Theta Healing® (Teta Şifası) nedir?

Bunun cevabını vermeden önce bu şifa ve meditasyon yönteminin nasıl doğduğunu anlatmak için hem Uluslararası Theta Healing® hocası ve uygulayıcısı hem de tekniğin yaratıcısı Vianna Stibal’le birebir çalışan ve kendisiyle kapsamlı bir özel röportaj yapmış bir gazeteci olarak bu özel yöntemin arkasındaki hikâyeyi paylaşarak başlamak istiyorum.

Dile kolay, gazetecilik kariyerim boyunca Hürriyet Gazetesi’nin, CNN Türk ve Kanal D televizyon kanallarının dış haber temsilcisi olarak sayısız röportaj yaptım. Bilimden politikaya, ruhani liderlerden Hollywood yıldızlarına, dünya gündemine damgasını vurmuş kişilerle Türk basını adına konuştum.

Son iki buçuk yıldır önemli bir proje için dünyanın neredeyse altını üstüne getirdim. On beşten fazla ülkeye, kaç defa gittiğimi hatırlamıyorum bile. Gazetecilikle birlikte uzun yıllardır enerji, duygu ve ruh beden üzerinde çalışmalar yapan bir eğitmen olarak dünyada konusunda gerçekten otorite olmuş, çığır açan metotlarıyla binlerce insanın hayatına dokunmuş bilim insanı, yogi, aktivist, sanatçı, keşiş ve şifacılarla buluşuyorum. Aslında bu yolu çağın en büyük bilim insanlarından Profesör Stephen Hawking’le yaptığım röportaj açtı. O röportajda Prof. Hawking’le kara deliklerden kuantum fiziğine, varoluşun özünden ve kuantum düşünce tekniğine pek çok konuyu konuştuk. Mühendislikten gelen analitik düşünme refleksimle araştırmacı gazeteciliğim birleşince bu konuyla ilgili isimleri araştırmaya başladım.

Gelelim Vianna Stibal’e.

Bu ismi uzun yıllar önce duymuştum. Keşfettiği Theta Healing® (Teta Şifası) meditasyon ve bütünsel dengeleme tekniği dünyada konuşulan modalitelerden biriydi. O dönemlerde araştırmış ve bu tekniği öğrenmem gerektiğini hissetmiştim. Tabii o zaman birkaç yıl sonra bu tekniğin eğitmeni olacağım aklımın ucundan bile geçmemişti.

Böyledir, bütün büyük karşılaşmalar bir tesadüfle başlar.

Sonrası mı?

Derken, bu röportajın iki sene önce yapılması planlanırken evren başka bir plan hazırlıyormuş.

Ben sonradan anladım.

Vianna Stibal, eğitim vermek için Türkiye’ye ilk defa geldi. Bu dönem, tüm dünyayı şoke eden Covid dönemiydi. Ünlü şifacı, her şeye rağmen uçuşlar başlar başlamaz Türkiye’ye geldi.

kendini insanlığa adamış bir şifacıdır.

Vianna Stibal’le röportajımın ilginç hikâyesi burada başlamadığı gibi burada da bitmiyor. Onunla röportaja karar verdikten sonra benim de hayatımda bir dolu değişiklik oldu. Bundan birkaç yıl evvel vefat eden ağabeyimin ardından hayatı sorgulama yolculuğumda bunca yıllık bilgimi ve eğitimlerimi, yine Londra merkezli bir klinikte toplamaya karar verdim. Bütünsel enerji dengeleme ile ilgili dünyada kabul edilen teknikleri bir arada kullanırken, kuantum fiziğinden ve frekans biliminden de yararlanıyorum. Nasa için tasarlanan ileri uzay teknolojisi bütünsel enerjisel tarama cihazlarının bulunduğu Londra kliniğimde, beraber çalıştığım Dr John Demartini gibi birçok değerli bilim insanından aldığım eğitimleri de kullanıyorum. İşte bu noktada Vianna Stibal ve Theta Healing®’in bu teknikler arasında önemli olacağını düşündüm.

Vianna Stibal’in Türkiye’ye gelmesi kesinleşince bu süreç çok hızlı gelişti.

Aslında önce Theta Healing® Uluslararası Eğitmeni oldum, sonra da bu yöntemin kurucusu Vianna Stibal’le röportaj yaptım. Vianna Stibal, iki yıl önce dünyanın başka bir coğrafyasında planladığımız röportajın şimdi İstanbul’da gerçekleşmesine en az benim kadar şaşırdı.

