Körfezin gittikçe tanıdıklaşan yüzü Kuveyt’e yeşil ışık yaktık.. Ekonomik ilişkilere yanan yeşil ışık her iki tarafa da yarayacak!!!

Pek çok konuda..

İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve bölgesel sorunların kaldırılması konusunda artık daha sık görüş alışverişinde bulunuluyor..İki ülkenin liderleri, iki ülkeyi ve bölgeyi yakından ilgilendiren konularda daha yoğun işbirliği kararı almış.

Belli ki, AB yolunda zamanlarının en değerli payını harcayan büyükler körfezin geri kalan coğrafyasının  önemini geçte olsa farketmiş!!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuveyt Emiri El-Sabah’ın Türkiye gezisinde Kuveytlileri yatırıma çağırdı. Cumhurbaşkanı, Kuveyt firmalarının Türkiye’de, Türk firmalarının da Kuveyt’de yatırım yapması için engellerin ortadan kaldırılacağına dair söz verdi..

Peki, yaklaşık 10 yıllık aradan sonra 78 yaşındaki Kuveyt Emiri’ni Türkiye’ye getiren sebepler neydi? Sık seyahat etmeyen Emir, ilerlemiş yaşına rağmen en son Körfez Savaşı’nda ziyaret ettiği Türkiye’ye bu sefer önemli yatırım kararları ile geldi, ve bunu da açık bir dille ifade etti.

Belli ki zaman içinde taraflar dünyanın değişen dengeleri içinde stratejilerinin de değişmek zorunda olduğunu farketti, geç de olsa..

Değişim arzusu petrol zengini Kuveyt’de sadece dünya politikasına yansımadı. İç politikaya da yansıdı. Kadın seçmenlerin çoğunlukta olmasına rağmen, hiçbir kadın adayın meclise giremediğinden yakınan ve ortaya çıkan tabloya değinen sesler yükselse de, Kuveyt halkı hala kadın politikacı seçmeme konusunda kararlı..

Belki bu da yakın bir gelecekte değişir Kuveyt’de!!!

Ama, Kuveyt’de o kum fırtınaları içinde öyle yatırımlar öyle faaliyetler gerçekleşiyor ki, hani şaşırmamak da mümkün değil..

Ben bu ilginç günlerde, daha yakından inceleme fırsatı buldum Kuveyt’i.

Ünlü işadamı-şair Abdulaziz Saud Al-Babtain’in davetlisi olarak,  “ Batı ve Arap Dünyası arasındaki diyalogda medyanın rolü” konferansına konuşmacı olarak gittim Kuveyt’e..

Tam zamanında..En merak ettiğim anda.

 

Ayşegül EKİNCİ

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email