Covid-19 Yüzlerce Kahraman Yarattı

Hayatın içinde kahramanlar vardır. Kimisi görünür, kimisi ise yaptığı onlarca değerli şeye rağmen kanat takmaz, taktırtmaz.
O kanatsız kahramanlar zaman illüzyonunun içinde kaybolurlar, isimleri suya yazılır.

Oysa suyun hafızası her şeyi hatırlar, her şeyi barındırır. Tıpkı insanlık tarihinde günümüze kadar gelen isimsiz, kanatsız kahramanları tek tek sakladığı gibi.

Kahramanlar olmasaydı hayat ne kadar sıkıcı olurdu, değil mi? Yaşadığımız boyutun iç içe girmiş katmanlarına göz açıp nefes aldığımız andan itibaren, bize yardım eden melekler vardır. Doğum yapan annenin elinden tutup saçını okşayan hemşireden telaşlı bir metropol gününün en olmadık ânında yanı başınızda duran taksi şoförüne kadar bu melekler hayatımızdan hiç eksik olmaz.
Melekler, kahramanlar, bu güzel insanlar kimlik taşımaz. Varlıkları görünür, suretleri tanıdık olur.

İnsanoğlu, kahramanlara bayılır! Doğru ya, insan olmanın en büyük lütuflarından biri yardım edebilmek, empati kurabilmektir.
Galaksinin Koruyucuları filminde, hiç beklemediğimiz bir karakter, filmin kahramanı oluverir. Ya da Rocky’de Sylvester Stallone, fakir geçmişine rağmen dünya çapında bir boksör olup yüreklerimize “ding dong” bir ışık saçar.
Şeytan mı?
Tabii o da hayatımızdan eksik olmaz ama bugün işim meleklerle. Hatta çok uzun bir süre işim hep meleklerle!

***

Covid-19 süreci uzadıkça hikâyelerimiz, deneyimlerimiz, duygu fırtınalarımız, yaşam realitemiz değişip duruyor. Aslında değişmiyor, algı değiştiğini sanıyor. Ne demek mi istiyorum? Bunu ileride açıklayacağım. Lineer zaman, varoluştan beri insan hafızasının büküldüğü, geçmişin gelecek, geleceğin geçmiş, ânın da an olduğu yaşam bilincidir.

Covid-19’lu günler realitemizi zorlasa da algımız limitlerini aşıyor, genişliyor. Kolektif bilinç, üst üste gelen bilgi dalgalarıyla değişim ve dönüşümden geçiyor. Dünyanın kalp atış ritmi olarak bilinen Schumann Rezonansı’nın değeri ortalama 7.83 Hz’dir. Schumann Rezonansı değerleri Dünya’nın iyonosfer tabakası tarafından geri yansıtılan elektromanyetik dalgaların frekans değerine verilen isimdir. Genellikle bulutlarda gerçekleşen elektriksel olayların belirlediği bu değer, birçok farklı etken tarafından değiştirilebilir.
Bilim insanlarının yaptığı incelemeler oldukça ilginç bir bilgiye dikkat çekiyor. Dünyamızın kalp ritmi ciddi bir yükselişe geçerek 17 Mart 2019’da alışık olduğumuz 7.83 Hz’den 150 Hz’e, 6 Aralık’ta 2019’da 158 Hz’e çıktı.
Üzerinde ısrarla durduğum değişim ve dönüşüm olgusunu anlatırken her zaman olduğu gibi bilimsel verilere ve araştırmalarıma dayanarak konuşuyorum.

Büyük bir değişimin içindeyiz.

Belki de insanlık tarihinin tanık olduğu en derin “uyanış”lardan birinin şahitleriyiz.

***

Gelelim kahramanlara!

Bu haftanın en ilginç olaylarından biri, yıllardır yaşadığım İngiltere’den geldi. 99 yaşındaki emekli asker Tom Moore, Covid-19’la baş etmek için geçtiğimiz hafta 1000 poundluk bir yardım kampanyası başlattı. 30 Nisan’da 100 yaşına basacak olan eski asker, ülkesinin ve tüm dünyanın II. Dünya Savaşı’ndan bu yana böyle bir felaket görmediğine değinirken kampanyaya katılması için İngiliz halkından destek istedi. Kalça kemiği kırılan ve yürüteç yardımıyla ayakta duran yaşlı adam, corona virüsü kapsamında dünyada belki de bir ilke imza attı.

Tam 15 milyon pound topladı.
Yanlış duymadınız, 15 milyon pound.

Gazetelere verdiği demeçte haklı bir gurur içinde olan Moore, “Bu virüsü tüm dünya birlikte yeneceğiz,” dedi.

Kahramanlar mı?
Onlar her yerde var.
Onların tarihe geçmesi için illa kanat takmaları gerekmiyor, yapılan her güzel hareket, bir dalga gibi yayılır. Suretler değişse de, üzerinde yaşadığımız yerkürenin nasılsa büyük bir bölümü suyla kaplı.

Bana kalırsa suyun hafızası insanınkinden daha kalıcı!

Güzel bir hafta olsun…

https://www.bbc.com/news/uk-england-beds-bucks-herts-52303859

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email