İngiltere dünyanın ilk tüm yüz nakline start verdi

İngiliz doktorlar tüm yüz nakli yapacak hasta arıyor

Köpeği tarafından evinde yüzü parçalanan Fransız İsabelle Dinoire’ye bir ölüden alınan çene ve burun nakil edilmesinden aylar sonra İngiliz doktorlar dünyanın ilk tüm yüz nakli için start verdi. Hastaya bir donordan alınan tüm yüzü nakletmenin etik olup olmadığı tartışmaları yapılırken başta Fransa olmak üzere Amerika ve Japonya gibi ülkeler tüm yüz nakli için araştırmalarını artırmışlardı. Ancak uzun yıllardır yüz nakli üzerinde incelemeler yapan İngiliz doktorlar ipi çekerek İngiliz Sağlık Hizmetleri Servisi olarak bilinen NHS yöneticilerini ikna ederek, dünyanın ilk tüm yüz nakli için onay aldı.

NHS’den dünyanın ilk tüm yüz nakli için çıkan onayı birinci haber olarak duyuran İngiliz basını tıp dünyasında şaşkınlık yaratan bu habere geniş yer verdi. Yüz nakli konusundaki çalışmalarıyla tanınan İngiliz cerrah Peter Butler, bu karara sevincini dile getirirken ilk tüm yüz naklinin en geç altı ay içinde yapılacağı anlaşıldı. Onbeş yıldır yüz nakli konusunda çalışmalar yapan ve Fransız İsabelle Dinoire’ye uygulanan çene ve burun naklinden sonra NHS ile görüşmelerini yoğunlaştırarak onay bekleyen cerrah Peter Butler, Sağlık Hizmetleri Servisi’nden çıkan izin üzerine hemen harekete geçeceklerini açıkladı. NHS garantisi altında yapılacak tüm yüz naklinin 25 bin Sterlin yani 70 milyar Türk Lirasına mal olacağı ve normal şartlarda bu operasyonun ortalama 12 saat süreceği bildirildi. Kırkdört yaşındaki cerrah Peter Butler tıp dünyasında süpriz yaratan gelişme ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “ O kadar sevinçliyim ki..Uzun bir serüvene çıktık, bu karar gerçekten büyük bir gelişme. Ama daha yolun başındayız”.

Otuzdört hastanın tüm yüz nakli için cerrah Peter Butler ve ekibini aradığı açıklanırken, NHS’in dünyanın ilk tüm yüz nakline verdiği onayla birlikte hemen harekete geçecek tıp ekibinin bu ilk ameliyat için en uygun hastayı büyük bir titizlikle seçmesi bekleniyor. Fiziksel olarak yüz nakline ihtiyacı olan hastanın psikolojik olarak da böylesine büyük bir ameliyata hazır olması gerekiyor. Bazı durumlarda hasta fiziksel olarak başka bir yüze şiddetle ihtiyaç duysa bile psikolojik olarak başka birinin yüzünü taşımaya hazır olmayan hastaya bu operasyonun yapılamayacağı belirtildi. Peter Butler basına yaptığı açıklamada, “ Şu an bize hali hazırda başvuran bir çok hasta var. Ancak, dünyanın ilk tüm yüz nakline çok ilgi olacağı için bazı hastalar medya ilgisinden çekiniyor. Bazıları ise psikolojik destek altında. Böylesine büyük bir ameliyata hazır olmaları için aldıkları bu psikolojik desteği belki de daha 1-2 yıl sürdürmek zorunda olacağız. Bazen de donor yakınları sevdiklerinin yüzlerini başka birinde görmek istemiyorlar. Oysa bilinmesi gereken bir gerçek var ki, donorun yüzü nakledilse bile hastanın kemik ve cilt yapısı altta olduğu için nakil sonrası donorun yüzünden çok farklı bir yüz görmek mümkün” dedi.

John Travolta’nın “ Face Off- Yüzsüz” filmi gerçek oluyor

İngiliz doktorların dünyanın ilk tüm yüz nakline start vermesi başrolünü John Travolta’nın oynadığı gişe rekorları kıran “ Face Off-Yüzsüz” filmini hatırlattı. Bir zamanlar filmlere konu olan yüz naklinin filmlerin ötesinde gerçek hayata geçiyor olması ise tıp dünyasının ne kadar yol aldığının da bir göstergesi. “ Yüzsüz” filminde dedektifi canlandıran John Travolta’ya bir caninin yüzü nakledilmişti.İlk tüm yüz naklinde donorun yüzü deri, ana damarlar ve yağ dokusuyla birlikte ayrılıp hastaya nakil ediliyor. Nakil yapılan hasta ameliyattan sonra hayatı boyunca bağışıklık sistemini destekleyen ilaç kokteyleri kullanmak zorunda.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment