Marilyn Monroe komünist olduğu için mi öldürüldü

Sinema dünyasınınen güzel kadınlarından biri olan Marilyn Monroe’nun ölümünün üzerinden 44 yıl geçmesine rağmen, yıldızın esrarengiz ölümünün ardındaki sis perdesi hala kaldırılamadı. Daily Mail gazetesinin verdiği haber, efsanevi yıldızın ölümü ardındaki delillere yeni bir boyut getirirken, yıldızın ölümünün hemen öncesinde o yıllarda oldukça tehlikeli sayılacak ilişkiler içinde olduğunu ortaya çıkardı.

Kennedy kardeşlerle aşk yaşayan yıldızla ilgili yüzlerce sayfalık rapor tutan FBI şimdiye kadar bu raporları bir sır gibi saklarken, Bilgi Özgürlüğü Kanunu çerçevesinde yapılan kanuni başvurular sonucu FBI bu raporların 500 sayfalık bölümünü açıklamak zorunda kaldı. Şimdiye kadar basına açıklanmayan bu raporlarda güzel yıldızın sol kanata yakınlığından dolayı hapis yatmış Amerikan komünisti Frederick Vanderbilt Field’la olan yakınlaşmasının da yer alması dikkat çekti. Newyork’un merkez tren sistemini kuran milyarder işadamı Cornelius Vanderbilt’in üçüncü kuşak torunu olan Vanderbilt Field, hakkı olan milyonlarca dolarlık mirası redderek sol düşünce sempazitanı olduğunu açıkca ilan etmişti. Harvard mezunu Field, hapis yılları sonrası Meksika’ya taşınarak burada yaşamaya başladı. Entellektüel ve karizmatik adam, o yıllarda Meksika’ya gelen Ernest Hemingway ve Katharine Hepburn gibi isimlere de evsahipliği yaptı.

Yıllar sonra ortaya çıkan raporlarda, güzel yıldız Marilyn Monroe’nun Kaliforniya’daki Meksika stili evine mobilya almak için gittiği Meksika’da, FBI tarafından daimi gözetim altında olan Fields’la tanıştığı yazıldı.Kennedy kardeşlerle ilişkisi nedeniyle takip altında olan Monroe’nün ölümünden aylar önce gittiği Meksika’da da izlendiği anlaşıldı. FBI kayıtlarına göre, güzel yıldız ölümünden  önce defalarca Meksika’ya gitmiş. Dönüşünde de, Meksika’da bulunan kıdemli FBI Temsilcisi Edgar Hoover, üst düzey önem taşıyan –C- yani communist(komunist) kod adlı bir rapor geçmişti. Bu raporda, güzel yıldızın sol görüş ve insanların eşitliği konusunda heyecanlı tartışmalar yaptığı, kendisinden 21  yaş büyük olan sol sempazitanı Fields’den etkilendiği yazıyordu. Monroe’nun, Meksika gezileri bununla sınırlanmamaş, yıldız başka bir Meksika seyahati sırasında sol görüşlü senaryo yazarı Jose Bolanos ile de tanışmıştı. FBI Temsilcisi’nin raporuna göre, o sıralar Başkan Kennedy’le beraber olan yıldız, Jose Bolanos’a, “Kennedy’nin , Amerikan politikası ve Fidel Castro’nun Kübasıyla” ilgili söylediklerini de aktarmıştı. O yıllarda, Küba’dan daha hassas bir konu yoktu.

Ortaya çıkan yeni belgeler ışığında güzel yıldız Marilyn Monroe’nun, Meksika’daki komünist arkadaşlarına, Kennedy’lerin Amerikan politikası ile ilgili söylediği özel fikirleri, gizlice paylaştığı anlaşıldı. Hap içerek intihar ettiği söylenilen yıldızın, ölümü ardındaki gerçekler hala bilinmese de, yıllar sonra ortaya çıkan FBI raporları yıldızın akibeti konusunda soru işareti uyandırdı.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment