Kararsız Kardeş Ülke Pakistan : Gergin bekleyiş ve korkutan sessizlik 8

Pakistan’ın o gergin günlerinden, başkent İslamabad’da nasibini alıyor. Devlet Başkanı Pervez Müşerref’i hedef alan intihar saldırısından sonra neler olacağı merakla bekleniyor. Bir yandan ülkenin turistik merkezlerinden Sivat’ta radikal güçlerin askerle sokak çatışması devam ederken, gerilim ‘olağanüstü hal’ pimini çektiren o ana kadar hızla artan bir ivmeyle katlanarak büyüyor.

Halk belirsizlik içinde.. Diplomatlar artık an be an değişen havaya ayak uydurmaya çalışıyor.. Benazir Butto habersiz gezilerini azaltmakla beraber devam ediyor.. Devlet Başkanı Pervez Müşerref sessiz…Bazen bu kadar gerginliğin yaşandığı durumlarda sessizlik de iyi değildir.. Sonradan acısı çıkar.

İşte böyle günlerde, başkent İslamabad’da göreve geldiği günden beri  inanılmaz bilgisi, hem kendisinin hem de eşinin sanata olan düşkünlüğü ile büyük takdir ve sevgi kazanan Büyükelçi Engin Soysal ve zarif eşi Tülay Soysal ile tanışma fırsatını bulduk.. O tehlikeli günlerde bize kucak açan Türk Büyükelçiliği ise, şu an isimlerini tek tek saymayacağım ama diyebilirim ki tüm ekibiyle, gönüllerimize taht kurdu.. İslamabad’da kaldığımız onca gün boyunca gördük ki aslında Büyükelçimiz ve Büyükelçilik mensupları, bizim gibi Pakistan’da görev yapan bir çok diplomatın gönüllerinde taht kurmuş..

Nasıl kurmasın ki..Böylesine zor ve gerilim dolu günlerde, böylesine profesyonel, böylesine güleryüzlü ve yine böylesine özel bir kadro..
Haklı olarak büyük gurur duyduk..

Büyükelçilik’deki Gülsin Onay resitali unutulmaz anlar yaşattı

O gerilimli günlerde, sanata gönül veren değerli Büyükelçimiz Engin Soysal’ın organize ettiği dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay’ı, Pakistan’a getirten konser ise yüzlerce diplomatın ve davetlinin zihninde ‘unutulmaz bir anı’ olarak kalacak..Pakistan’a ilk defa gelen sanatçı Gülsin Onay bana Pakistanla ilgili şunları söyledi: ‘ Ben bildiğiniz gibi çok seyahat ediyorum. Şimdiye kadar 57 ülkede konser verdim. Dünyanın çeşitli değişik noktaları. Pakistan’a gelmeden önce nasıl bir yer olduğunu bilmiyordum. Ama renkli kültürüyle, insanıyla, renk renk kumaşlarıyla ve bir sanatçı olarak yakaladığım o garip mistik havasıyla gerçekten beğendim bu ülkeyi. Keşke bu kadar karışıklık olmasa..Ne güzel bir ülke aslında..Ama değerli Büyükelçimiz ve eşinin sanata olan düşkünlüğü beni çok heyecanlandı.Burada olmaktan çok memnunum’.

Piyanist Gülsin Onay, Sefire Tülay Soysal’la müzik hakkında uzun sohbetlere dalarken ben de zaman zaman kendilerine katıldım. Zarif Sefire Tülay Soysal, okullu bir piyanist..

Cumhuriyet Bayramı coşkusu her yerde

Cumhuriyet Bayramı her yerde güzeldir..O günün heyecanı hepimizi sarar. Ancak, Pakistan’daki Cumhuriyet Bayramı bir başkaydı..

Nedenini hala anlayabilmiş değilim…

Büyükelçiliğimizde çalışan tüm personel Türk’ü, Pakistanlı’sı heyecanlıydı.. Şöförler bile..

Sefire Tülay Soysal resepsiyonun her detayıyla yakından ilgilendi.. Kah mutfağa girdi yemeklere yardım etti, kah bahçedeydi.. Kısacası öylesine gönülden öylesine içten..

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu ise kelimenin tam anlamıyla görülmeye değerdi..Yaklaşık 1000’e yakın davetli katıldı. Dönerinden, baklavasına, böreğinden doılmasına kadar Türk öğelerinin bulunduğu görkemli ve çok iyi organize edilmiş bir bayram yaşadık..

Tüm Elçilik çalışanları güleryüzlüydü.. İşlerini yapmaktan ziyade, gönüllüydü onlar. İşlerini, kalpten yapıyorlardı..

İnsan bunu hissediyor..Yabancı diplomatların böylesine saygıyla bakması da ondandır..

Ondandır, bizim onlara ‘gönüllü kahramanlarımız’ dememiz. Türkiye’yi bu kadar güzel temsil eden Pakistan topraklarında görev yapan sizlerin tanımadığınız, bizlerin ise yakından tanıdığı isimler..

Yarın: O’nun adı Ali..Gözü kara genç, Pakistan depremine yardım için koşan ilk kişi. Herkes onu konuşuyor.. Artık, Taliban Oxfordu olarak bilinen medreseye doğru yola çıkıyoruz. Güzergah, Afganistan sınırı.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email