Türk basınının en önemli yurtdışı temsilcilerinden biri olan Ayşegül Ekinci, Hollywood’un tanınmış yüzleri başta olmak üzere politika, bilim, spor, iş dünyası, aktüel alanlarda her biri marka olan 2 binden fazla uluslararası popüler isimle bire bir röportaj ve haber yapabilen ender gazetecilerden biridir. 2002 yılında, Küba’daki Guantanamo Askeri Üssü’nden yaptığı özel haberlerle tanınan Ayşegül Ekinci, Hürriyet Gazetesi, CNNTÜRK ve ardından Kanal D gibi ulusal medya kurumlarının Londra Temsilcisi olarak, Londra merkezli çalışmaktadır. Aynı zamanda Hürriyet Gazetesi, CNNTÜRK ve Kanal D Haber dijital platformlarında yazarlık yapan Ekinci, Hürriyet Gazetesi’nin popüler eklerinden biri olan Kelebek’te köşe yazarlığı da yapmıştır.

Ayşegül Ekinci, dünya gündemine damga vuran isimlerle yaptığı çarpıcı yazılı / görsel / dijital basın haber ve röportajlarıyla uluslararası bir tanınırlık kazanmıştır.

Ekinci’nin bire bir görüştüğü yüzlerce isimden sadece bir kaç tanesini saymak gerekirse; Profesör Stephen Hawking , Tony Blair, Barack Obama, Gordon Brown, Margareth Thatcher, Julian Assange, Bernie Eccleston, York Düşesi Sarah Ferguson, Angelina Jolie, Rihanna, Daniel Craig, Hugh Jackman, Leonardo Di Caprio, Jude Law, Hugh Grant, Sarah Jessica Parker, Amanda Seyfried, Nicole Kidman, Uma Thurman, Matthew McConaughey, Denzel Washington, Mark Wahlberg, Jamie Foxx, Samuel Jackson, Naomi Campbell, Gurmukh Kaur Khalsa, Jack Nicholson, Helen Mirren, Meryl Streep, Robin Williams, Michael Caine, Sylvester Stallone , akla ilk gelen isimlerdir.

Dünya çapında tanınan bir çok isim, Ayşegül Ekinci’ye konuşurken, yaptıkları özel açıklamalarla da, “Ayşegül Ekinci ile Dünyanın Tanınmış Yüzleri’ röportaj serisi ses getirmektedir.”

‘Bir gün herkes kısa süreliğine de olsa ünlü olacak’

York Düşesi Sarah Ferguson’ un, Türkiye’deki iki yetimhaneye kılık değiştirerek girmesi ve iki ülkenin kritik bir noktaya sürüklendiği anda, Ekinci’nin, Sarah Ferguson’la Londra’da yaptığı röportaj ve York Düşesi’nin , Türkiye’den özür dilemesi, Ayşegül Ekinci’nin Türk basınına damga vuran haberciliğine örnektir.

Yine aynı şekilde ALS hastası ünlü bilim adamı Profesör Stephen Hawking ile Cambridge Üniversitesi’nde, Hawking’e ait özel çalışma odasında yaptığı röportaj, bilim adamının Tanrı’nın varlığıyla ilgili yaklaşımına önemli bir açıklama getirmiştir.

Ayşegül Ekinci, sadece Hollywood ve dünya yüzleri ile yaptığı özel röportaj ve haberlerle değil sıcak bölgelerde yaptığı haber ve araştırma dosyalarıyla da tanınmaktadır.

Pakistan eski Başbakanı ve PPP’nin lideri Benazir Butto’nun sürgün dönüşü gittiği Pakistan’da, aylarca kalarak bir döneme tanıklık eden Ayşegül Ekinci, Pakistan ve Afganistan’da, 11 Eylül saldırılarından sonra basına kapılarını kapatan medreselere ve özellikle Afganistan sınırındaki Akottak Khattak Medresesi’ne ekibiyle birlikte girerek yaptığı çarpıcı dosyalarla, TGC ( Türkiye Gazeteciler Derneği) tarafından ödüle layık görülmüştür.

‘En çok insan hikayeleri ilgimi çekiyor. İnsanların söyledikleri değil söylemedikleri hikayeleri!’

Ayşegül Ekinci, OHAL ilan edilen Pakistan’da yine aynı dönem, İslamabad’daki Lal Medresesi’ne girerek, medrese yöneticileri ile yaptığı söyleşilerle, bir döneme tanıklık etmiştir.

Ekinci, El Kaide bağlantılı Şeriat Destekçileri Örgütü’nün Avrupa Lideri Ebu Abdullah ile yaptığı özel röportajla, 2005 Londra saldırıları ile ilgili bilinmeyenleri mercek altına almıştır.

Wikileaks’in Kurucusu Julian Assange ile Londra’da yaptığı özel söyleşide, Wikileaks’in Türkiye ile ilgili bilgileri sızdıracağına aylar öncesinde dikkat çeken Ayşegül Ekinci, 2014 yılında, ‘ Ayşegül Ekinci ile Medya Konferansları’ konseptiyle iletişim fakültelerinde dışhaberler/dünya basını/ sosyal medya ve yeni basın/ Amerikan ve Avrupa basınının fonksiyonel işlevleri gibi konularda deneyimlerini paylaşmaya başlamıştır.

Ayşegül Ekinci, aynı zamanda gönül verdiği hayır işleriyle dünyanın dört bir yanına seyahat etmekte ve tıp dünyasında ses getiren yenilikler ve tedaviler konusunda da bir çok haber ve röportaj yapmaktadır.

Eğitim

Üniversite eğitimini Endüstri Mühendisi olarak tamamlayan Ayşegül Ekinci, İngiltere’de Warwick Üniversitesi’nde termodinamik konusunda doktora programına başladıktan bir yıl sonra, akademik kariyer yapmaktan vazgeçip, Yüksek Lisans eğitimi almıştır.

İngiltere ve Amerika’da mühendislik teknolojileri ile ilgili programlara katılıp, fabrika organizasyonu ile ilgili tez çalışmaları yapan Ekinci’nin , İngiltere eski Başbakanı Tony Blair ile yaptığı söyleşi, kariyer rötasını değiştirmesine sebep olmuştur.
Ekinci, kariyer değişikliğini ‘ Hayatımın en büyük serüveni aldığım en önemli kararlardan biri ile başladı ‘ olarak özetler.

Ayşegül Ekinci aşağıdaki dallarda master ve hocadır;
  • Kozmik Enerji
  • Kuantum Frekans Terapileri Eğitmenliği
  • Çığır Açan Tecrübe
  • Mucizeler Kursu
  • Usui Reiki
  • Kundalini Reiki
  • Gümüş Mor Alev Reiki
  • Theta Healing® Uluslararası uygulacılığı ve eğitmenliği

‘Mühendislikten, gazeteciliğe geçişim tesadüf oldu ama hayatta hiçbir şey tesadüf değil!’

İlgi Alanları ve Diğer Çalışmaları

İnsan bedeninin bilgeliğini daha çocuk yıllarda keşfeden Ayşegül Ekinci, zihin beden ve ruhun birliğine olan inancından dolayı, hayat felsefesi olarak kişisel gelişime inanmaktadır.

Bu alanda sadece felsefi olarak değil, bilimsel ve teorik anlamda da çalışmalar yapan Ekinci, İngiltere, Amerika, Macaristan, Yunanistan, Brezilya gibi ülkelerde seminer ve eğitimler almıştır.

Tarihçe

2002
2003
2004
2005
2007
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2017
2017
2018
2018
2019
2020
2021

Dünyayla Konuşuyor


Sosyal mecralarda beni takip edebilirsiniz...Haber listeme üye olun, yeniliklerden haberdar olun...