Paris Halleri, 1-8 Nisan 2012

İngilizce April, Fransızca ise Avril, yani Nisan ayı, resmi olmasa da Aphrodite’ten türeme bir kelime olarak geçer. Zira April, Latin aperire , açmak fiilinden türemiştir. Bu bilgi ise eski çağlardan süzülür ve bize “Bahar  indirim sezon açıldı!” olarak gelir. Bahar indirimleri henüz başlamadı farkındayız, fakat bahar mevsimi Paris’te yüzünü gösterdi ve paltolar yerlerini trençkotlara bıraktı bile… Şehirde hafif turlamalara ne dersiniz?

Paris’te bir Amerikalı.

Hayal gücü başka gezegenlerden de olsa, o bir dünyalı!

Tim Burton

Size, “Fantastik dünyalar, kabarık saçlar ve kendine özgü acayip masallar ile kafayı bozmuş insan kim ?” diye sorsaydık ilk cevabınız: Tim Burton olurdu.

Tim Burton Sergisi

Tim Burton’un geçtiğimiz senelerde New York Modern Sanatlar Müzesi’nde gerçekleşen sergisi, şimdi Paris’te  La Cinémathèque Française‘de 5 Ağustos 2012’ye kadar gezilebilir. Bir Parizyen veya Paris gezgini olup olmamanız farketmez, Tim Burton’un bilinçaltına yolculuk yapmamazlık etmemelisiniz.

La Cinémathèque Française, 51 rue de Bercy, 12e, Paris

 

 

Size Nisan’da yazı yaşayacaksınız desek, bize ne derdiniz?

Cevabınız küresel ısınma olmasın. Peki, biraz ipucu verelim: Müzik, Mali, Afrika ezgileri, güler yüzlü insanlar…

Amadou et Mariam

Bilemediyseniz söyleyelim: Amadou Et Mariam, Mali’nin görme özürlü çifti olarak bilinen müzik grubu. İkili, ekibiyle Mali’den gelip, geçtiğimiz yaz bizi Esma Sultan Yalısı’nda mest etmişti. Denizin önüne kurulan sahne, arkada Boğaz’ın ışıkları ve Esma Sultan’ın fantastik ve tarihi atmosferi eşliğinde bu müthiş topluluğun müziği,  yerimizde durmamızı imkansız hale getirmişti. Hayatımızda bu kadar güler yüzlü müzik insanlarını bir arada sahnede görmediğimizi birbirimize yineleyip durmuştuk. Bizim yaşadığımız eşsiz gecenin bir benzeri de Paris’te yaşanacak diye doğrusu çok mutluyuz…

5 Nisan’da La Cigale’de olun, yaz şimdiden neşesiyle içinize dolsun ve siz konserden bambaşka bir insan olarak ayrılın:)!

Program: http://www.lacigale.fr/spectacle/amadou-et-mariam-2/

 

Baharla Kaybolun!

Paris'te bisiklet turu...

Size Paris’te bisikletinizle gezinerek kaybolmanızı öneriyoruz… Rotanızı söylemeyiz, siz bulmalısınız :)! Şehrin içinde, iki teker üstünde kaybolarak ruhunuzu özgürleştireceksiniz, bizden söylemesi..

 

Paris’teki  bisiklet gezilerinize eşlik edecek neşeli melodilerle bahara “Merhaba!” demek isterseniz, playlistinize bu şarkıyı mutlaka katmalısınız! 🙂

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YambC_98Vmo[/youtube]

Bol gezmeli Paris’ler!

Şehir Halleri, www.aysegulekinci.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir