Kararsız Kardeş Ülke Pakistan : İki cambaz bir ipte oynamaz 4

Karaçi’de, dünyanın gözü önünde yaşanan ‘beklendik’ saldırıdan mucize eseri sağ çıkan Benazir Butto, artık kontrol edilemez şekilde hareket etmeye başlıyor..

Butto’nun, Pakistan’a dönmeden önce Müşerref’le gizli anlaşmalar yaptığı kulaktan kulağa yayılırken, ritmi kesinleşmeyen politik tangonun kahramanları biranda kendilerini karşı karşıya buluyor. Devlet Başkanı Pervez Müşerref, sıkı sıkıya yapıştığı üniformasını çıkarmamakta direnirken Zülfikar Ali Butto’nun asi kızı aradan geçen yıllara meydan okuyor.

Benazir Butto’nun kurmayları planlar yapıyor..Karaçi’de düzenlenen basın toplantısında içeriye kuş uçurtulmuyor. Öyle ki basın toplantısına girebilmek için neredeyse ezilmeyi göze alıyorum. İnanılmaz bir kuru kalabalık.Kimsenin ne yaptığı belli değil. Kafalar karışık. Pakistan Halk Partisi üyeleri kızışmış durumda.

Saldırıdan sonraki ilk basın toplantısı

İçeriye girenler kendilerini şanslı hissediyor. Ezilmeden girebilmeyi başarmışsanız, sinirli korumalar size saatler süren kuyrukta beklettikten sonra didik didik arıyor..

Benazir  alımlı..Yine makyajından ve güzelliğinden taviz vermiyor. Ve mikrofonu eline aldığı zaman, dünya basınının gözü önünde Pervez Müşerref Hükümeti’ne adeta meydan okuyor..Çevresinde etten duvar örülü..Karaçi sıcak mı sıcak..Benazir, ‘ Biz söylemiştik.Uyarmıştık.Konvoya yaklaşan üzeri bomba yüklü birini yakaladık. Yetkililere haber verdik, ama kimse bir şey yapmadı’ derken, kafalar karışıyor..

Aslında, karşılıklı paslaşmalarla ülkenin iyice karıştığı, demokrasi yolunda politikacıların ‘birazda’ kendi şovlarını yaptığı günler yaşanıyor..

3 Kasım’da ilan edilen ‘ Olağanüstü hal’ durumuna günler kala..İki cambaz aynı ipte oynamaya çalışıyor.

Benazir Butto artık herkesi şaşırtmaya başladı. Kendini dünyaya ifade ettiği basın toplantısından sonra, kurmayları sürekli plan değiştirdi. Lahore, Larnaka, İslamabad gibi ana kentlerde halkla hasret gidermesi beklenirken o Müşerref’i yıldırtan taktikler uygulamaya başlıyor..

Müşerref Hükümeti’nin sözcüsü Vali’den Hürriyet’e özel açıklama

Artık gerilimin yavaş yavaş tırmandığı günlerde Karaçi Valisi Dr Irshad Jilanee, Hürriyet ve beraberindeki New York Times’i özel olarak kabul etti. Türk olmanın neredeyse sizi yarı Pakistanlı yaptığı bu ülkede, olayları sıcağı sıcağına yaşayan bir gazeteci olarak tarafsız  tanıklığıma devam ettim.  Politikacıların dünya basınını yönlendirmeye çalışmasını, ülkede artan ivmeyi soluk soluğa yaşayarak…

Sindh Valisi çok ilginç açıklamalarda bulundu..Belki de  iki büyük basın organı aracılığıyla, asi Benazir’e ültimatom verildi..

Valinin çarpıcı açıklaması şöyleydi: ‘ Pervez Müşerref, Benazir Butto’nun seçimler öncesi Pakistan’a geri dönmesini kendi güvenliği açısından uygun bulmadığını belirtmişti. Karaçi’deki saldırıda kendisine devlet yetkililerine uygulanan şekilde güvenlik verildi. Bush bile gelse aynı korumaya tabi olacak. Daha ne yapabilirdik ki? Bize yazılı bir bilgi geçildi. Bundan sonra, bize bilgi vermeksizin hareket edecekmiş. Kendi güvenliğini de kendi sağlayacakmış’…

Havada gerilim var..

Belli ülke karışık günlere gebe..

Pervez Müşerref, asi Benazir’i kontrol etmeye çalıştı..Başaramadı..

Peki, demokrasi nereye gidiyor…

Yarın: Pakistan’de hemen hemen herkes Atatürk hayranı. Her gittiğiniz şehirde onlarca Atatürk Bulvarı var..Biz, gittikçe artan gerilimi an be an yaşarken ölümden kurtulduk ama intihar saldırıları artık her köşe başında!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir