KARA ŞÖVALYE YÜKSELİYOR “The Dark Knight Rises”

27 Temmuz’da Türkçe Dublaj, Türkçe Altyazılı ve IMAX Seçenekleriyle Sinemalarda.

Warner Bros. Pictures ile Legendary Pictures’dan “The Dark Knight Rises/Kara Şövalye Yükseliyor” sinemacı Christopher Nolan’ın Dark Knight/Kara Şövalye üçlemesini sona ulaştırıyor.

Batman’in gecenin karanlığına karışıp ortadan kaybolarak bir anda kahramandan kaçağa dönüşmesinin üzerinden sekiz yıl geçmiştir. Başsavcı Harvey Dent’in ölümünü üstlenen Kara Şövalye, Emniyet Müdürü Gordon’la birlikte böylesinin herkesin yararına olacağını umduğu için her şeyini feda etmiştir. Bir süre için bu yalan işe yarar ve Gotham şehrindeki suç faaliyetleri suç karşıtı DentAct’in ağırlığı altında ezilir.

Fakat gizli amaçları olan kurnaz bir kedi hırsızın ortaya çıkmasıyla her şey değişecektir. Bundan çok daha tehlikelisi ise maskeli terörist Bane’in ortaya çıkışıdır. Bane’in Gotham’a ilişkin acımasız planları Bruce’u kendi kendini mahkum ettiği sürgüne son vermeye yöneltir. Fakat pelerinini ve başlığını tekrar giyse bile, Batman, Bane’e denk bir rakip olmayabilir.
Uluslararası, zengin oyuncu kadrosunun başını bir kez daha Bruce Wayne/Batman ikili rolüyle Oscar® ödüllü Christian Bale (“The Fighter”) çekiyor. “The Dark Knight Rises/Kara Şövalye Yükseliyor”da ayrıca Selina Kyle rolünde Anne Hathaway, Bane rolünde Tom Hardy, Miranda Tate rolünde Oscar® ödüllü Marion Cotillard (“La Vie en Rose”) ve John Blake rolünde Joseph Gordon-Levitt yer alıyor.

 

Esas kadroda rollerine geri dönen oyunculardan Oscar® ödüllü aktör Michael Caine (“The Cider    House Rules”) Alfred’i, Gary Oldman Emniyet Müdürü Gordon’ı, Oscar® ödüllü Morgan Freeman ise  (“Million Dollar Baby”) Lucius Fox’ı canlandırıyor.

Filmin senaryosu Jonathan Nolan ve Christopher Nolan’a, hikayesi Christopher Nolan ve David S. Goyer’a ait. Yapımcılığını Emma Thomas, Christopher Nolan ve Charles Roven’ın (kendisi daha önce “Batman Begins” ve gişe rekoru kıran “The Dark Knight”ta da görev almıştı), yönetici yapımcılığını Benjamin Melniker, Michael E. Uslan, Kevin De La Noy ve Thomas Tull’ın üstlendiği filmin ortak yapımcısı ise Jordan Goldberg. Film Bob Kane tarafından yaratılan ve DC Comics tarafından yayımlanan çizgi roman karakterlerine dayanıyor.Yönetmen Nolan “The Dark Knight Rises/Kara Şövalye Yükseliyor”un kamera arkasında, uzun süredir birlikte çalıştığı ve hepsi de “The Dark Knight”ta da görev almış ekiple tekrar bir araya geldi: Kısa süre önce, Nolan imzalı “Inception”la Oscar® kazanan görüntü yönetmeni Wally Pfister; yapım tasarımcıları Nathan Crowley ve Kevin Kavanaugh; kurgu ustası Lee Smith; ve Oscar® ödüllü kostüm tasarımcısı Lindy Hemming (“Topsy-Turvy”). Ayrıca, “Inception”la her ikisi de Oscar® kazanan Paul Franklin ve Chris Corbould da sırasıyla görsel efektler ve özel efektler amirliklerini üstlendiler. Filmin müziğini Oscar® ödüllü Hans Zimmer (“The Lion King”) besteledi.

Christopher Nolan filmin çekiminde IMAX® kameralarını “The Dark Knight”takinden bile fazla kullandı. Bilindiği gibi, “The Dark Knight”la ilk kez büyük çaplı bir film kısmen de olsa geniş formatlı kameralarla çekilmişti.

Warner Bros. Pictures, Legendary Pictures işbirliğiyle bir Syncopy Production yapımı olan Christopher Nolan filmi “The Dark Knight Rises/Kara Şövalye Yükseliyor”u sunar. Sinema ve IMAX salonlarında gösterime girecek olan filmin dünya çapındaki dağıtımını bir Warner Bros. Entertainment kuruluşu olan Warner Bros. Pictures gerçekleştirecek.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email