Benazir Butto’nun ardından..’Demokrasi için ölünecekse ölünür’ 7

Pakistan demokrasiye hazır.. Bir sürü demokrasi mücadelesi ve şehit veren ülke gibi.. Yeter ki izin verilsin!!

Fatima Butto, ne Bilavel Butto ne de Butto ailesinin diğer fertleri gibi.. Dünyanın gözü şimdi bu genç kadının üzerinde.

O da her şeyin farkında.. Tam 13 yıldır konuşmadığı halası Benazir’in, ‘hık demiş burnundan düşmüş‘ kopyası olduğunun!!! Butto ailesinin yaşadığı evin hemen girişindeki Che Quevera fotoğrafının önünde gururla poz verecek kadar savaşçı ruhunun.. Halası gibi binleri arkasından sürükleyecek  karizmasının..

Ve Pakistan için demokrasi gerektiğinin. ‘Demokrasi için savaşmak ve bu uğurda candan olmak varsa, olunur diyecek kadar gözüpek‘ olduğunun farkında Fatima Butto.

Röpörtajda da çok açık sözlü. Daha başlar başlamaz, ‘ Halamla politik görüşlerimiz çok farklıydı. Yıllardır görüşmüyorduk. Butto ailesi çok şehit verdi. Ama bu evin kendine has bir karakteri var. Bu evde yaşamak içinde bir karakteriniz olmalı. Ne kadar küs olsak da bu karakter bizde var. Bilavel’e üzülüyorum. O her şeyden habersiz. Halam ölünce bir şekilde partinin başına getirildi. Ama politika ruh işi’ diyecek kadar…Koca yürekli…

Fatima Butto, politik görüşlerini yansıtan makaleleri yazıyor. Çekinmeden kural tanımadan..Vakti gelince aktif politikaya atılacağını söylüyor..

Kimbilir, belki Butto ailesinin demokrasi mücadelesinde bayrağı Fatima eline alır..

Kimbilir…

Pakistan demokrasiye hazır ama izin verilirse. Yediden yetmişe bunu istiyor. Daha güzel daha anlamlı daha istikrarlı bir ülke için.

“Hiçbir ülkenin gerçeğini o ülkede yaşayamadan anlayamazsınız. Son kitabımda Amerikan zihniyetinden ve dokuz Eylül’den sonra yaşananları ele aldım. Ama bunu yazmak için önce Amerika’ya gittim. Ve, tüm Pakistan’a damga gibi vurulan bir gerçekle karşılaştım. Pakistanlı olduğum için neredeyse potansiyel intihar saldırganı muamelesi gördüm. Bu ne şimdi?”

Bu sözler Pakistan’ın ünlü günlük uluslar arası gazetesi Jang’ın editörünün çarpıcı açıklamaları. Atmış yaşına gelmiş, bilgi abidesi Mahmood Shaam 9/11 sonrası Pakistanlı olmayı kısaca böyle özetliyor..

Artık dünyanın gözlerini kapatamayacağı bir Pakistan gerçeği var..

Hepimizin şahit olduğu, kaosa gittikçe daha yaklaşan ve belki de sürüklenen bir kararsız kardeş ülke..

Bize çok yakın..Türk dostu olmakla gurur duyan, neredeyse her köşe başındaki sokağa ulu önder Atatürk’ün ismini veren kardeş Pakistan..

Seçimlere doğru, geri sayım başlamışken..

Daha fazla can kaybı olmadan..

Bir başka Butto kim vurduya gitmeden..

Daha başka Pakistanlar yaratılmadan!!!

Umarım her ülkenin vatandaşı ve her ülke ‘ Gercek’ demokrasiyi hak eder..Kararsız kardeş ülke Pakistan da…

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment