Ayşegül Ekinci Jake Gyllenhaal ile Buluştu

‘O kendini hiç seksi bulmuyor’

‘ Kadınları etkilemek için uğraşmam’

Hollywood’un en beğenilen genç aktörlerinden Jake Gyllenhaal, bir çok kadın dergisi tarafından yapılan anketlerde ‘ En  seksi 50 erkek’ listesinde başları çekse de, kendisini seksi bulmadığını söyledi. ‘ Kadınlar etkilemek için uğraşmam, olduğum gibiyim. Kusurlarımı görüyorum. Kadınlar beni neden seksi buluyor anlamıyorum’ dedi.

Sanatçı bir aileden gelen Jake Gyllenhaal’un babası yönetmen Stephen Gyllenhaal, annesi de senarist ve yazar Naomi Achs. Ablası da Sekreter filmiyle çıkış yapan, son olarak da Jeff Bridges’e En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını getiren Çılgın Yürek filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilen Maggie Gyllenhaal. Daha bitmedi. Yakışıklı aktörün vaftiz annesi Jamie Lee Curtis, vaftiz babası ise Paul Newman.

Jake Gyllenhaal, ilk filmi için Hollywood’a adımını attığı zaman  8 yaşındaydı. Koca mavi gözleriyle, etrafa şaşkın şaşkın bakıyordu. Gizemli havası ve  genlerinde yatan yetenekle gelecek vaat ediyordu. Sayısız filmde kendini kanıtlayan Jake Gyllenhaal, üç  Akademi, dört Altın Küre ve dört Bafta Ödülü kazanan Brokeback Dağı’ndaki gay kovboy karakteriyle hafızalara kazandı.

Oyunculuğa genç yaşta başlayınca sorumluluk sahibi oluyorsun

Londra’da,  yönetmen Mike Newell’in yönettiği ‘ Pers Prensi: Zamanın Kumları’nı tanıtmak için bir araya geldiğim Jake Gyllenhaal, acaip şakacı. Bazen şakayla karışık, fantastik olaylar anlatan aktörü takip etmek çok da kolay değil. Doğu felsefeleriyle ilgileniyor, Budizm’e inanıyor. Hatta, felsefe okumak için başladığı üniversite eğitimini sinema kariyeri için bırakmış. Çevre dostu aktör, ağaç dikmeyi alışkanlık haline getirmiş.

Bir de çok iyi bir aşçı olduğunu itiraf etti. Kendisine ‘ En iyi hangi yemeği yaparsınız? diye sorduğumda, ‘ Bir aşcı pek çok yemeği iyi yapabilen kişidir’ diyecek kadar da kendine güveniyor yemek konusunda. Hatta profesyonel aşçı olarak bir çok mutfakda bulunup, eğitimini almış.

Dünya kadınlarının son gözdesi Jake Gyllenhaal’a sordum, o da yanıtladı.

-Kadınlar sizi çok beğeniyor. Siz ise kendinizi seksi bulmadığınızı söylediniz. Kendinizle ilgili yazıları okur musunuz?

Mesela, Pers Prensi’nde  çok olumlu eleştiriler aldım. Filmde çok fit olduğum ve vücut geliştirme yaptığım konuşuldu. Ama, ben kadınları etkilemek için özel bir şey yapmıyorum. Zaten, düzenli spor yapıyorum. Bir de  aksiyon filminde başrol oynayacaksanız, vücudunuzun iyi olması gerek.

8 yaşımdan beri bu sektörün içindeyim. Oyunculuğa çok erken yaşlarda başlayınca erken olgunlaşıyorsunuz. Sorumluluk sahibi oluyorsunuz. Oynayacağım karakterleri seçerken çok dikkatli davranmaya çalışıyorum.

İnsanların benimle ilgili yazdıklarını artık okumuyorum

Jake Gyllenhaal, başlarda kendisiyle ilgili yazılanları okusa da şimdilerde okumadığını itiraf etti. ‘İnsanlar bazen sizinle ilgili inanılmaz yorumlar yapabiliyor. Saçma sapan yorumlar. Eğer hassas bir insansanız, ne kadar istemeseniz de etkilenebilirsiniz. Ben artık benle ilgili şeyleri okumuyorum’.

Gay kovboy oynadım diye gay olduğum bile konuşuldu

Jake Gyllenhaal,  sayısız hayranı olmasına rağmen kendi dünyasında mutlu yaşamayı bilen aktörlerden biri. ‘ Brokeback Mountain filminde gay kovboyu oynadım diye gay olduğum gündeme geldi’ diyen yakışıklı aktör, gülüp geçiyor.

Twitter’deki  ‘Jake’ ben değilim

Pers Prensi: Zamanın Kumları filminde olumlu eleştiriler alan Jake Gyllenhaal, Twitter ve facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine de karşı. Twitter’deki ‘ Jake Gyllenhaal’un kendisi olmadığını vurgulayan aktör, ‘ Taklitlerimden sakının’ diyor.

Pers Prensi video oyunlarından sonra beyazperde de çok tutulacak

Jake Gyllenhaal’un, Pers Prensi’nde oynamasının sebebi ise geriye dönüp bakması olmuş. Evet yanlış duymadınız. Aktör,  yıllar öncesine gitmiş. ‘ 8 yaşındayken böyle bir filmde oynamak, o yaşa göre çok büyük olay olurdu. O zamanlar Robin Hood gibi kahramanlar bizim için erişilmezdi. İşte bu nedenle Pers Prensi Dastan olmayı kabul ettim’ diyor.

Pers Prensi’ndeki saçlarım ‘ ekleme’

Jake Gyllenhaal, Pers Prensi filminin çok az sahnesinde dublör kullanmış. Aksiyon sahnelerinin çoğunu kendi çekmiş. Film çekimlerinden aklında kalan en önemli şey ise, ‘ ekleme saçları’. Hem de kavurucu Fas sıcağında, kafasına iliştirilmiş onlarca tutam ekleme saç.

Aktör, ekleme saçlarını anlatırken ‘ Tabi, bu eklemeleri takabilmek için bile kendi saçlarımı uzatmam gerekti. Ama, saç uzun ve çok olunca şampuanlamak, kremlemek tam bir iş oluyordu. Şimdi saçlarım kısa rahatım’ dedi.

Marketden alışveriş yapıp yemek pişirmeyi severim

Jake Gyllenhaal, marketten alış veriş yapıp mevsimine göre yemek yapmayı sevdiğini de itiraf ediyor. Aktör, çalışmadığı zamanlar evinin koltuğunda uzanıp yemek kitapları karıştırmayı çok severmiş.

Ayşegül EKİNCİ

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email