Julian Assange yazı dizisi – 3. bölüm

Bay Sızıntı özel röpörtajı-WikiLeaks gerçeği

3. BÖLÜM

Julian Assange: ‘ Başrolü oynayan adam olmaktansa oyunu oynayan adam olmayı tercih ederim’

 ‘ Belgelerle gelen şöhret belgelere yarayacak’

 ‘ Türkçe bilen tercümanlara çağrı yapıyorum’

Bir röpörtajınızda, ‘ P…leri ezmek hoşuma gidiyor’ demişsiniz. Bu sözler Obama Yönetimi’ni rahatsız etmiş. Bu normal değil mi?

JA: O röpörtajda, Amerikan Yönetimi’ni kastetmemiştim ki. ‘Güçlüleri ezmek hoşuma gidiyor’ demiştim. Buradaki güç, ‘ bir çok anlama’ gelebilir. Zayıfın da yanında olmayı seviyorum.

Tarih 5 Temmuz 2003. Amerikan askerlerinin, Türk askerlerinin başına çuval geçirmesi olayını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu olayın arkasındaki sebep neydi?

JA: Bu konuyla ilgili yorum yapamam. Belgelere dayanarak konuşmam gerek. Irak Savaş Günlüğü çerçevesinde soruyorsanız, bu günlükler 2004-2009 arasında tutulan günlüklerin toplamıdır. 2003’ü kapsamıyor.

Peki, Irak Savaş Günlüğü’nde Türkiye ile ilgili detaylar.

JA: Bir çok belgeye rastlıyorsunuz. Arama yaparken, Wiki Leaks’in sitede ilgili kelimeleri girerseniz karşınıza belgeler çıkacaktır. Özellikle Kürt, Türk etc kaynaklı bilgilere sık rastlıyoruz.

Size dünyanın dört bir yanından sayısız belge geliyor. Ya Türkiye? Türkiye ile ilgili belgeler var mı elinizde? Varsa,  daha çok hangi konuyla ilgili? Bu belgeleri yayınlamayı düşünüyor musunuz?

JA: Türkiye çok önemli bir ülke. Bir çok açıdan. Elime de sayısız belge ulaşıyor. Başlıklara gelince Kürt meselesini, Türkiye’nin AB üyeliğini konu alıyor. Ancak bu belgeleri tarayabilmemiz için Türkçe bilen bir ekibe ihtiyacım var. Buradan sizin aracılığınızla çağrı yapıyorum. Türkçe bilen tercümanlara ihtiyacım var.

İngiltere’de bir dergi tarafından 2010 yılının  en etkili 50 isminden biri seçildiniz. Yüzünüz yayınladığınız ‘ top secret’ belgelerin önüne geçti. Belgelerle gelen bir şöhret yakaladınız. Bu şöhretle yaşamak nasıl?

JA: Bu benim bilinçli seçimim oldu. Yüzümün tanınmasını yine belgeler için istedim. Böylece anlatmak istediğimi daha rahat anlatabilecektim.  Önceleri bu kadar tanınmazken daha rahattım. Ancak, o zaman da belli bir yerde kalmıyordum.  Şimdi de kaçarak yaşıyorum. Sadece artık ne yaparsam yapayım her gittiğim yerde tanınıyorum.

Başrolü oynayan adam değil oyunu oynayan adam olmak isterim. Şöhreti nasıl kullandığınıza bağlı.

Size ulaştırılan sayısız belgenin kaynağını bilmiyorsanız merak ettiğiniz olmuyor mu hiç? Bazı belgeleri yayınlamak, kaynağınızı tehlikeye atmak anlamına gelmiyor mu?

JA: Bu çok dikkatlice yaptığım bir operasyon. Kaynağını bildiğim ya da bilmediğim belgeler oluyor. Kaynağını mutlaka bir şekilde teyit ettiriyorum. Belge elime ulaşmışsa, muhbir de risk altına giriyor elbet. Ama, risk almadan insanlık yararına işler yapılamaz.

Julian Assange, yarattığınız depremlerle daha çok hukuki zorlukla karşılaşabilirsiniz. WikiLeaks’in geleceği tehlikede mi?

JA: Daha çok kitleye ulaştıkça gücümüzde artıyor. Korkmuyoruz tersine daha güçleniyoruz. Hukuksal açıdan bize destek vermek isteyen kurumlar da artıyor. Savaşları yaratanlar bundan böyle gerçeklere karşı ‘ körü’ oynayamayacak.

Julian Assange, 2 yıl önce

Son iki aydır her türlü baskı ve tehdite rağmen savaşa devam ediyor.

Basın toplantısında da röpörtajımız sırasında da kesik kesik öksürmesi sürüyor. Oldukça yorgun gözüküyor.

Yorgun ama kararlı..Uykusuz olduğunu tahmin ediyorum.

Enerjisinin kaynağını merak ediyorum.

Aldığım cevap, misyonu kadar net: ‘ Gelecek nesillerin bizim yaptığımız hataları yapmamasını istiyorum. Temiz bir tarih bırakmak istiyorum. Bu yolda benim ve WikiLeaks’in payı olsun istiyorum.’

SON

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email