harry Potter veda ederken ben de yeni bir başlangıç yaptım.

Serinin içinde en favori filmin hangisi oldu?

Final filmi, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 1 oldu. Son bölüm için şu an konuşamam. Ama, final bölümünde gerçekten oyunculuk yeteneklerimizi göstermemiz için büyük fırsat oldu. Ben kendi adıma veda filminden çok zevk aldım.

Hermione ve Emma. Çok mu farklılar? Ya da tam tersi?

Hermione ve Emma bir çok ortak özelliğe sahip. İkisi de kontrol etmeyi, organize olmayı, cesareti elden bırakmamayı seviyor. Bir de zorlukların üstesinden gelmeyi başarıyorlar.

Seni oyunculuk dışında başka işler yaparken de görecek miyiz?

Neden olmasın? Beni heyecanlandıran, farklı gelen ve yeteneklerimi kullanabileceğim projelere açığım. Bu, oyunculuk dışında herhangi başka bir şey olabilir. Mesela organik tasarımlar yapmaya başladım. Ama, henüz çok yeni.

Rupert Grint: ‘ Tatil yapacağım’

Harry Potter serisi boyunca, en şanssız kahraman Ron yani kızıl saçlı Rupert Grint oldu. Geçtiğimiz yıl kuş gribine yakalanan Rupert Grint, bir ara hayranlarını çok korkuttu. Geçtiğimiz yıl  Hürriyet aracılığıyla hayranlarına mesaj yollayan Rupert Grint ‘ İyiyim, kuş gribini atlattım’ demişti.

Diğer arkadaşları gibi, Harry Potter dünyasını özleyeceğini söyleyen Rupert Grint, film çekimleri biter bitmez uzun bir tatile çıkmayı istiyor.

Rupert, Daniel ve Emma, Harry Potter dünyasını özleyecekler. Ya sen nasıl duygular içindesin?

Ben hala serinin bitiyor olmasına inanamıyorum. Belki de arkadaşlarımdan tek farkım bu. 10 yıl uzun bir süreydi ama bitiyor. Şaka gibi. Onları çok özleyeceğim.

Bu filmde, Harry, Ron ve Hermione’nin arkadaşlıkları da sınavdan geçiyor. Hikayeyi okuyunca tepkin ne olmuştu?

Harry Potter serisi müthiş yazılmış bir seri. Hikaye, kahramanların birer yetişkin olmasıyla farklı bir yöne kayıyor. Seyircinin beklemediği  süprizler olacak. Heyecan verici. Aynı zamanda, üç kahraman kendi duygularıyla savaşıyor. Kıskançlık, aşk, bağlılık, sadakat..Bir çok duygu hikayenin içinde sona yaklaşırken büyümeye başlıyor.

Harry Potter veda edince, senin ilk yapacağın ne olacak? Kafanda bir plan var mı?

Geçen sene hasta oldum. Çekimleri yine de aksatmadım. Benim için 10 sene yorucu geçti. Yeni bir projeden önce şöyle güzel bir tatil yapıp dinlenmek istiyorum.

David Yates: ‘ Veda filmi karanlık ve süprizlerle dolu olacak’

İngiliz sinemasının usta ismi David Yates, Harry Potter filmlerine imza attıktan sonra her biri diğerinden farklı filmler yaptı. ‘ Her yeni Harry Potter filminde bir öncekini aşmalıyım heyecanına kapılıyorum’ diyen Yates, veda filmi için tüyolar da verdi.

Harry Potter kahramanlarının yetişkin birer genç olmasıyla birlikte hikayenin dokusunun da değiştiğini vurgulayan Yates, ‘ En çok veda filmini sevdim’ dedi.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 1, diğer Harry Potter filmlerinden çok farklı? Bu farklıları sizin gözünüzden aktarsanız?

Evet, benim de en sevdiğim film bu oldu. Filmin üç karakteri oyunculuk yeteneklerini gösterdi. Ciddi oyunculuk sergilediler. İzleyenler şaşıracak. Harry, Hermione ve Ron artık birer yetişkin. Araya duygusallık, hormonlar etc girdi.  Özellikle, Harry ile Hermione’nin öpüştüğü sahneyi çekerken çok heyecanlandım. Duygusal bir sahne oldu. Film çekimleri boyunca, artık birer yetişkin olan oyuncuların çocuklukları gözümün önüne geldi. Hikayeye yeni bir boyut girdi.

Tüm ekip, Harry Potter dünyasını özleyecek. Hepsi  de kendi adına farklı şeyler özleyecek. Ya siz?

Bir yönetmen olarak, sinema klasiği olacak bir serinin son 3   filmine  imza attım. Benim için her film çok farklıydı. Harry Potter dünyası benim için  çok gerçekti. Bu gerçeklik uzun yıllar benle kalacak. Duygusal bir ayrılış olacak.

Peki, Harry Potter’ın veda filmi için verebileceğiniz  ipuçları?

Harry Potter hayranları veda filmine hazırlıklı olsun. Süprizlerle dolu, heyecanlı ve karanlık, unutulmaz bir veda olacak..

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email