Tüm spiritüel eğitmenler gibi Vianna Stibal de içinde pek çok şey söyleniyor. Çünkü bu konunun bir stigma olduğunu düşünüyorum. İstatistiksel verilere baktığımız zaman Vianna Stibal ve Theta Healing® metodu bugün neredeyse dünyanın tüm coğrafyalarında tanınıyor.

Vianna Stibal ilginç bir kadın. Güvenlik görevlisi olarak eğitim görmüş. Durugörü yeteneği güçlü biri. Türkiye’de medyum deniyor ama yurtdışında bu konular daha çok sezgisellikle bağlantılandırılıyor. Vianna’nın bu şifa yöntemini keşfetmesi gerçekten çok kritik bir döneme denk geliyor. 1994 yılında uyluk kemiğinde bir tümör olduğu anlaşılıyor. Gittiği her doktor yaşama şansını çok az görüyor ve neredeyse birkaç ay ömrü kaldığını söylüyorlar. Düşünsenize, o dönem genç bir kadın, üç küçük çocuğu var ve eşinden ayrılmış.

İlk aklına gelen şey, “Bu çocuklara kim bakacak,” oluyor.

Bu arada Vianna Stibal’in önceden de enerjisel ve sezgisel olarak beden tarama özelliği varmış. Yani kendi bedeni de dahil danışanların bedenlerini tarayabiliyormuş. Ve tümörün oluşumu sırasında kendi bedeninde olan değişimleri hissetmiş.

Ve bir gece, Yaratan’la konuşurken, “Ne yapmalıyım, nasıl iyileşmeliyim?” diye çözüm ararken Teta Şifası’nı keşfediyor.

Theta Healing® (Teta Şifası) nedir?

Teta Şifası, kısaca ; beynimiz teta dalgasındayken yapılan teknik çalışmadır. Teknik çalışma diyorum çünkü bilinçaltıyla ilgili birçok işimize yaramayan programı, inanç kalıbını iptal etmek mümkün. Aslına bakarsanız bilinçaltımız, tabiri caizse bir bilgisayarın çöp kutusu gibi. Her şeyi sürekli kaydediyor. Ama zaman içinde kişiye hizmet etmeyen inançlar, kişinin hayat algısını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Biz bu yöntemle bilinçaltında derin kazılar yaparak kişinin olumlu akışını etkileyen olayları, inançları ya da genetik, atalardan gelen mirasları buluyoruz.

Bakalım Vianna Stibal’in önce kendini iyileştirdiği, sonra da binlerce insana yardımcı olan bu meditasyon nasıl gelişmiş.

Vianna, öncelikle sizi burada İstanbul’da görmekten çok mutluyuz. Böyle bir dönemde İstanbul’a gelebildiniz. Endişelenmediniz mi diye sorsam?

İstanbul’da olmaktan çok memnunum. Burası çok güzel bir şehir. Çok özel bir enerjisi var. Covid 19 döneminde yollar kapalıydı ama sınırlar açılıp uçuşlar başlar başlamaz İstanbul’a gelebileceğimizi biliyordum. Bu nedenle endişelenmedim. Ayrıca Türkiye ekibime güveniyordum. Önlemler konusunda çok hassas olduklarını biliyorum. Sen de biliyorsun, eğitimleri sosyal mesafe kuralına uyarak gerçekleştirdik.

Bize Theta Healing® Meditasyonu ve Bütünsel Dengeleme Tekniği’ni nasıl bulduğunuzu anlatır mısınız? Yıl 1994’tü değil mi?

Evet. Bacağımda  bir tümör tespit ettiler. Doktorlar çok az yaşama süresi verdiler ve acil ameliyat olmam gerekiyordu. Ben daha önceden bu tümörü hissetmiştim. Durugörü yeteneğimle beden taraması yapabiliyordum. Ama başkalarına yardım etmekten kendime odaklanmamıştım. O an, yani yaşama şansımın az olduğunu duyduğum ilk an bunu kabul etmedim. Yeni boşanmıştım ve üç tane küçük çocuğum vardı. Akşam evde oturup gözümü kapadım. Meditasyonla varoluş seviyelerini zihnimde geçerek her şeyin yaratıcısına yalvardım.

“Ne yapmam gerek? İyileşmek istiyorum. Lütfen yardım et. Ölemem,” dedim. Aslında ölümden korkmuyordum ama çocuklarımın yalnız kalmasından korkuyordum. Sonrasında bedenimde bir hafifleme hissettim. Bu meditasyon beni rahatlatıyor ve ağrımı dindiriyordu. Düzenli olarak uygulamaya başladım. Şifayı Yaratan’dan, var olan her şeyin yaratıcısından istiyordum.

Kontrol için hastaneye gittiğimizde doktorlar da ben de çok şaşırdık. Bacağımdaki tümör kaybolmuştu. Gerçekten mucizevi bir olaydı.

Dr. Joe Dispenza, iyileşmenin önce kuantum enerji alanında başladığını söylüyor. Yazar Neale Donald Walsch’in, Tanrı ile Sohbet kitabında anlattıklarına benziyor bu söyledikleriniz. Aslında hepsi aynı yere çıkıyor.

Ben çocuk yaşlarımdan beri Yaratıcı ile konuşuyorum. Her zaman konuştum. Çünkü çocukken babam çok fazla etrafımda olmadı. Her zaman dua ettim. Yaratıcı her zaman sorduğum sorulara cevap verdi ve bana bir şeylerle baş etmem konusunda yardım etti. Eğer yiyecek yoksa bununla ilgili ne yapmalı. Eğer bu yoksa onunla ilgili ne yapmalı. Ben hiçbir zaman hayatım için Tanrı’yı suçlamadım. Her zaman hayatımda Tanrı’dan yardım istedim. İyileşince de bu tekniği başkalarına öğretmek istedim. Şifa, özellikle bütünsel denge ve şifa için öncelikle inançlı olmanız gerek. Bir şeye inanmak, iyileşeceğinize inanmak başarmanın ilk yarısı zaten. Bir şeye inanan insanların daha çabuk iyileştiğine tanık oluyoruz.

İster Tanrı ile Sohbet deyin ister kuantum alanında olumlama, sonuçta aynı şeyden bahsediyoruz. Yaratıcı’yla iletişim çok önemli.

Ben insanlara yukarıya, yani teta beyin dalgasına nasıl çıkacaklarını ve burada Yaratıcı’yla nasıl iletişime geçeceklerini öğretiyorum. Kendimi şifalandırdıktan sonra dünyayı dolaşıp insanlara bu meditasyon tekniğini öğretmeye başladım. Misyonumun bu olduğunu biliyorum. Bu teknikle çok hızlı sonuç almak mümkün.

Şimdiye kadar kaç kişiye yardımcı oldunuz? Bugüne kadar toplam kaç seans verdiniz? Theta Healing® dünyanın neredeyse bütün coğrafyalarında uygulanan bir yöntem oldu. Kaç eğitmen yetiştirdiniz, biliyor musunuz? 

Theta Healing®, 1995 yılından sonra hızla yayılmaya başladı. Montana’ya beni görmeye dünyanın her yerinden insan geliyor. Ben de sık sık seyahat ediyorum, hem seminer veriyor hem de eğitmenler yetiştiriyorum. Birçok insan üzerinde çalıştım. On yıl öncesinde yirmi binden fazla kişiye seans verdiğimizi hesapladık. Sonra saymayı bıraktık.

26 yıldır müthiş geribildirimler alıyoruz.

Şifayı gerçekleştiren, Yaratan ve kişi arasındaki iletişim. Bunun altını çizmeliyim. Dolayısıyla düşünme şekillerinin şifalanma ile doğrudan ilişkili olduğunu keşfettim. Kişi, iyi olabileceğini düşünmüyorsa iyileşemiyor. Ben, Theta Healing® modüllerini yaratırken bütün bunları göz önüne aldım. Mesela, sen de biliyorsun. Derin Kazı (Dig Deeper) sınıfında bilinçaltında derin kazı yapıyoruz. Bence bu çok etkili bir yöntem. Derin kazıyla bize hizmet etmeyen kök inançlardan kurtulmak mümkün.

Çok doğru. Aslında şifalanma hakkında konuşuyorken bu evrende her şeyin mümkün olduğunu düşünüyor musunuz? İzin verin açıklayayım. Bazı ezoterik öğretilerde spiritüel gelişim ve ruhsal yönden büyümek/deneyimlemek için burada olduğumuza, bu gelişim içinde acı çekmenin şart olduğuna inanılıyor. Birçok Doğu kültüründe de acı, ruhsal gelişim için önemlidir. Sizce acı çekme bir çeşit varsayılan ayar gibi bir şey mi? Yoksa bizim varsayılanımız coşku ve mutluluk mu olmalı?

Bu güzel bir soru. Çünkü bu sana göre “acı çekmek nedir”e bağlıdır. Çünkü birçok insan uçakla ABD’ye yolculuk ederse acı çekeceğini söylüyor. Yani 14 saat boyunca uçakta olacaklar ve acı çektiklerini düşünüyorlar. Dolayısıyla bence konu acıyı nasıl algıladığımızdır. Acı çekme ile kendini adama, fedakârlık arasında bir fark olduğunu düşünüyorum. Ve hayat hayattır, diye düşünüyorum. Ancak Yaratıcı’nın bizi sevdiğini ve Yaratıcı’nın bir parçası olduğumuzu ve yaşamımızın içinde keyif almaya izinli olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu gerçekten önemli. Bence öldüğümüzde bize keyif alıp almadığımız ya da bir başkasına keyif almasında yardımcı olup olmadığımız sorulacak. Sanırım bunu ilerlememek veya hareket etmemek için kullanıyoruz. Yani ben Yaratıcı’nın bizi sevdiğini biliyorum, hepimizi seviyor. Ve biliyorum ki eğer acı çekersen öğrenirsin. Ama acı çekmeden de öğrenebiliriz. Sıcak olduğunu anlamak için elimi kaynayan suya sokmama gerek yok, biliyorsun.

Ben, yaş aldıkça bir şeyleri çok da zor yoldan yapmamayı öğrendim. Aynı zamanda çaba sarf etmem gerekebileceğini de biliyorum. Bu yüzden bir eğitmen olarak da hayatımın kolay olmasını beklemiyorum. Ancak her zaman zor olmasını da beklemiyorum.

Bence Yaratıcı kim olduğumuzu hatırlamamızı istiyor.

Onunla iletişim içinde olmamızı istiyor.

“İlahi olduğumuzu ve ilahi olanın bir parçası olduğumuzu düşünüyorum”

Aslında sevgi hakkında konuşmuşken… ve siz bu kelimeyi sık kullanıyorsunuz, ben de Sadhguru, Dr. John Demartini, Kaur Khalsa Gurmukh gibi spiritüel liderlerle buluşmak için dünyayı dolaşıyorum. Bu hocaların her biri bazı önemli erdem ve niteliklerle dolu. Ve size baktığımda, özellikle derslerinize katıldıktan sonra, sizin niteliğinizin sevgi ve sevgiyi yaymak olduğunu hissediyorum.

Bu çok hoş. Teşekkür ederim. 26 yıllık eğitmenlik ve şifacılık yolculuğumda sayısız insanın hayatına dokundum. Yaratan’ın bizi sevdiğini hatırlamamız ve bu sevgiyi koşulsuz yaymak benim için çok önemli. İnsanlara bu şekilde yardımcı olduğumu düşünüyorum. Ve insanoğlu çokça sevgiye ve çokça derinliğe ve sunabileceği daha çok şeye sahiptir. İlahi olduğumuzu ve ilahi olanın bir parçası olduğumuzu düşünüyorum. Ve ilahi olanın bir parçası olduğunuzu biliyorum. Ve gördüğünüzden çok daha fazlası olabileceğinizi düşünüyorum. Şayet kendinizi benim görebildiğim şekilde görebilseniz, siz, siz kendinizi seversiniz ve hayrete düşersiniz.

Vianna Stibal, şu anda insanlığa vermek istediğiniz mesaj nedir?

İnsanlara sağduyularını kullanmayı öğretmeliyiz, diye düşünüyorum. Onlara zihinlerimizden değil gerçek ulvi olandan ilahi cevabı almayı öğretmeliyiz, diye düşünüyorum. Ve onlara en azından biraz da olsa sağduyu sahibi olmaları gerektiğini göstermeliyiz. Sadece herhangi bir sesi dinlememelisiniz. Ve onlara gerçekten muhteşem olduklarını öğretmeliyiz. Bu derslerin, benim tekniğimin modüllerinin bir özelliği de size bugüne kadar yapmış olduğunuz her şeyin bir sebebi olduğunu öğretmesi. Ve bu, bir şekilde sizin kendinizi daha çok sevmenizi sağlıyor. Mesela, “Sen ve Dünya” aslında gezegenimize yardım etmenin ve gezegeni bir enerjiye dönüştürmenin yolunu anlatıyor. Bu enerji insanoğlunun hayatta kalmasına olanak sağlar, aynı zamanda bizim her şeyle uyum içinde olabileceğimizi bilmemizi ister.

Theta Healing®, hem seans alanın hem de eğitimcinin kendini ve tüm insanlığı, âlemi daha çok sevmesini sağlıyor.

Vianna Stibal, peki sizi Türkiye’de tekrar görecek miyiz?

Evet, istiyorum. Türkiye harika bir ülke. Eğitimcilerim olağanüstü güzel insanlar. Onlarla gurur duyuyorum. Daha fazla sınıf açabiliriz. Türkiye ekibimiz çok profesyonel çalışıyor.

Theta Healing® nasıl çalışır?

Teta frekansında, yani teta beyin dalgasında yapılan bu meditasyon tekniğinde bilinçaltı temizliği yapılır; bilinçaltı kayıtları atalardan aktarılan travma, şok, kayıp, acı ve benzeri, duygusal olarak kişiye hizmet etmeyen duygulardan arındırılıp yerine pozitif olumlama yüklenir. Kişide yerleşmiş travma kayıtları ya da atalardan gelen başka olumsuz kayıt varsa bunlar değiştiğinde kişinin hayata bakışı ve algısı da olumlu yönde etkilenir.

Theta Healing® ile çalışma yönteminde derin kazı dediğimiz soru sorma tekniği yaygındır. Aslında terapist ve danışan arasında sorularla bilinçaltının o derin dehlizlerine inmek mümkündür. Örneğin, kişi hayatı boyunca taşıdığı bir duygu ya da tavra, kendisine ait olduğu için sübjektif bakabilir. Oysa bu duygu ya da refleks kişinin hayatının herhangi bir ânında gerçekleşen ve onu olumsuz etkileyen bir olay sonucu tetiklenmiş, gerçekleşmiş olabilir.

Theta Healing® uygulayıcısı, bu noktada seans boyunca danışanıyla iletişimde kalarak onun pozitif akışını etkileyen bu duygunun kökenine inebilir.

Theta Healing® Uygulamaları ve Eğitimleri

Ayşegül Ekinci, Theta Healing® uygulama ve eğitimlerini online ve bire bir yapmaktadır. Londra ağırlıklı yaşayan Ekinci, yoğun programından dolayı seans takvimini aylar öncesinden belirlemektedir.

Yasal Uyarı

Enerji ve bütünsel şifa teknikleri, kadim bilgiler olarak da yüzyıllardır aktarılan bilgiler olmakla birlikte, aysegulekinci.com’da, verilen bilgiler, eğitimler ve enerji dengeleme seansları, hiçbir şekilde bir muayene, teşhis ve tedavinin yerine geçecek sağlık hizmeti değildir. Hastalık, tanı ve tedavilerle ilgili mutlaka sağlık hizmeti alınıp, doktora gidilmelidir. Bu seanslar ya da eğitimler sağlık hizmeti yerine asla ve asla geçmez.

Ayşegül Ekinci, dünyada geçerliliği olan Theta Healing® başta olmak üzere, Kozmik Enerji, Kuantum Biofeedback Frekans Teknolojileri Uluslararası Uygulayıcısı ve Eğitmenidir. Aynı zamanda, Çığır Açan Tecrübe, İç Mühendislik gibi uluslararası kabul edilen içsel farkındalık ve bilinçaltı çalışma yöntemlerinin eğitimcisidir. Bu konularda, bu yöntemleri kuran doktor, yogi, psikologlarla birebir çalışmakta olup, kendisi de mühendis olarak frekans teorileri ve enerji alanlarında uzun yıllardır çalışmalar yapmaktadır.

Bu sitedeki bilgiler, hastalığın tedavi ve tanısında bir rehber değildir. Bu bilgiler, yazarın kendi deneyimleri ile ilgili yaşadıkları ve tecrübeleridir. Yapılan eğitimler ise daha kaliteli bir yaşam ve enerji dengeleme amaçlıdır. Bu site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk, ziyaretçilere ait olup, bu siteyi ziyaret edenlerin bu uyarıları kabul ettiği varsayılmaktadır.

Site içindeki şifa ve sevgi çemberi, Theta Healing® Meditasyonu üzerinden uygulanan ve Uluslararası Eğitmen olan yazarın, diğer hocalarla birlikte hiç bir şekilde karşılık beklemeden oluşturduğu bir destek platformudur. Tedavi, tanı, psikolojik tanı ve benzeri yerine geçmez.

Dünyayla Konuşuyor


Sosyal mecralarda beni takip edebilirsiniz...Haber listeme üye olun, yeniliklerden haberdar olun...