Kararsız Kardeş Ülke Pakistan : Ölümden kılpayı kurtulduk 2

Olağanüstü günlerin yaşandığı Pakistan’daki kritik süreci Ayşegül Ekinci, hurriyet.com.tr için yazdı.

Hurriyet.com.tr dev bir yazı dizisine başlıyor.
Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in olağanüstü hal ilan etmesinin ardından yükselen tansiyon sokaklara taştı. Binlerce muhalif gözaltına alındı. Yıllar süren sürgünden sonra ülkesi Pakistan’a dönen eski başbakanlardan Benazir Butto, Müşerref’e karşı bayrak açtı. Ülkeye gelmeden önce radikal gruplar tarafından tehdit alan Butto, bu tehditleri önemesemedi. Bombalı saldırıda onlarca kişi hayatını kaybetti. Ülkede yaşananları, sıcağı sıcağına ve yerinde takip eden Ayşegül Ekinci de ölümden kılpayı kurtuldu.  Olağanüstü günlerin yaşandığı Pakistan’daki kritik süreci Ayşegül Ekinci, hurriyet.com.tr için yazdı.

Neredeyse tam bir ay olacak.. Yola çıkalı, kardeş ülkenin kararsızlığına adım adım tanık olalı.

Bir ülke düşünün ki, onca kargaşanın içinde demokrasi yolunda  adım atmaya çalışıyor. Zenginin çok zengin, fakirinde kelimenin tam anlamıyla fakir olduğu bir ülke. Renkli kültürüyle, farklı doğasıyla, mutfağıyla, kumaşıyla, hem kadınının hem de erkeğinin giydiği şalvarıyla ‘ çağ atlamaya’ çalışmayan, çağın içinde çabalayan bir ülke..

Dünya basının en ilgi çeken noktalarından biri. Hatta, dünyaca ünlü Newsweek dergisinin geçtiğimiz haftalarda, ‘Dünyanın en tehlikeli ülkesi’olarak işaret ettiği bir yer.

İntihar saldırılarının artık benimsendiği, hatta halkın bu saldırıları gündelik hayatın bir parçası olarak gördüğü..Modernliğin ‘ M’ si ile, ülke genelinde yayılan tam 13500 medresesinin ‘M’ sinin taban tabana çatıştığı..Coğrafyasının bir ucundan diğer ucuna gidildiği zaman insana ‘ Acaba ben nerdeyim?’

dedirten..Ama, kendisini o mistik havasıyla sevdirten..

Pakistan!!!

Hele, hele Pakistan’da bir Türkseniz..Yarı Pakistanlı sayılırsınız..

Kararsız kardeş ülkenin neredeyse bir ay boyunca bir kadın gazeteci olarak tanık olduğum, değişik yüzlerini satırlarda fotoğraflamak istiyorum. Bu fotoğraflar, yazı dizisi şeklinde olacak. Her bir karede farklı bir çehre bulacaksınız. Hem gördüklerimi paylaşmak için, hem bir gazeteci gözüyle yaşadıklarımı aktarmak için..Hem de bize yardımcı olan gönüllerimize taht kuran, Pakistan’ı sevdiren ‘ O’ isimleri, aralarında Türkiye’nin Pakistan Büyükelçisi Engin Soysal ve zarif eşi Tülay Soysal’ın da bulunduğu, nice önemli olaylara imza atan kahramanları tanıtmak için..

Sürgün bitti, meraklı gözler üstünde : Benazir Butto

Sekiz yıl bekledi. Adı sürgündü bu bekleyişin. O,  Londra-Dubai ve New York arası mekik dokudu. Politik çıkışlarını hiçbir zaman küllendirmedi. Eli kolu bağlıydı..

Ne de olsa sürgündeki eski bir başbakan ve politikacıydı. Kadındı. Merak ediliyordu.

Benazir Butto’nun sekiz yıllık aradan sonra Pakistan’a dönmesiyle ülkedeki politik çehre bir anda değişmeye başladı. 18 Ekim akşamı Karaçi’deki beklenen saldırı, Devlet Başkanı Pervez Müşerref tarafından ilan edilen olağanüstü hal durumunun, geriye yönelik çekilen pimiydi sanki..

Nasıl mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir