Guy Ritchie filmi RocknRolla’yı anlatıyor

Guy Ritchie: ‘ Karmaşık filmleri seviyorum’

Guy Ritchie: ‘ Çocuk filmi yapmak istiyorum’

Madonna’nın eski eşi beyazperdeye geri döndü

Geçtiğimiz aylarda eşi Madonna’dan rüzgar hızıyla boşanan ünlü İngiliz yönetmen Guy Ritchie   son filmi RocknRolla’yı,  Ayşegül Ekinci ile Londra’da buluştu. İskoç asıllı ünlü yönetmen boşanma arifesinde verdiği bu özel röpörtajda, oldukça durgun görünürken bundan böyle çok film yapmak istediğini söyledi.

İlk yönetmenlik deneyimini 1995 yılında çektiği kısa metrajlı The Hard Case filmiyle yapan Guy Ritchie, 1998’de çektiği Lock, Stock and Two Smoking Barrels filmiyle dehasını ortaya koydu. Film senaryolarını kendi yazan Guy Ritchie’nin anlatım tarzı, espri yeteneği ve film kurguları Quentin Tarantino’ya benzetilse de, anlatım ustalığı onu genç yaşına rağmen farklı bir yere oturttu. Daha sonra çektiği Snatch-Kapışma filmi ile hayran kitlesi kemikleşen 41 yaşındaki yönetmen 2000 yılında şov dünyasının kraliçesi Madonna ile evlendi. Daha sonraki yıllarda, paparazzilerin peşinde olduğu eşiyle yaşadığı  iniş çıkışlı ilişkisiyle gündeme gelen Guy Ritchie, Madonna’nın başrolünü oynadığı ‘ Swept Away’la hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

Film çekmeye bir süre ara veren İngiliz yönetmen, Londra’daki Rus mafyası ve mafyanın emlak piyasasındaki karanlık işlerini hicvederek anlattığı son filmi RocknRolla ile beyazperdeye geri döndü. Yönetmen, uzun bir aradan sonra çektiği filmde birbirinden ilginç isimleri biraraya getirdi. Başrollerini Gerard Butler, Thandie Newton, Tom Wilkinson, Idris Elba, Toby Kebbell ve Tom Hardy’nin paylaştığı film, Chelsea futbol kulübünün eski Rus patronu Roman Abramovich’e gönderme yaptığı iddiasıyla da gündeme geldi. Madonna’dan boşandıktan sonra Robert Downey Jr. ve Jude Law’la yeni filmi Sherlock Holmes’i çeken Guy Ritchie, Kelebek okurları için son filmi RocknRolla’yı değerlendirdi.

Artık özel yaşamıyla gündeme gelmek istemeyen Guy Ritchie,  sorularımı yanıtlarken, çok fazla konuşmamaya özen gösteriyor. Mesafeli tavırları, esprili kişiliğiyle zıt düşüyor gibi görünse de, o verdiği cevaplarla zihninizi kurcalıyor. Ne çok samimi ne de çok uzak. Madonna’yla dokuz yıl evli kalan İngiliz yönetmen çok kontrollü. Sorduğum her soruyu dikkatle dinleyip, önce bir düşünüyor sonra da aynı özenle cevaplıyor. Röpörtaj esnasında, özeline girmek istemese de özeliyle yüzleşen Guy Ritchie, ‘ çocuklarıma hikaye anlatamam anneleri daha iyi o konuda’ itirafını yapıyor. RocknRolla oyuncularının zekasına hayran olduğu Guy Ritchie, için en ilginç yorumu yapanlardan biri de İngiliz oyuncu Thandie Newton. Başarılı oyuncu Guy Ritchie’den, ‘ Olağanüstü hoş’ olarak bahsediyor. İşte Guy Ritchie’nin Kelebek okurları için yanıtları:

AEkinci: Uzun bir aradan sonra çektiğiniz ilk film. Ne hissediyorsunuz?

Guy Ritchie: Bazıları benim uzun bir aradan sonra film çekmeye aç olduğumu söyledi. Ama bu fikre katılmıyorum. Bu açlık değil. Şimdi eskiye oranla daha heyecanlı ve konsantreyim.

AE: RocknRolla’nın konu olarak daha çok İngiliz sinemaseverler tarafından anlaşılacağı gibi bir kaygı var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Guy Ritchie: Film, Londra’da geçiyor. Mafyayı anlatıyor. Mafya dünyanın neresine giderseniz gidin mafyadır. Her ülkede farklı değildir, sadece bazı detaylar olabilir. Sonuçta, mafyanın işleyişi aşağı yukarı aynıdır. Londra, dünyanın en bilinen şehirlerinden biri. Burada olan olayları artık tüm dünya anında takip ediyor.  Filmin çok spesifik, anlaşılmayacak şeyler anlattığını düşünmüyorum. Ve, konu olarak mafyanın kendi içindeki değişimi eski sistemden yeni sisteme geçerken, zamana ayak uydurmak zorunda kalması ve yaşananlar. Bu söylediklerim dünyanın her yeri için geçerli.

AE: Filmlerinizin kendine has bir dokusu var. Siz film yaparken nelere daha çok önem veriyorsunuz?

Guy Ritchie:  Karmaşık, karakterlerin ve öykülerin birbiri içine girdiği filmleri seviyorum. Karmaşık, içinden çıkılması zor ihtimallerle dolu, soru işaretli filmler.  Seyrederken, zekanızın da harekete geçtiği filmler.

Başlık 3: Guy Ritchie: ‘ Film afişleri çok şey anlatır’————————————

AE: Hırslı mısınız?

Guy Ritchie: Belki göstermiyorum. Evet, hırslıyım.

AE:Filmlerinizde müzikte çok önemli. Filmlerinizde ne tür müzikler kullanıyorsunuz?

Guy Ritchie: İskoç ve İrlanda müziklerini seviyorum. Sebebine gelince, bu müzikler birşey anlatıyor. İskoç ve İrlanda şarkılarında, mutlaka bir öykü vardır. İnsan dinledikçe, şarkı ne diyor ya da diyecek diye merak uyandırır. Özellikle 19’cu yüzyıla ait geleneksel parçaları severim. Basit ve geleneksel müzikler, yaptığım filmlere yakışıyor. Bir de film afişleri benim için önemlidir. Film afişleri de çok şey anlatır.

AE: Bundan sonra yapmak istedikleriniz neler, bize bahseder misiniz?

Guy Ritchie: Bundan sonra çok film yapmak istiyorum. Çocuk filmleri yapmak istiyorum. Özellikle animasyon ağırlıklı filmler. 2-3 yıl önce çocuklar için öyküler yazdım. Ama, kendi çocuklarıma hikaye anlatamam, anneleri daha iyi o konuda..

Gerard Butler: ‘ Rocknrolla’da oynadığım karakterde kendimden çok şey buldum’

RocknRolla’nın ana karakterlerinden biri olan One Two’yu oynayan yakışıklı İskoç asıllı aktör Gerard Butler, canlandırdığı karakteri çok sevmiş. ‘ Bu karakterde kendimden çok şey buldum’ diyen aktör,  2007 yılında Empire dergisi  tarafından dünyanın en seksi 100 yıldızından biri seçildi. Gerard Butler’i sadece seksi bulan Empire dergisi değil, ünlü Hello dergisi de Butler’i 2005’de , ‘ En çekici erkek’ ilan etmiş.

Glasgow Üniversitesi’nin hukuk bölümünü bitiren Gerard Butler, oyunculuk aşkına avukatlıktan vazgeçmiş. Pierce Brosnan’nan sonra yeni James Bond olacağı kulislerde konuşulan Butler, James Bond olamasa da, Hollywood’un en sevilen aktörlerinden biri oldu. Hayranlarıyla buluşan, fotoğraf çektiren ve her oynadığı filmin setinde yedisinden yetmişine herkesle arkadaş olduğu bilinen Gerard Butler, ‘çocuksu, eğlenceli, tehlikeli’. Tıpkı, filmdeki karakteri gibi. Daha önceki filmlerinde seks sembolü olarak görülen Gerard Butler, RocknRolla’da  gaylere hitap ederek hayran kitlesini genişletiyor.

Türkiye’deki hayranlarına selam söyleyen Gerard Butler, One Two karakterinin hakkını vermek için sigarayı bırakmış. Filmde güzel yıldız Thandie Newton ile dans sahnesine gelince, ‘ Thandie ile dansımız çok beğenildi. Ama, aslında bir odaya kapanıp ne yapalım dedik. Ve ortaya komik bir dans çıktı. Beni şaşırtan bizim komik dediğimiz dansın bu kadar beğenilmesi oldu’ diyor.

Idris Elba ve Tom Hardy: ‘ Guy Ritchie ile çalışmak çok farklı’

Filmin diğer oyuncularından Londra doğumlu Idris Elba ve Tom Hardy’de, Guy Ritchie’den övgü ile bahsediyor. Guy ile çalışmak ayrıcalık diyen ikili ünlü yönetmenin çalışma tarzını şöyle anlatıyor: ‘ Guy Ritchie ne yaptığının fazlasıyla farkında olan biri. Yönetmen olarak işine çok hakim. Bir çok kamerayla çalışıyor’.

Filmde canlandırdığı mafya tiplemesiyle  öne çıkan oyuncu Idris Elba, Londra’da sadece mafya hesaplaşmalarının değil Londra’nın da çok değiştiğini vurguluyor. ‘ Benim çocukluğumda pazar günleri mağazalar kapalıydı’ diyen Elba, şimdilerde pazar günü mağazaların açık olmasına hala alışamamış. ‘ Türkiye’yi çok merak ediyorum’ diyen aktörde, James Bond adaylarından. ‘ Siyahi James Bond’ olmaya aday Idris Elba, Bond karakterinin altından kolayca kalkabileceğini söylüyor.

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email