Günde iki bardak alkol kadınlarda kanser riskini artırıyormuş

Bilimadamları günde alınan iki bardak alkolün kadınlarda göğüs kanseri riskini artırdığını açıkladı. Şimdiye kadar bilinen, günde tüketilen en azından bir bardak kırmızı şarabın kalp krizi ve felç önlemek gibi bazı sağlık faydaları olduğu gerçeğinin aksine, düzenli alınan alkolün vücutta oluşmuş tümorleri tetiklediği belirtildi.

İngiliz Daily Express gazetesinin birinci sayfadan verdiği habere göre, Mississippi Üniversitesi’ndeki Tıp Merkezi’nde fareler üzerinde şöyle ilginç bir araştırma yapıldı. Önce, iki gruba ayrılan denek farelerin ilk grubuna dört hafta boyunca bir kadının içebileceğine eşit miktarda günde iki bardaklık alkol verildi. Aynı süre içinde ikinci denek fare grubuna hiç alkol verilmedi. Araştırmanın ikinci haftasında ise, fare gögüs kanserli hücreler her iki gruba da enjekte edildi. Yapılan bu deneyin sonunda düzenli olarak alkol verilen fare grubunda göğüs kanseri tümörünün 1.4 gram geldiği yani hiç alkol verilmeyen gruptaki farelerde gelişen tümörün iki katına çıktığı gözlendi. İngiliz Tıp Konseyi’nde alkol üzerine araştırmalar yapan Dr Guy Ratcliffe araştırmayla ilgili, “ Alkol tümörü besleyen kan damarlarını etkiliyor. Aslında bu araştırma sadece göğüs kanseri değil diğer kanser türleri üzerinde de etkili bir buluş olabilir” dedi.

Araştırma sonucunda alkol tüketiminin kan damarlarını genişleterek, mevcut tümör varsa bunlarında büyümesine sebep olduğu ortaya çıktı. Alkol alındığı zaman hücreler toksinlerden kurtulmak için VEGF adlı bir hormon üretirken, bu hormonun damarların genişlemesini tetiklediği ve sonuç olarak mevcut kanserli tümörlere daha fazla oksijen ve gıda giderek, bu tümörlerin beslenip büyümesine neden olduğu anlaşıldı. Araştırmanın liderliğini yapan Jian Wei Gu, bu araştırmanın ‘hayvanlar üzerinde yapılan ilk deney’olduğuna dikkat çekerken şunları söyledi: “ Aslında insanlar her gün kanser hücresi üretiyor, ama kanserli hücrelerin damarları olmadığı için vücudun bağışıklık sistemi bunlardan kurtuluyor. Ancak, kanserli hücreler kan damarlarıyla beslenince ne yazık ki tümörün büyümesi de kolaylaşabiliyor. Buna da alkol büyük ölçüde tetikliyor”.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email