Kararsız Kardeş Ülke Pakistan : Pakistan’da örnek lider Mustafa Kemal Atatürk 5

Ulu önder Atatürk sadece Türkiye’de değil, Pakistan’da da çok seviliyor…

Pakistan halkı Atatürk’e hayran, adeta kendi önderleri gibi sahip çıkmış. Pakistan’da gittiğiniz bir çok yerde Atatürk caddesine rastlamak mümkün. Kardeş ülke, bizim için önemli olan pek çok değere en az bizim kadar sahip çıkıyor.

Ülke genelinde gerilim artık hissedilir şekilde hızlı bir ivmeyle artarken, bizde gündelik hayatın içinde normal akışa bırakıyoruz kendimizi..

Her sabah yeni bir intihar saldırısına uyanıyoruz..Pakistan halkı, hayatın bir parçası haline gelen bu eylemlere alışmış artık..Gazeteler, intihar saldırılarını iç sayfalardan görürken, ne kadar çok ölü varsa saldırı o denli başarılı sayılıyor..Benazir Butto’nun ülkeye geri dönmesiyle, saldırıların mantar gibi arttığı söyleniyor..

Sokaktaki halk kızgın..Pakistan’da demokrasi istiyor. Liderlerin şov yapmadığı, halkı için politika ürettiği bir Pakistan istiyorlar..

Bunu kim istemez ki…

Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile röpörtaj yapmak için kolları sıvadık..Başkan, çok dikkatli. Ülkenin karışık günler yaşadığını biliyor. Belki de olağanüstü hal durumuna beş kala sessiz kalmayı tercih ediyor..

İslamabad’a yola çıkmadan önce gizemli Karaçi’de bir konferansa katıldım. Konferansta dünyanın geleceği tartışılırken, konu yine Atatürk’tü. Günümüzde artık eskisi gibi gerçek liderlerin ortaya çıkmadığı tartışılırken, Atatürk’ün nasıl bir dünya lideri olduğu konuşuldu. Bize, Pakistan’da ‘Türküz’ diye gerçek bir kardeşlik gösteren politikacı Dr. Ikhtiar Baig, konferansta yaptığı konuşmada hayran olduğu Atatürk’ ü anlattı. ‘ Gerçek lider kitleleri ardından sürükler. Günümüzde lider kavramı yavaş yavaş değişiyor’ diyen Dr Baig, konferans çıkışı arabasında bize Karaçi şehir turu attırıken, garip bir duyguya kapılıyorum..

Bu da Pakistan’ın başka bir yüzü..Zenginin gerçekten zengin, düşünürün fikir ürettiği, dünyaya açılmak isteyen demiyeceğim dünyaya zaten açılmış insanların ülkesi..

Terörün çirkin yüzü Pakistan kadınını etkilemiyor.

Ülke genelinde yaşanan politik gerginliğe, belirsizliğe rağmen kadın her yerde kadın. Pakistanlı kadın ülkenin geçirdiği gerilimli günlerden pek etkilenmiyor. Pakistan’da okumuş kesim arasında kadınla erkek arasında her ne kadar eşitlik var gibi görünse de, aslında adı konulmamış bazı ayrıcalıklar var. Pakistan kadınını her yerde görüyorsunuz. Yolda, televizyonda, erkeğin yanında, üretime doğrudan katkıda bulunurken ama erkeğin hakim olduğu toplumda kadın hep geri planda kalmaya mahkum gibi. Pakistan televizyonunda düzenlenen kadın programları, tartışma programları, eğitimli kadınlar..Ve her şeye rağmen erkeğe yetişemeyen, ya da erkekle hiçbir zaman eşit olamayacağını düşünen kadın süslenerek adeta erkekten intikam alıyor.

Pakistan kadınının şalvar tunikli, bir de boynuna attığı şalıyla adeta şık bir gece kıyafetini andıran milli giysi şalvar kamiz, takılan gösterişli takılar, vücudun neredeyse her bölgesine yapılan  dövmeler..

Kadının ‘Biz burdayız’ deme savaşı sanki..

Kadın ne kadar süslü olursa o kadar dikkat çekip, erkekle eşitlenecek.

Erkeğe sorarsanız, Pakistan kadının kafası karışık. Batıyla doğu arasında kalan, kariyer yapmak ile erkekle eşitlik yarışında daha başlangıçta sınıfta kalan kadınlar..

Kararsız kardeş ülkede, kadınlar da kararsız..

Kimine göre Benazir Butto, kadınlara kötü örnek oluyor..Kimine göre Benazir, Pakistan kadınının idolü..Onun gibisi az çıkar..Şöyle bir bakıldığında, hiçbir Müslüman ülkeden böyle dünya çapında kadın politikacı çıkmamış..
Bunlar sokaktaki insanla konuştukça, havada uçuşan düşünceler..

Nabız yokluyorum, sokak sokak..İnsanların ne düşündüğü ilgimi çekiyor..

Kararsız kardeş ülke çağ atlamaya çabalamadan çağı yakalamaya çalışıyor.. Bütün bu olanlar daha iyi bir Pakistan için.. Kim daha iyi bir gelecek vaad ederse.. Sonuçta, bu toprakların huzuru bütün komşuları etkileyecek.

Hepimizi…
Yarın: Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in sağ kolu General Waheed Arshad’la buluştuk. Başkan’la röpörtaj sözü aldık..Zaman kararlaştırıldı. Yer konusunda karar verilemedi. O da ne, röpörtaj günü Başkan’ı hedef alan bu sefer Ordu Karargahı yakınlarında yeni bir intihar saldırısı gerçekleştirildi. Bu sefer, Müşerref tedirgin..

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email