Michael Jackson’un THIS IS IT günlerini anlatıyor

Ayşegül Ekinci, Michael Jackson’un son görüntülerini dünyada ilk defa gören gazetecilerden biri oldu

Michael Jackson’un en yakın arkadaşları, çok konuşulan ‘ o son  anları’ anlattılar.

Dünyaya mal olan pop ikonunun, tartışılan son günleri ve yoğun konser hazırlıkları… Son günlerinde yorgun ve zayıf düştüğü söylenen Michael Jackson veda konserlerinin provalarında bedenine çok mu yüklenmişti? Zayıf kalmak için yemek yemiyor muydu? Yakın arkadaşları , koreograflar ve dansçılar ne düşünüyor?  Ani ölümüyle dünyayı şoke eden Michael Jackson, sanıldığı gibi organizatörlerin oyununa mı geldi?

Çok sevdiği hayranlarına Londra’da veda etmeye hazırlanan, tam 50 konser için kolları sıvayan 50 yaşındaki efsane bitmediğini mi kanıtlamak istiyordu?

Basının birbiriyle çelişen haberleri..Michael Jackson’la ilgili sayısız şehir efsaneleri…

Ünlü sanatçının son günlerine tanık olan yakın arkadaşları, ‘ This Is It’ filminin yönetmeni Kenny Ortega ve MJ’le yıllarca birlikte dans eden koreograf  Travis Payne, Londra’da özel bir söyleşi için bir araya geldikleri  Ayşegül Ekinci’ye, ‘ MJ’nin son günlerini’ anlattılar.

29 Ekim’de tüm dünyada aynı anda gösterime girecek, ‘ This Is It’ filminin nasıl meydana geldiğini anlatan MJ’nin can yoldaşı, unutulmaz Michael Jackson Anma Töreni’ni hazırlayan Kenny Ortega’dan, duygu dolu itiraflar…

Vizyon ömrü sadece 2 hafta olacak ‘This Is It’ filmini hazırlayan ve yöneten Ortega ve Payne, Türkiye’deki MJ hayranlarına ne mesaj verdi?….

‘ Ne Anma Törenini ne de filmi yapmak istedim’(Kenny Ortega )

‘ O narin görüntüsünün altında çok kararlı bir adamdı’ (Kenny Ortega)

‘ Son görüntüleri hayatının baş yapıtı oldu’(Kenny Ortega)

Michael Jackson hayranları için sancılı, uzun bekleyiş sona eriyor. Geçtiğimiz Haziran ayında ani ölümüyle dünyayı şoke eden pop ikonunun merakla beklenen, daha vizyona girmeden çok konuşulan, son görüntülerinden oluşan belgesel niteliğindeki filmi ‘ This Is It’, 29 Ekim’de tüm dünyada eş zamanlı olarak gösterime girdi.

Los Angeles’taki evinde fenalaştıktan sonra hayatını kaybeden 50 yaşındaki yıldızın yaşamı gibi, ölümü de çok konuşuldu. Uykusuzluk tedavisinde kullanılan çok güçlü bir anestezi ilacı olan propofol yüzünden öldüğü iddia edilen sanatçının,  özellikle ailesi bir cinayete kurban gittiğini ileri sürmüştü.

Michael Jackson hayattayken, yüzlerini maskeyle kapatarak basından koruduğu çocukları, sanatçının ani ölümüyle, basınla tanıştı. Ölümünün ardından aylar geçmesine rağmen, hala çok konuşulan efsane sanatçının bu son görüntüleri de çok konuşulacak gibi.

Filmde,  MJ’nin ölmeden önce hazırlandığı, ‘ This Is It-İşte Budur’ konserlerinin provalarından yüzlerce saatlik çalışmalar ve sıra dışı kamera arkası görüntüleri var.  Filmin yönetmeni, MJ’nın 20 yıllık yakın arkadaşı ünlü yönetmen Kenny Ortega. Şov dünyasının bol ödüllü koreografı, aynı zamanda ‘ This is it’ konserlerinde, MJ’nin direktörü ve  kreatif partneri olarak görev almıştı. MJ’nı en yakın tanıyanlardan biri olan ünlü yönetmen, sanatçının  ‘ Dangerous’ ve ‘ History’ konser turlarının da direktörü olarak çalıştı.

Ortega’nın, Sony Pictures ve Sony Music Entertainment işbirliği ile yaptığı filmde, MJ’la yıllarca dans eden, yine ünlü bir koreograf Travis Payne görev aldı. Payne, MJ’nın hayranlarına en etkileyici hediyeyi verebilmek için, Kenny Ortega ile  elele verip, ‘ This is it’ filmini yaptı.

Filmin dünya gösterimi, MJ’nin 7 Temmuz’daki ‘ Anma Töreni’ gibi, yine çok  görkemli olacak. Ve dünya başkentlerinde, saat farklarına rağmen aynı gün vizyona girecek..

Belgesel niteliği taşıyan filmde, MJ’nin yakın arkadaşlarının sanatçıyla ilgili anıları da yer alıyor.

Kenny Ortega: ‘ Son görüntüleri hayatının baş yapıtı oldu’

Kenny Ortega, Michael Jackson’un tam 20 yıldır hayatında..Hem konserlerinin direktörlüğü yapmış hem de ona en yakın insanlardan biri olmuş.  MJ gibi, dünya basının her daim ilgi odağı olan bir ikonun güvenini kazanmak çok da kolay olmasa gerek. Ve, Kenny Ortega MJ hayattayken de onunla ilgili hiçbir bilgiyi kimselerle paylaşmamış. Aralarında güvene dayalı, gerçek bir dostluk kurulmuş.

Kenny Ortega ile tanışınca bunu hemen hissediyorsunuz. MJ’den bahsederken zaman zaman gözleri doluyor, zaman zaman da uzaklara dalıyor.Ama, ‘ Onu tanıdığıma ve onun gibi bir efsaneyle çalıştığıma çok memnunum’diyor.

İşte en yakın arkadaşının ifadeleriyle, MJ ve ölümüne giden günler..Geride kalanlar…

Çok uzun yıllar birlikte çalıştınız. MJ’nin iş partneri, koreografı, sırdaşı oldunuz. her şeyden önce bir şeye açıklık getirelim.. ‘ This is it’ provalarında çok mu zayıflamıştı? Şimdi karşmdasınız, ve bu soruyu size rahatça sorabilirim… Bazı haber kaynaklarına göre ayakta zor duruyormuş..

Kenny Ortega: Ayşegül(Israrla adımı Türkçe söylemeye çalışıyor, çok nazik), siz bu filmi dünya basınında ilk gören gazetecilerden birisiniz. Bana siz söyleyin, öyle zayıf mı gözüküyor?

Alakası yok, Michael her zaman zayıf, ince uzun kemikli bir adamdı. Böylesine mükemmel dans eden, inanılmaz şovlar yapan bir sanatçı herhalde benim kilomda olamaz, değil mi?

Ayrıca, Michael çok sık ama az yiyen bir yapıya sahipti. Hani öyle, zayıf kalayım, yemek yemeyim etc diyen biri değildi. Michael’in, provalardaki kilosu onun ideal dans kilosuydu. Zaten, başkasının ona bir şey söylemesine hiç gerek yoktu. O kendini son derece iyi kontrol ederdi.

Ama, MJ’yi hep böyle kırılgan, başkaları tarafından yönetilebilen biri gibi göstermeye çalışıyorlar?

Kenny Ortega: Kimler? Onu gerçekten tanımayanlar. Ya da bir şekilde, MJ ile tanışıp, ondan istediklerini alamayanlar!! MJ, gerçekten efsane olan bir sanatçı. Bu kadar büyük bir başarının tesadüf olduğunu kimse beklemiyor herhalde.

MJ, o kırılgan görüntüsünün altında oldukça kararlı bir adamdı. Evet, çok kibardı. Çocuksu yönleri vardı, ama iş dansa ve şarkı söylemeye gelince, ne istediğini çok iyi bilen bir sanatçıydı. Hayranlarına aşıktı, çünkü onların sevgisinden besleniyordu. Çünkü, bu sevginin karşılıksız olduğunu biliyordu. O’nun konumunda kim olursa olsun, hakkında binlerce şey yazılıp çizilecektir. Hayattayken de, ölünce de, öldükten sonra da!!

Tekrar, This Is It provalarına dönelim. Bu provalarda beraberdiniz. Sağlığında, ya da psikolojik durumunda bir farklılık gözlemlediniz mi?

Kenny Ortega: MJ, gerçekten ‘ This is it-İşte Budur’ dedirtecek bir şova hazırlanıyordu. Çok dinamikti. Meşhur moonwalk yürüyüşüne farklı dokunuşlar getiriyordu. Daha olgun, daha iyi dans eden bir Michael vardı.

Psikolojisine gelince. Evet, heyecanlıydı. Ama, hepimiz öyleydik. Hem Michael’in etrafında olup heyecanlanmamak mümkün değildir. O, sahnede herkesi harekete geçirir.

Öyle konuşulduğu gibi, 50 yaşında bir adam, kendini çok yordu yorumlarına katılmıyorum. Çünkü, MJ’yi tanımıyorlar. O, zaten 50 yaşın adamı değildi ki!!

Peki, prova saatlerini çok aştığı..Uzun saatler boyunca çalışıp, yorgun düştüğü de konuşuldu.

Kenny Ortega: Provalar sırasında en mükemmele ulaşıncaya dek durmazdı..Ama, bunu bedenine işkence etmek için filan kullanmazdı. Şov hazırlıkları ne gerektiriyorsa onu yapardı ve yaptı.

This is it filmi, MJ hayranları için bir hediye mi yoksa yanlış anlaşılmasın ama bir strateji mi?

Kenny Ortega: MJ hayattayken bir efsaneydi, ölümünden sonra da bu efsane daha büyüdü. Şunu bütün samimiyetimle söylemeliyim: Konser provaları çok farklıydı. Hayranları MJ’yi daha farklı görecekti. Bedenini çok iyi kullanıyordu.

MJ’nin ölümünden sonra, bu son görüntülerin ne kadar etkileyici olduğunu fark ettik. Adeta, onu seyretmeye doyamıyorsunuz.Sorunun cevabı, hem MJ hayranlarına bir hediye hem de MJ efsanesini, tekrar sahnede ve beyazperdede anma. Hayatını ve yaşamını kutlama.

MJ, çok yakın arkadaşınızdı. Önce, Anma Törenini yönettiniz. Şimdi de, partner olduğunuz son şovlarının ismini taşıyan filmi, ‘ This is it’in direktörlüğünü ve yapımını üstlendiniz. Sizin için çok duygusal anlar olmalı. Tam şu anda ne hissediyorsunuz. Ben ne yapıyorum, dediniz mi hiç?

Kenny Ortega: İç çekiyor..Ve biraz duruyor.Ve konuşmaya başlıyor. Bakın ben ne Michael’in Anma Törenini ne de bu filmi yönetmek istedim. Hem nasıl yapabilirdim?Bu kadar yakın arkadaşım.Ve hiç beklenmedik bir anda öldü!!

Ölümünün ardından, herkes şaşkın..Jackson Ailesi..Hayranları..Çalışma arkadaşları..Kimse ne diyeceğini bilmiyor. İşte bu şaşkınlık içinde, Jackson Ailesi, Michael’i anma törenini benim yönetmemi istediler. Hemen reaksiyon verdim. Ve ‘ yapamam’ dedim..Sonra, aile beni ikna etti. Bu işi ancak benim yapabileceğimi hissettirdiler bana..İyi ki de yapmışım..Michael’a olan sevgim, hayranlığım bir kez daha arttı.

Aynı şey, ‘ This Is It’ filmi için de geçerli..Yine, bana teklif gelince, ‘ Nasıl yapayım’ dedim..Sonra, Michael’ın da bunu isteyeceğini düşündüm. Ve yine tekrar ediyorum, iyi ki filmi de yapmışım.Onunla neler yaşadığımızı beyazperdeye dökmek, çok çarpıcı oldu.

Peki, bu şovların asıl mimarı kimdi? MJ’mi yoksa organizatörler mi?

Kenny Ortega: Tabii ki, Michael. Baştan sona kadar, ‘ This is it’ konserlerinin mimarı Michael’di. Hayranlarıyla buluşmak istiyordu. Sahnelerden uzak kalmıştı. Özellikle son yıllarda özel hayatı çok konuşulmuş ama işleri ikinci planda kalmıştı. ‘ This is it’ şovları için hepimizi tek tek arayıp, harekete geçirdi. Bizi tekrar biraraya getirdi.

MJ yaşasaydı, ortaya çıkan filmi nasıl değerlendirirdi? Eserinize onay verir miydi?

Kenny Ortega:Bakın filmin yapım aşamasında tüm ekip, çok duygusal anlar yaşadık. Michael Jackson’un büyüklüğünü ve yaydığı elektriği bir kez daha gördük. Michael’in hep yaşayacağını düşünüyorum. Ve son görüntüleri, hayatının başyapıtı oldu. Belki kendi bile fark etmedi.

Eğer Michael, bu filmi görseydi eminim çok beğenirdi. Ve arkadaşlarının ona nasıl sahip çıktığını görüp, çocuklar gibi sevinirdi.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email