Cherie Blair: “Türk kadınının yanındayım”

Cherie Blair’den Türk kadınına destek

Londra’da 4 Mayıs’ta yapılacak yerel seçimler öncesi seçim hazırlıkları hızla artarken, geçtiğimiz günlerde Orams Davası’nı aldığını duyurarak dünya basınının ilgi odağı olan Başbakan Tony Blair’in eşi Cherie Blair Londra’daki Türk Kadın Dernekleri’ni ziyaret etti.

Özellikle Türkler’in yoğun olarak yaşadığı ve “Türk Mahallesi”olarak bilinen Londra’nın kuzeyindeki Haringey bölgesinde bulunan Turkish Cypriot Women’s Project-Kıbrıslı Türk Kadınları’nın Projesi Derneği’ni ziyaret eden Cherie Blair sıcak tavırlarıyla dikkat çekti. Bir hayli zayıflayıp, kendisiyle dalga geçen İngiliz basınını şaşırtacak derecede güzelleştiği fark edilen insan hakları avukatı Cherie Blair, genç yaşlı demeden Türk kadınlarıyla tek tek ilgilendi. Dernekte bulunup, hırka ören kadınlarla beraber hırka örmeye çalışıp bebekleri kucağına alan Cherie Blair’in yakın ilgisi dernekteki çoğunluğu Kıbrıslı olan Türkler’i duygulandırdı. Hürriyet’in ortaya çıkardığı İstanbul seyahatinin perde araksı hakkında bilgi vermekten kaçınan Blair, “ Türk kadınlarının yanındayım. İngiltere’de yaşayan Türk kadınlarının pek çok sorunları var. Onlara sempati duyuyorum.Mümkün olduğunca onlara verdiğim desteği göstermek istiyorum. İşlerimden kalan vakitlerde sık sık ziyaretler yapmayı amaçlıyorum. Türk kadınlarının kurduğu Kanser Vakfı’nı sonuna kadar destekliyorum.Çünkü burada bulunan kadınların çoğu göğüs kanserini izleyen kontrolleri bile ne yazık ki bilmiyor.Onların yanındayım” dedi. Orams Davası’nı alarak Türkiye ve Kıbrıs’ta Türkler’in sevdiği bir uluslar arası kişilik haline gelen Cherie Blair dernekte buluştuğu kadınlarla bir araya gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Türk kadınlarına verdiği destekle dikkat çeken Başbakan Tony Blair’in eşi Cherie Blair, bu ziyareti organize eden İşci Partisi adayı Nilgün Canver’e de teşekkür etti. Haringey Belediyesi’nde görevli olan Belediye Meclis Üyesi Türk kadına başarılarından dolayı övgüler yağdıran Cherie Blair, Nilgün Canver’den ziyareti sırasında sık sık bilgi aldı. Türkler’in yaşadığı Türk mahallesi’nde anti sosyal davranışlarla mücadele eden 16 kişilik bir ekip kuran Nilgün Canver Londra genelinde güvenlikten sorumlu olan ilk kadın meclis üyesi oldu.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email