MS hastası kadın kordon kanından alınan kök hücreyle hayata döndü

Kök hücre tedavisinden sonra yürümeye başladı

Kasları eriten MS hastalığına yakalanan 42 yaşındaki eski dansçı Sue Robson, çeşitli tartışmalara konu olan kordon kanı tedavisiyle tekrar yürümeye başladı.

Dört çocuğu ve 5 torunu olan eski dansçı 1995 yılında MS hastalığına yakalandı. Hızlı bir şekilde durumu kötüleşen dansçı, bir süre sonra kendini tekerlekli sandalyede buldu.Daha sonra görmesi bozulan Sue Robson idrarını da tutamamaya başladı.

Elliyedi kilodan 38 kiloya düşen kadın o günleri, “ Yaşamak istemiyordum.Tekerlekli sandalye ile yaşamak ve acılar içinde olmak moralimi çok bozmuştu.En acısız yol ölmekti” diye anlatırken, yeni doğan bebeklerin göbek kordonundan alınan kök hücre tedavisini duydu. Kordon kanından alınan kök hücrenin iyileştirici özelliğine inanan kadın, tedavi için Hollanda’ya gitti. İngiltere’de hala uygulamaya yasal olarak konulmayan tedavi ücreti için yaklaşık 13 bin Sterlinlik yardım toplayan eski dansçı ve eşi Mark Robson, son çare olarak kök hücre tedavisini denedi. Roterdam’daki “Advanced Cells Therapeutic Kliniği”nde 10 gün önce tedavisi için bel kemiğine ve midesine 4 iğne olan kadın, kök hücre tedavisinden saatler sonra yürümeye başladı.

Sue Robson’ın kocası Mark Robson eşinin iyileşmesine sevinirken, “ MS sonrası çok mutsuzdu.Şimdi eski haline ve neşesine döndü”dedi.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment