Guy Ritchie ‘ Cesaretli bir film yaptım’

Jude Law : ‘ Tarihin en ünlü dedektifine gay demek haksızlık’

Madonna’nın eski eşi İngiliz yönetmen Guy Ritchie bundan tam bir yıl önce dünya basının gündeminden inmeyen boşanma haberleriyle konuşulurken şimdi de son filmi, ‘ Sherlock Holmes’le aynı ilgiyi tadıyor. Polisiye ve edebiyat tarihinin belki de en meşhur detektifi hayali kahraman Sherlock Holmes’un maceralarını kendine has diliyle beyazperdeye uyarlayan Guy Ritchie, Warner Bros’un da desteğini alarak artık Hollywood filmlerine aday olduğu sinyalini verdi.

Sir Arthur Conan Doyle’nin yarattığı hayali kahraman detektif Sherlock Holmes, hikayeleriyle inanılmaz ilgi toplayınca yazarını da aşmıştı. Aynı şekilde Guy Ritchie’yi de gündeme taşıyan Sherlock Holmes filmi, gerek oyuncularıyla gerek kahramanının özel yaşamının tekrar gündeme gelmesiyle çok konuşulacak gibi.

Filmin Londra galasında arkadaşımız Ayşegül Ekinci ile biraraya gelen Guy Ritchie ve ünlü oyuncular  Jude Law, Robert Downey Jr, Rachel Adams ve Mark Strong, hayallerindeki Sherlock Holmes’u anlattılar. Beyazperdede ünlü İngiliz komedyen Charlie Chaplin’i canlandırdıktan yıllar sonra yine meşhur bir İngiliz karakter olan Sherlock Holmes’u canlandıran ünlü oyuncu Robert Downey Jr., ‘ Sherlock Holmes’e gay demek haksızlık olur. Sherlock Holmes’un hayatını, maceralarını okumadan yargıya varmak çok eksik olur. Hayatı esrarengiz olayları çözmekle geçen, depresif ve bir o kadar zeki bir adam. Dr Watson’da, Holmes’u tamamlayan kişi. Onların ki aslında bir takım işi. Watson, Holmes’un eksik yanı..Ya da görmek istediği tarafı.Bunun altında başka bir şey aramak yanlış olur’ dedi.

Öte yandan, Sherlock Holmes filmi çekimleri sırasında her sabah 4.30’da kalkarak spor salonuna giden ve set öncesi kondisyon kazanan ikili Robert Downey Jr. ve Jude Law, Guy Ritchie’nin çektiği Sherlock Holmes’un çok beğenileceğini söylediler. Ritchie’ye yönetmen olarak çok güvenen oyuncular onun için, ‘ Çok zeki ve sizi motive eden bir yönetmen. Zaten, bu filmde oynamamızda en büyük pay Guy’dır’ dediler.

Türkiye’de hayranım var mı?

19’cu yüzyıl Londra’sında kanunsuz iş yapanların korkulu rüyası Sherlock Holmes’un yakın arkadaşı, vazgeçilmez partneri Dr Watson’u oynayan ünlü oyuncu Jude Law, Türkiye’den geldiğimizi duyunca  ilk sorusu, ‘ Türkiye’de tanınıyor muyum?’ oldu. Geçtiğimiz aylarda Londra’nın tiyatrolarıyla ünlü West End bölgesinde Shakespeare’in Hamlet oyununda oynamak için tiyatro sahnelerine dönen ünlü oyuncu, Türkiye’de hayranları olduğunu duyunca önce şaşırdı sonra sevindi. Alfie, Cold Mountain, eXistenZ, Gattaca gibi filmlerin unutulmaz aktörü Jude Law, ‘ Umarım Türk hayranlarım Sherlock Holmes’u beğenirler’ dedi.

Siz de bir Sherlock Holmes hayranı mıydınız? İlk defa Sherlock Holmes serisiyle ne zaman tanıştınız ve Guy Ritchie’den teklif geldiğinde ilk reaksiyonunuz ne oldu?

Jude Law: Sherlock Holmes hayranı değildim. Hatta Holmes ile ancak 17 yaşımda tanıştım. O da rol aldığım bir televizyon dizisi sayesinde oldu. Ancak, Guy Ritchie ve Warner Bros’dan teklif gelince çok heyecanlandım. Bir de Robert Downey Jr’ın bu projede olacağını öğrenince kabul etmekten başka şansım yoktu. İşte o zaman, Holmes’un maceralarını okumaya başladım.

Peki Sherlock Holmes’un maceraları sizi etkiledi mi? Guy Ritchie’nin Sherlock Holmes’u nasıl bir film oldu sizce? Bir de Robert Downey Jr. faktörü…

Jude Law: Sherlock Holmes bütün dünyayı etkileyen bir kahraman. İnanılmaz bir karakter. Düşünsenize 19’cu yüzyıl Londrası ve kanunsuzlar Sherlock Holmes’den korkuyor. Neden sonuç ilişkisini çok iyi saptayan bir detektif. Bir yandan da Scotland Yard’da onu kıskanıyor. Çok zeki bir adam. Aldığı askeri disiplin, dövüş teknikleri, kısaca süper kahraman gibi..

Robert, inanılmaz bir Sherlock Holmes oldu. Zaten, New York’ta set başlamadan birlikte spor yapıyorduk. Yıllarca Uzak Doğu sporları yapmış, filmdeki performansında bunun da etkisi var..Guy Ritchie’ye gelince onun filmlerinde oynamak ayrıcalıktır. Guy, Sherlock Holmes’e taze ve farklı bir yaklaşımla yaklaştı.

Oynadığınız karakter Dr Watson..Watson’un, Sherlock Holmes ile arasındaki ilişki de çok tartışılan, hakkında yorumlara açık bir ilişki. Gördüğüm kadarıyla Guy Ritchie bu konuyu filmde çok deşmemiş. Siz ikilinin ilişkisini nasıl görüyorsunuz?

Jude Law: İkilinin ilişkisi bana son derece insani geliyor. Birbirlerini tamamlıyorlar. Bu erkek arkadaşlıklarda sık rastlanan bir durum. Zaten yazar Sherlock Holmes yanısıra onun kadar olmasa bile, onu tamamlayıcı zeki gözüpek başka bir karakter daha yaratmış. Tarihin en ünlü dedektifine gay demek haksızlık olur. Guy Ritchie, Sherlock Holmes’e kendi imzasını attı. Yorum da seyirciye kalacak bence. Ama, Holmes maceraları bugün bile böylesine çok ilgi çekerken, karakterlerin altında başka birşey aramak yanlış olur.

2009’un başında Madonna ile boşanma arifesinde RockandRolla filminin Londra galasında biraraya geldiğim yönetmen Guy Ritchie’yi çok farklı gördüm. Neden mi? Çünkü çok daha rahat ve yüzü gülen biri var karşımda. Geçtiğimiz yıl röpörtaj verirken gergin ve yorgun görünen Guy Ritchie, sınıf atlamış bir yönetmen edasında. Warner Bros’un desteğiyle, artık yüksek bütçeli filmlere de imza atmaya hazırlanan yönetmen son filminden oldukça memnun. ‘ Çoçukluğumdan beri Sherlock Holmes hayranıyım’ diyen yönetmenin sorularıma yanıtları.

Holmes’le çocukluk rüyamı gerçekleştirdim.

Neden Sherlock Holmes? Siz genelde Londra yeraltı dünyasını işliyorsunuz. Ama, 19’cu yüzyıl filmi yapmak aynı zamanda riskli değil miydi?

Guy Ritchie: Çocukluğumdan beri, Sherlock Holmes maceralarını okurum. Holmes hayranıyım. Ve yine çocukluğumdan beri Sherlock Holmes filmi yapmak istedim. Sherlock, ikonik bir karakter. Daha önce yapılmamış bir filmdi. 19’cu yüzyıl atmosferi yaratmak ise benim değil arkadaşların işiydi. Gerçekten çok iyi bir iş yaptılar.Bana da bunun keyfini sürmek kaldı.

Sherlock Holmes bir dönem hikayesi. Oysa siz bu hikayeye çağdaş bir açı katmışsınız.

Guy Ritchie:Filme başlarken ve senaryoyu yazarken Conan Doyle’nin Sherlock Holmes’u olduğunu biliyoruz. Bir dönem hikayesi. Ama bu hikayeyi biraz çağdaşlaştırmak istedim. Yeniden yaratmak değil de, üstündeki tozu silkelemek diyelim. Conan Doyle, bizim Sherlock Holmes’u sinemada seyretse beğenirdi diye düşünüyorum.

Peki, Sherlock Holmes’u oynaması için Robert Downey Jr’ı nasıl seçtiniz? Kafanızdaki Holmes, Downey miydi?

Guy Ritchie: Aslında, Robert’in Sherlock Holmes’u oynaması kendiliğinden gelişti. Bir gün telefonda konuşuyorduk. Ben de Robert’a, ‘ Sence kim Sherlock Holmes’u iyi oynar?’ diye sordum. Bana biraz ipucu verdi. Sonuç ortada.

Filmi öyle bitirmişsiniz ki, sanki yeni Holmes maceraları gelecek gibi?

Guy Ritchie: Ben bu filmi yapmaktan çok zevk aldım. Diğer filmler için şimdiden konuşamam. Tabii ki, sizi destekleyen büyük yapımcılar olunca paletinizde daha çok boya oluyor. Ama bir yönetmen olarak bundan sonra Sherlock Holmes serisi yapıp yapmayacağımı söylemek çok doğru olmaz. Bekleyip göreceğiz.

Chaplin’den sonra Sherlock Holmes’u yapmamak olmazdı

Guy Ritchie’nin aksiyon-macera filmi Sherlock Holmes’de, ikonik karakter ünlü dedektif Sherlock Holmes’u canlandıran aktör Robert Downey Jr., ‘ Charlie Chaplin’i canlandırdıktan sonra Sherlock Holmes’u oynamamak olmazdı’ dedi. İngiltere’de film yapmayı çok sevdiğini belirten Robert Downey, ‘ Chaplin’den sonra aradan çok zaman geçmişti. Sherlock Holmes tam zamanında geldi. Çok severek oynadım’ itirafını yaptı.

Sherlock Holmes maceralarını okuyan herkesin Holmes hayranı olabileceğine dikkat çeken Robert Downey Jr, Jude Law ile yakaladıkları organik bağa da değindi. ‘ Sherlock Holmes ve Dr Watson arasında eşit bir ilişki var. Bu hangi açıdan baktığınıza bağlı. Sherlock çok zeki ama kendini düşünen bir adam, Dr Watson’da onu kollayıp, yanından ayrılmayan takım arkadaşı. Zaten bizim de Jude ile kimyamız hemen tuttu. Böyle enteresan iki karakteri iki oyuncu olarak kimyanız uyuşmadan canlandırmak olmazdı zaten’ diyen Robert Downey Jr, çekimler boyunca çok eğlendiğini de vurguladı.

Guy Ritchie’nin yeni gözdesi Rachel Adams. ‘ Oynadığım karakteri çok sevdim’

Kendi dönemi için oldukça bohem olan hayali kahraman Sherlock Holmes, hayatında sadece bir kadından etkilenir. Ve o kadını takdir eder. Aslında en az kendisi kadar hızlı düşünen, zeki kadın Irene Adler kanun peşinde değil, bu yolun karşı tarafında olmayı yeğler. Bu nedenle Holmes ve Adler’in yolu sık sık çakışır.

İşte Sherlock Holmes’un hayatında önemli bir yeri olan Irene Adler’i, Guy Ritchie’nin son gözdesi Rachel Adams oynuyor. Ulusal Tiyatro Sahipleri tarafından 2009 yılında En İyi Kadın Yıldızı şeçilen Rachel Adams, Irene Adler rolünün hakkını veriyor. ‘ Oynadığım karakteri çok sevdim. Özelllikle aksiyon sahnelerinde oynamaktan çok zevk aldim diyen oyuncu şunları da eklemeden geçmiyor, ‘  Dönem filmlerini çok seviyorum. Ama şunu belirtmeliyim, Sherlock Holmes çok ayrı bir keyif oldu.Filmde oynadığım  karakterimi  önce anlayıp, içime sindirdim. Holmes ile Adler aradında yaşanan o tatlı dalga tam bir eski dönem aşkı. Bence çok iyi bir film oldu, umarım beğenilir’.

Filmdeki karakterler hakkında kısa bilgiler:

Sherlock Holmes:Bilmiyorsanız hemen söyleyelim..Belki de tarihteki en meşhur dedektif kendileri. Ünlü İngiliz yazar Sir Arthur Conan Doyle’nin yarattığı dedektif 6 Ocak 1854’te Londra’da doğmuş. Aslında varolmayan kahramanımızın maceralarının geçtiği yerler, Sherlock Holmes hayranları tarafından müze haline çevirilmiştir. Bunlardan biri de Londra’daki Baker Caddesi’ndeki Sherlock Holmes müzesidir. Sherlock Holmes’un maceraları öylesine ilgi çekmiştir ki, zamanında yazarı Sherlock Holmes’u öldürmek isteyince okuyucu ve hayranlardan çok tepki almıştır

Dr Watson: Sherlock Holmes hikayelerinde en az ünlü detektif kadar önemli bir yere sahiptir. Yazar Doyle, okuyucunun kafasını karıştırmak istediğinde ya da dikkatleri başka bir noktaya çekmek istediğinde Dr Watson’u kullanır. Dr Watson, Sherlock Holmes’un takım arkadaşı, can yoldaşıdır.

Sir Arthur Conan Doyle’nin ilk macerası Kızıl Soruşturma, 1887 yılında bir gazetede yayımlanmıştır. Sherlock Holmes’un dört roman ve 56 uzun hikayesi yanısıra yüzlerce sahtesi yazılmıştır. Dünyada yaklaşık 300 tane Sherlock Holmes derneği olduğu bilinirken, bugün bile Holmes’un kullandığı tümdengelim yöntemi dedektifler arasında kullanılmaktadır.

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email