Kuveyt yabancı yatırımcıya kollarını açtı, kanun değiştirdi

1990’ daki Irak savaşından sonra bölgedeki liderliğini Dubai’ye kaptıran Kuveyt, dünyaya açılma yolunda emin adımlarla ilerliyor..

Kuveyt atağa geçti. Serbest Pazar ekonomisine geçiş için önemli adımlar atan ülke, doğrudan yatırımları çekmek amacıyla yabancılara uygun yasal bir ekonomik altyapı oluşturuyor..

Kuveyt’e adım attığınızda, dinamik ve yeniliğe açık bir enerjinin içinde buluyorsunuz kendinizi!!! Kimi zaman şaşırıyor, kimi zaman hayranlıkla izliyorsunuz.

Davetli olduğum ‘The Foundatin of Abdulaziz Saud Al Babtain Prize for Poetic Creavity’, şiirsel yaratıcığı teşvik eden çok önemli bir vakıf..Ve bu vakfın kurucusu 72 yaşındaki işadamı Abdulaziz Saud Al Babtain, şu anda Arap dünyasının en büyük ve en önemli kütüphanelerinden birine sahip. Al Babtain, ücretsiz olarak on-line servis yapan kütüphanesine 1946 adet kitap kazandırmış. Dünyanın çeşitli tarafından toplanan bu kitapların ortak özellikleri Arap şairlere ait olması..

Türkiye’den de 4 kitap alan işadamı-şair Saud Al Babtain, bu muazzam kütüphaneyle gurur duyuyor. Arap dünyasının değerli şairlerinin birbirinden değerli eserlerini toplayan Saud Al Babtain, aynı zamanda Batı ile Arap Dünyası arasında bir köprü kurmak istiyor.

Kuveyt pek çok konuda atağa geçti..Kuveytli işadamları da..

Onlar, medyanın bu ataktaki payını çoktan görmüş!!!Bu amaçla, vakıf dünyanın çeşitli yerlerinde konferanslar düzenliyor. Diyalog yolları arıyor, sorular soruyor..Ve, en önemlisi, ‘ Peki biz Arap Dünyası olarak ne yapmalıyız?’ sorusunu Batı’ya yöneltiyor..

Kuveytli rehberim Abdül, bana Al Babtain Kütüphanesi’ni gezdiriyor. Öylesine organize, öylesine iyi kurulmuş bir kütüphaneki herşeyi bırakıp, çevredeki kitapların arasında kaybolup günlerce öylece kalakalmak istiyorsunuz..

Ya da ben istiyorum..Çünkü, şiire meraklıysanız bu kütüphane Arap edebiyatına ait birbirinden değerli şairlerin eserlerini sunuyor size..Tabii, bu eserlerin İngilizcesi de mevcut..

Anlayacağınız, Kuveytliler oldukça organize.

Hatta beklemeyeceğiniz kadar detaycı insanlar.

Eğer Kuveyt atağa kalktıysa, eminin iyi planlanmış bir ataktır bu!!!

 

Ayşegül EKİNCİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir