Sam Raimi, Örümcek Adam Aşkını Anlatıyor

Örümcek Adam serisinin usta yönetmeni Sam Raimi oyuncular tarafından öve öve bitirilemiyor. Raimi’den öyle bahsediliyor ki, ister istemez merak ediyorsunuz.  Görsel efektlerle  zenginleştirilmiş, Hollywood tarihinin en yüksek bütçeli filmlerinden olan Örümcek Adam filmlerinin üçüne de imza atan yönetmen Sam Raimi, karşılaştığımızda hakkında söylenenlerin ne kadar doğru olduğunu kanıtlıyor. Usta yönetmen, hem röpörtaj yapan gazetecinin nereden gelip neler yaptığıyla ilgili hem de kendisine yöneltilen her soru üzerinde en azından 5 dakika düşünüp sonra cevap verecek kadar titiz.

AEkinci: Çektiğiniz Örümcek Adam filmleri içinde en çok sizi yansıtan hangisi oldu?

Sam Raimi: 1980’li yıllarda korku filmleri çektikten sonra daha çok teknikle uğraşır oldum. Çünkü özellikle korku filmlerinde  kameranın kullanılış biçimi, perspektif, plan yaklaşımları yani teknik detaylar çok önemli. Teknik işini çözdükten sonra, aktörlere konsantre olmaya başladım. Aslında, Örümcek Adam serisi ile yönetmenliği tekrar keşfeder oldum. Birinci Örümcek Adam’dan sonra çok büyük beğeni aldık. Dünyanın her tarafında Örümcek Adam hayranları oldu. Çocuklar, okul partilerine Örümcek Adam kıyafetleri giymeye başladı. Bu nedenle film ciddi bir büyümeye girince attığımız her adımın bir öncekinden farklı ve özel olmasına dikkat ettik. Bu nedenle en gelişmiş ve beni en iyi yansıtan film sonuncusu oldu diyebilirim.

AEkinci:Sinemaseverlerin favori karakterlerinden biri olan Örümcek Adam, aslında komik bir romandan uyarlandı. Ama film daha sert ve karanlık.Bu nasıl oldu?

Sam Raimi: Hikaye komik bir hikaye ama öylesine zengin ki, çok değişik karakterler var. Benim  bu karakterlerden yansıtmak istediğim, karanlık yöler oldu. Elimde de iyi bir bütçe olunca, Columbia Pictures da beni kontrol etmeyince ortaya böyle bir film çıktı. Karakterlerin aslına sadık kaldık..

Hafta sonu tüm dünyada vizyona girecek Örümcek Adam 3, şimdiden dünya çapında bir ilgi uyandırdı. “ Kontrol edilemediği için” bu filmi çevirdiğini söyleyen usta yönetmen Sam Raimi ise en çok Alfred Hitchcock filmleri seyremekten zevk alırmış.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email