York Düşesi’nden İlginç İtiraflar 1

Türkiye’yi karıştıran yetimhane görüntülerinin perde arkası

York Düşesi ‘ Türkiye’den Özür Dilerim

Türkiye bu belgesele gözünü dikti arkadaşımız gazeteci Ayşegül Ekinci, York Düşesi’ne herkesin merak ettiği soruları sordu…

Türkiye günlerdir bu görüntülere kilitlendi..Kraliyet Ailesi üyesi York Düşesi Sarah Ferguson’un, ITN ekibiyle birlikte Ankara yakınlarındaki Saray Yetimhanesi ve İstanbul’daki Zeytinburnu Rehabilitasyon Merkezi’ndeki ağır zihinsel özürlü çocukların içler acısı durumlarını İngiliz televizyonunda yayınlanmak üzere gizli kamera ile çekmeleri..

Bir kısmı gizlice yapılan bu çekimlerin haberi İngiliz ‘ Mail On Sunday’ gazetesine geçtiğimiz Pazar düşmüştü. İşte o haberde, Kraliçe Elizabeth’in ortanca oğlu Prens Andrew’un eski eşi York Düşesi Sarah Ferguson’un şaşırtıcı fotoğrafları vardı. ‘ Sarah Undercover’ başlıklı haber Kraliyet Ailesi üyesi bir İngiliz Düşesi’nin nasıl kılık değiştirdiğini gözler önüne serdi.

Kraliyet Ailesi’nin en dikkat çekici isimlerinden biri olan Sarah Ferguson adeta ismiyle bütünleşen ‘ kızıl saçlarını’, tanınmamak için siyah bir peruk ve yeşil bir eşarpla kapatıyordu, bu fotoğraflarda. Alt karelerde ise, York Düşesi ve Kraliyet Ailesi’nin bir başka tanıdık ismi Prenses Eugenie vardı. Genç kız korku ve şaşkınlık dolu gözlerle annesine bakıyor. Bu fotoğraf karelerine baktığınız zaman, ‘ gördükleri görüntüler karşısında şok olup üzülen yüzlerin’ samimiyetini farkediyorsunuz.

Peki, Türkiye’nin özellikle AB İlerleme Raporu açıklanmasına sayılı günler kala, bu utanç verici görüntülerle imajını zedelemek ne kadar samimi? Aslında  kafalardaki soru işareti buydu.

Saray Yetimhanesi ve Zeytinburnu Rehabilitasyon Merkezi’ndeki görüntüler, Türkiye’nin kalbine bir ateş gibi düştü. Hem de sıcağı sıcağına yakan bir ateş.

Neredeyse diplomatik bir kriz başladı. İki ülke arasında. Ankara, yayınlandığı takdirde Türkiye’yi küçük düşüreceği tahmin edilen bu haberin yayınlanmaması talebinde bulundu. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, York Düşesi’ne sert eleştirilerde bulundu. ‘ Gizli Kamera ile bu şekilde çekim yapmaları kanunlara aykırıdır’ diyen Bakan Çubukçu İngiliz muhatabına konuyla ilgili mektup yazdı.

Düşes’in ajanlığı diplomatik kriz çıkarırken, Bakan Nimet Çubukçu adeta isyan ederek, ‘ Büyükelçi eşleri her gün orada. İsteyen orayı(Saray Yetimhanesi) gezebiliyor. Yapılan etik değil’ diye bu görüntülerin yaratacağı sıkıntıları vurguladı.

Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen kadın York Düşesi Sarah Ferguson, ITN ekranlarından yayınlanacak program öncesi basını peşinden koşturdu. Özellikle, Kraliyet Ailesi’nden hem Kraliçe’nin hem de Prens Charles’in aynı yıl içinde Türkiye’ye geldiği düşünülürse, Türkiye’nin AB üyeliğinin en büyük destekçisinin de İngiltere olduğu hesaba katılırsa, dünyanın tanıdığı bir düşesin neden böyle birşey yaptığını anlayabilmek kolay değil..

İşte, bu nedenle günlerdir gündem yaratan kadın Sarah Ferguson’um peşindeyim. Tüm Türkiye’nin merak ettiği soruları, gazeteci olarak O’na sorabilmek için. Türkiye’yi yanlış tanıttığı düşünülen York Düşesi’nin kendi ağzından gerçek fikirlerini öğrenebilmek için.

Gazeteci olarak çeşitli haberlerle özellikle uluslararası konularda oradan oraya koştururken, gerçeği farklı açılardan farklı görebilirsiniz..

Acaba, Sarah Ferguson’un gerçeği neydi?

Ben bunun peşindeydim..

Sanırım benim kalbimde ve zihnimde, hepimiz bunu merak ettik!!!!!!!

YORK DÜŞESİ ‘ TÜRKİYE’DEN ÖZÜR DİLERİM’

On beş yıldır, ‘ Sarah Ferguson Foundation’ adlı kendi adına kurduğu istenmeyen çocuklar için yardımı amaçlayan bir derneğin başkanlığını yapan York Düşesi, Türkiye’deki Saray Yetimhanesi ve Zeytinburnu Rehabilitasyon Merkezi’ndeki gizli çekimlerin yanlış anlaşıldığını savundu. ‘ Yaptığım işin yüzde yüz arkasındayım. Ne yaptığımı bilerek bu çekimleri yaptık. Ama amacım ne Türkiye Hükümetini ne de insanları incitmekti. Defalarca özür dilerim’ dedi.

Gazetecilik hayatım boyunca dünyanın çeşitli bölgelerinde çok çeşitli durumlarda yüzlerce insanla konuştum. Kimi hepimizin tanıdığı kimi ise sadece kendi hikayesinin kahramanı. Ancak bir gerçek var ki, bir insanın samimiyetini vücut dilinden anlayabilirsiniz.

Karşımda duran, uzun uzun sohbet ettiğimiz dünya meselelerini enine boyuna tartışan ve kendinden oldukça emin York Düşesi, samimi. İnsanın gözünün içine bakarak anlatıyor. ‘ Ben, Türkiye’nin imajını neden küçük düşürmek isteyeyim ki. Böyle bir şey olabilir mi? On beş yıldır yardıma muhtaç çocuklar için çalışıyorum. Bu amaçla dünyanın bir çok bölgesine gittim. Sadece Türkiye değil. Ama, konu başka boyutlara taşındı’ diye adeta şaşkınlığını dile getiriyor.

Ve, anlatıyor hararetle: ‘ Saray Yetimhanesi’nde bir çocuk vardı. Yerde yatan, hayatı boyunca hiç dışarıyı görmemiş. Ve bu çocuk, bir parça günışığı yakalayabilmek için pencerenin dibinde güneşi tam yüzüne alacak şekilde yatıyordu. Ben her sabah o ifadeyle uyanıyorum. İki güzel çocuk annesiyim. Amacım böyle çocuklar için birşeyler yapabilmek. Onların hayatını değiştirmek!!!!….

YARIN: BEKLENEN ROPORTAJ TÜM DETAYLARI İLE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir