TGC: Sansür TBMM’ye de sıçradı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu,  TBMM’de gazetecilerin çalışma koşullarını düzenleyen yönetmelik değişikliğiyle ilgili bir açıklama yaptı.

Yeni yönetmeliğin her türlü canlı yayın, film ve fotoğraf çekiminin Meclis Başkanı iznine bağlanmasının sansür anlamına geldiğine dikkat çekilen TGC Yönetim Kurulu açıklamasında, “Türkiye’de basın özgürlüğünün teminatı olması gereken Meclis’in çatısı altında böyle bir sınırlandırmaya gidilmesi bu konudaki ayıplara bir yenisini ekliyor. TBMM Başkanlığı’na bu yönetmeliğin düzeltilmesi için çağrıda bulunuyoruz” denildi.

 

İSTANBUL-Basın özgürlüğü sıralamasında Dünya ülkeleri arasında 154. sırada yer alan Türkiye’de gazetecilerin yaşadığı sorunlara bir yenisi daha eklendi. TBMM Basın ve Yayın Mensuplarının Çalışmaları Hakkında Yönetmelik değişikliği ile Meclis’de çalışan parlamento muhabirlerine ilişkin kurallar yeniden belirlendi. Gazetecilerin yapacağı her türlü canlı yayın, film ve fotoğraf çekimi Meclis Başkanı’nın iznine bağlandı. Bu gelişmeyi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak kınadı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle:

 

“TBMM Basın ve Yayın Mensuplarının Çalışmaları Hakkındaki Yönetmelik Değişikliği ile yeni getirilen uygulamalar sansürün TBMM çatısı altında uygulanıyor olması anlamına geliyor. Bu bir demokrasi ayıbıdır. Basın özgürlüğünün teminatı olarak gördüğümüz Meclis’in halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmet eden gazetecilere getirdiği kısıtlamalar kabul edilemez. Halkın temsilcilerinin bulunduğu bir çatı altında, kamu yararı adına çalışan gazetecilerin engellenmesi hiçbir mantıkla bağdaşmamaktadır.

 

Yönetmelik değişikliğine göre TBMM yerleşkesinde, her türlü canlı yayın, film ve fotoğraf çekimleri için başkanlığın izni istenirken, bu izinlerin de sadece bir kişi, mekan ve zaman ile sınırlı olarak verilecek. TBMM Genel Kurul toplantılarında, daha önce de olduğu gibi basın locasından flaş kullanılmamak kaydıyla fotoğraf çekimi yapılabilecek, görüntü temini ise yine TBMM Televizyonundan sağlanacak. TBMM Genel Kurulu’na Meclis-TV dışında kamera alınmayacak. Kameramanlar ve foto muhabirleri Basın Bürosunda yapılan basın toplantıları hariç izinsiz olarak kamera ve fotoğraf makineleriyle birlikte TBMM binalarında ve bahçelerinde dolaşamayacak, izin verilmedikçe komisyon ve siyasi parti grup toplantı salonlarına giremeyecekler.

 

TBMM Başkanlığı’na hükümete ve muhalefet partilerine bu ayıbın ortadan kaldırılması için çağrıda bulunuyoruz.”

 

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email