York Düşesi Sarah Ferguson’dan, Ayşegül Ekinci’ye itiraflar

Sarah Ferguson : ‘ Kızlarım Kraliyet  Ailesi Üyesi.  Ama  onların gerçek yaşamı görmesini ve insanlara eşit davranmasını istiyorum ‘

Ankara Saray ve Zetinburnu Rehabilitasyon Merkezi görüntülerinden sonra Türk basınından çok tepki aldığını farkeden York Düşesi Sarah Ferguson, benzer şeylerin otuz yıl önce İngiltere’de yaşandığını vurguladı.

‘ Burada da 50’li ve 60’li yıllarda benzer görüntüler yaşandı. Ağır zihinsel özürlü çocukların durumlarını geliştirmek için onlara sabır ve şefkatle yaklaşmak, bilinçli olmak gerek. Bu çocuklar hepimizin’ diyen Sarah Ferguson, Türkiye’nin olaya bu açıdan bakması gerektiğini vurguladı.

Ayrıldığı eşi Prens Andrew’in kendisini desteklediğini hatırlatan York Düşesi, devam ediyor: ‘ Saray Yetimhanesi’ndeki görevliler de değişim istiyor. Onları eğitmek lazım. Zihinsel engelli çocuklara nasıl davranılacağı, neler yapılıp yapılmayacağı konusunda. Bu bir ekip işi. Doktorundan hemşiresine, öğretmeninden eğitmenine kadar. Ancak o zaman , eleştirilere haksızlık denebilir ‘.

Kızları da çekimlere katıldı tepkiler arttı

Prenses Eugenie’nin Türkiye’deki çekimlere katılması konusunda oldukça rahat gözüken İngiliz Düşes, bu konudaki tepkileri anlamadığını vurguluyor. ‘ Prensesler Kraliyet Ailesi üyesi. Bu ülkede Kraliyet Ailesi çok önemli işler yapıyor. Ve dünyaya örnek olacak sosyal faaliyetler ve aktiviteler içindeler. Ben de 22 yıl aktif olarak bu hayatın içinde bir anne olarak kızlarımın benim yaptığım işi görmesini ve hayatın farklı yüzlerini tanımasını istiyorum. İnsanların nasıl yaşadıklarını görmeleri, onların ilerdeki rolleri için çok önemli. Böylece insanları daha iyi anlayacaklar’..

Konuşmamızın arasında York Düşesi’ne belirtmeden geçemiyorum, ‘ Bakın, yetimhane haberi İngiliz basınına yansıdıktan sonra Türk Hükümet’ de kendi soruşturmasını başlattı. Hatta ertesi gün, yetkililer Saray Yetimhanesi’ni basına açtı. Ve iddia görüntülerin gerçeği yansıtmadığıydı. Peki buna ne diyorsunuz?’

İşte bu noktada, karşımda son derece sakin oturmakta olan , York Düşesi hiddetleniyor. ‘  Hımm öyle mi dendi, peki gazeteciler her odaya alındı mı? Onlara yansıtılan orada yaşananlar mı ? ‘ diye yanıtlıyor.

Bu sırada, Düşes’ in Romanya’ya beraber gittiği kızı Prenses Beatrice konuşuyor. ‘ Annem bizim için her zaman çok önemli bir role modeldi. Ben yetiştirilme tarzımızdan dolayı çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Gördüklerimiz çok hoş değildi, ama hem bize hayatın farklı yönlerini gösterdi hem de ihtiyacı olan insanlar için birşeyler yapabilmenin nasıl bir duygu olduğunu yaşadık. O çocukların sevincini görmek, onlara dokunabilmek ve sevgi, mucize . Farklı bir tecrübe oldu’ .

Ajan gazeteci Chris Rogers ‘ Ben Türkiye’de yaşadım. Türkleri ve Türkiye’yi çok seviyorum. Ama bazı problemleri görmemezlikten gelmeyelim’

İki yetimhaneye İngiliz Düşesi Sarah Ferguson ile girip, gizli çekim yapan ITN muhabiri deneyimli gazeteci Chris Rogers da samimi açıklamalarda bulunuyor. ‘ Haber çıktıktan sonra arkadaşlarımdan tepki aldım’ diyen Chris, gazeteciliğin böyle bir yönü olduğunun çok farkında.

‘ Ben 2006 yılında da Türk yetimhanelerine gitmiştim. Durumun iyileşmesi yolunda katedilen gelişmeleri görmek istedim. Bunun için özellikle York Düşesi’ni aramadım. Aksine, benimle Türkiye’ye gelip, bu fotoğrafların Hello ya da OK magazıinde çıkmasını isteyen çok ünlü isimler vardı. Oysa, Sarah Ferguson beni geçen seni aradı. Böylece bir araya geldik. Arnavutlukla ilgili bir projesi vardı. Bizim Türkiye’ye gidişimizin temeli daha önceki projelerdi. Yani sanıldığı gibi özellikle planlanan bir gezi değil di bu. Türkiye’yi küçük düşürmek gibi bir amacımız da yoktu. Benim amacım bir gazeteci olarak, Türkiye gibi bir ülkenin AB üyeliğine giriş yolunda eksikliklerini gidererek, ilerleme kaydetmesi. Bu başka bir ülke de olabilirdi’ diyor.

Hem York Düşesi Sarah Ferguson hem de İngiliz gazeteci Chris Rogers, yaptıkları işe doğan tepkinin biraz abartılı olduğunu düşünüyor. ‘İngiltere’de de gizli çekim yapıyorlar. Biz, bir soruna dikkat çekmek istedik’ diyorlar.

Tam bu noktada Sarah Ferguson elimi tutuyor, ‘ Hadi Türkiye bunu hep birlikte başarılım. Bu çocuklara yardım edelim. Bu çocuklar hepimizin’ mesajını veriyor.

Karşımda rol yapan değil, söylediğine yürekten inanan bir Kraliyet Ailesi Üyesi değil, iki çocuk annesi var.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir