Doğum ve ölüm, fiziksel ve fani varoluşumuzun en büyük, kaçınılmaz ve sorgulanmaz iki gerçeğidir. 

Bu iki anlık gerçek arasındaki yaşam yolculuğu, birbirini tamamlayan bir sürü karşıt çift tecrübe edinmemizi sağlar – bunların birleşimiyse bizi özgünlük yolunda biler ve dönüt sağlamamıza yardım ederken, Dünya’da yaşamak dediğimiz bu geçici tecrübede potansiyelimizin tamamını deneyimlemek için öncelikler belirleyip bunlara sadık kalmamızı sağlar. Birçok insana göre, doğumun ilanı, algısı ve o ilk ilham verici nefes mutluluk, heyecan ve rahatlamayla addedilirken, bunun tamamlayıcı karşıtı olan son nefesle gelen ölüm algısı bir şekilde üzüntü, kayıp ve ıstırap hislerini ortaya çıkarır.

Demartini Metodu ile  Yas Çözümü (  The Breakthrough Method) ile  neredeyse dört bin insanla birlikte yakınlarıyla yaşadıkları ölüm, kayıp, yas ve keder algıları üzerinde çalıştım. Ayrıca ölmekte olanlara yardım ettim ve ölenlerin aile üyelerini, akrabalarını veya yakın arkadaşlarını, yani başta ‘birini kaybettiklerini’ düşünenlerin acısını dindirdim. Ve sıklıkla gösterdim ki tamamen bilinçli ve farkında olduğumuzda var olan hiçbir şey aslında tamamen yok olmuyor, sadece basitçe ve özünü koruyacak bir biçimde şekil değiştiriyor, bizde hayata ve sözde fani varoluşa farklı bakmaya başlıyoruz.

Yıllardır yaptığı haberlerle düşündüren, fevkalade bir gazeteci olan Ayşegül, bu sefer kendi deneyimlediği “acı” algısının sonucu olarak, hayatın derin anlamını ve değerini açıklamak ve hatta hayatın kendisinin, teologların bazılarının mucize olarak adlandırdığına benzer müthiş bir tecrübe olduğunu anlatmayı ve bu mesajı dünyadaki tüm insanlara vermeyi öncelik edindi.  Ayşegül’ün doktor olan ağabeyini ani ve trajik bir şekilde kaybetmesi, bu mesaja  kısmen ilham verdi. Bir yandan  yaşadığı kayıp  duygusuyla, kendi hayatını ve varoluşunu sorgularken, diğer yandan içten içe, – acı- hissi henüz taze olsa da, o derin bir anlamı olan bir göreve niyetlenmişti. Dünyanın sayısız yüzüyle röportaj yapan  gazeteci, şimdi, ilk kez, kendi hikayesini yazdı ve doğum, ölüm ve bunların arasındaki hayat denilen varoluş çerçevesinde yüzyılın birçok etkili ismini bir araya getirmeyi başardı.

Misyonuna, vizyonuna ve samimiyetine, bu mesaj etkisini daha göstermeden bile hayran kalmamak imkansız.

Sana Söyleyeceğim Çok Şey Var, dünyayı “Sır” gibi etkileme kapasitesine sahip, harika ve ilham verici yeni bir insan bilinci projesi. Ayşegül’ün yaşam ve ölüm kavramlarına metafizik yaklaşımı, araştırmacı gazeteciliği, duyarlılığı, ilahi ve ilham verici dili, enerjik gücü ve bu özel kitabı yazarken kullandığı içsel rehberliği onu bir yazar olarak kesinlikle farklı kılıyor. Onun içtenliğini hissetmek ve bu kadar büyük bir farkındalık paylaşımının yazılı yolundaki içsel rehberliğini izlemek ilham verici. Varoluşa dair anlamlı cevaplar ve pratik çözüm arayışı onu Demartini Metodu ile Yas Çözümünü incelemeye, siz okurlarına iletebilmek için daha birçok tekniği tecrübe etmeye ve anlatmaya yönlendirdi. O, bunların hepsini modern bir keşiş gibi yollara düşerek, Sadhguru ile özenle ve sebat ederek çalışırken yaptı.

Onunla Londra’da tanıştığımda, Ayşegül’ün daha önce bir savaş muhabiri olduğunu duyunca şaşırmıştım. Ama,  kalbinden yankılanan ilham verici misyonu onu tanıdıkça beni daha da etkiledi. İnanıyorum ki sizi de bir yazar olarak etkileyecek ve büyülü dili size kendi varoluş ve hayatınızı sorgulama yolunu gösterecek.  Ayşegül’ün içtenliği, hayata bakışı, derin analiz ve araştırma yeteneği sizi muhtemelen şaşırtacaktır, ama özellikle varoluşun ve hayatın harika hatta mucizevi olduğunu anlatışındaki dili, hiç kuşkusuz içinize işleyecek ve kalbinizi açacak.

Sana Söyleyeceğim Çok Şey Var, kendi yaşamlarımızla ve çevremizdeki her yansıtıcı şeyle tam olarak ilgilenip ilham almanın neden gerekli olduğunun saf bir açıklaması. Odaklandığımızda, dikkatimizi dağıtmadığımızda ve ilhamla yaşadığımızda tamamen ve gerçekten hayatta oluruz. Ve bu, bizim insan olarak varoluşumuzun  en büyük gücü ve özüdür.

Sana Söyleyeceğim Çok Şey Var yaşamı canlandıran ve sürdüren bu gücü hatırlamamıza ve uyandırmamıza yardım edecek. En saf ve gerçek benliğimizi onurlandırma niyetiyle hayatımızın anahtarını, kalbimizdeki gerçeği yansıtıyor.

Hayatın bu şaşırtıcı gücü, artık sadece okuyarak bizim.

Böylesine bir titizlik ve ustalıkla böylesine ölümsüz bir eser yarattığın, hayatın değerini en içten şekilde ifade ettiğin ve büyümemiz için, bize yol göstermek için, sevgili ağabeyinin hayatını bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim Ayşegül Ekinci.

Dr John Demartini – The Values Factor kitabının uluslararası çok satan yazarı.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email