Kararsız Kardeş Ülke Pakistan : Butto’dan sonra hedef değişti. 6

Pervez Müşerref ile röpörtaj yapacağımız gün yine bir intihar saldırısı oldu. Bu kez hedef Başkan..
Artık gözler Devlet Başkanı Pervez Müşerref’de…

Pakistan’da gerilim gittikçe artıyor..

İçinde bulunduğumuz durum değil günlük saatlik kararlar almaya yönlendiriyor bizi..

Şimdi, Türk dostu hatta Türkiye sevdalısı Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile konuşmanın tam zamanı.. Butto ve kurmayları tarafından, üniformasına sıkı sıkıya yapıştığı için eleştirilere hedef olan Müşerref, pek ortalıklarda görünmüyor.

Butto suskun.. Müşerref suskun..İki cambazın aynı ipte oynama sevdası nereye doğru yol alıyor?

Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile özel röpörtaj için kolları çoktan sıvadık.. Uzun görüşmelerden sonra gelen ‘evet’ cevabı üzerine soluğu İslamabad’da aldık. Karaçi’nin nemli, gizemli, kalabalık günlerinden sonra başkentin serin havası ve yeşilliği artık gerilmeye alışmış ruhumuza iyi geldi.

General Waheed Arshad, Devlet Başkanı ve Başkomutan Pervez Müşerref’in sağ kolu. General aynı zamanda ‘Ordu Sözcüsü’. Son ana kadar programı belli olmayan General Arshad ile yine ortamın havasına uygun bir şekilde, yine son anda ‘Ordu Karargahı’nın bulunduğu Rawal Pindi’de buluşuyoruz. Bana, ‘Ayşa’ diye hitap eden General Arshad bir süprizi olduğunu söylüyor. Bir gazeteci olarak aklıma ilk gelen, beynimdeki en öncelikli fikir yani Pervez Müşerref ile röpörtaj olduğundan, doğal olarak süpriz ile ilgili kafamda senaryolar kuruyorum..

Benim şalvar kamiz giymemi sempatiyle karşılayan General Arshad, Faruk Zabcı ve bizi karşıladıktan sonra, başlıyor Türkçe konuşmaya..

Şaşırıyorum..Şaşırıyoruz..

Türkiye’de bir yıl kalan sempatik Ordu Sözcüsü’nin süprizi bu.. Türkçe konuşması.. Kafamdaki bütün senaryolar çöpe gidiyor..

Olsun.. Röpörtaj için onay alınıyor. Saat kararlaştırılıyor. Bir tek röpörtajın nerede olacağına karar son anda verilecek.. Biz de ona göre hareket edeceğiz.

Pervez Müşerref ile röpörtaj yapacağımız gün yine bir intihar saldırısı.. Bu sefer hedef Başkan..

Röpörtaj sabahı gelip çattığında biz çoktan hazırız.. Sadece haber bekliyoruz.

Ordu karargahında mı buluşacağız.. Yoksa son anda tayin edilen başka bir noktada mı?

Ve yine bir intihar saldırısı.. Bu sefer saldırı ordunun bulunduğu Rawal Pindi’de gerçekleşiyor..İlk verilere göre sekiz ölü var, hedef Pervez Müşerref!!!…

Eyvah.. Röpörtaj gitti.. Bunca senaryodan..Süprizden ..Merak ettiğimiz bunca sorudan sonra..

Artık haberler yağıyor..Yağmur gibi..Bir yandan Başkent İslamabad’a sadece 120 km uzaklıkta olan Sivat vadisindeki, yerel güçlerin çatışması sürüyor. Sivat’dan canını kurtarıp gelenler konuşmak bile istemiyor. Ordu, El Kaide yanlısı dinci militanlara karşı çarpışıyor. Sokak savaşına dönen Sivat operasyonu ile ilgili haberler moral bozucu..

Bir yandan mantar gibi nerede olacağı, sizi nerede yakalayacağı belli olmayan intihar saldırıları…

Geçtiğimiz Temmuz ayında tüm dünyanın gözünü ayıramadığı, Lal Mescid olayı. Ve olayın ardından Pervez Müşerref’in, Lal Mescidi’nin hemen yanındaki kadınlara ait mescidi yıktırması. Yine çıkan olaylarda onlarca ölü..

Peki, Pakistan nereye gidiyor?

Pakistan’ın gittiği yer bir tek Pakistan ve Pakistanlıları değil, hepimizi ilgilendiriyor….

Yarın: Lal Mescid olayının iç yüzü.. Mescid’in imamı ve basın sözcüsü Aamir Siddique, ‘Sessizlik Operasyonu’ adıyla hafızalara işlenen operasyonun iç yüzünü anlatıyor. Operasyondan sonra dünya basınına adeta kapanan kapılar, uzun görüşmelerden sonra ilk defa bize açılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir