İstanbul Halleri, 9-16 Mart 2012

8 Mart Dünya Kadınlar Günü geçtiğimiz haftada kalmış olabilir… Ama tüm ay etkisi hissedilebilecek feminen bir enerji sanki odayı ve dolayısıyla haftalık yazımızı doldurmuş durumda. Mart’ın kendine özgü havası evde mi dışarıda mı olacağımıza karar veredursun, biz hem içeride hem de dışarıda neler oluyor diye merak edip, soruşturduk ve sizlerle paylaşmak için yola koyulduk  bile…

Jamaika’dan gelen var!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YN0PI5b4Nww[/youtube]

10 Mart Cumartesi günü, İstanbul çok görülmemiş yüksek enerjili bir konsere tanık olacak … Bob Marley’in eski prodüktörü, reggae müziğin biyolojik babası sayılan Lee namı diğer “Scratch” Perry, garajistanbul’da müzikseverlerle buluşacak. Öyle ki 75 yaşındaki bu çılgın adam taş çatlasa 50 gösteriyor ve bu da bizi Jamaika’nın kendine has rahat kültüründe “Acaba yaşlanma tarihe mi karıştı?” diye meraklara düşürüyor… Sadece sahneye çıkıyor olması bile başlı başına bir olay olan Lee Perry ve en iyi müzisyenlerden oluşan ekibinin konserine mutlaka gitmelisiniz.

 

garajistanbul, Kaymakam Reşat Bey Sok. No: 11/A Galatasaray Beyoğlu / İstanbul

 

Tam da sizin tipiniz!

Tam Benim Tipim

Günlerden olağan bir gündür. Bilgisayarınızda bir word belgesi açarsınız, aklınızdakileri yazmaya başlarsınız. Durun! Ve lütfen önce şu sorumuza cevap verin:

“Seçtiğiniz font neydi?”

Sorumuza doğru cevap verenin de vermeyenin de okumaktan çok hoşlanacağı bir kitap Simon Garfield’ın “Tam Benim Tipim” kitabı… Aslında fontların hikayenin ta kendisi olduğunu, bizi isterse Western dünyalardan, uzay yoluna uçurabilecek güce sahip olduklarını eğlenceli ve araştırmacı bir dille aktarıyor. Kitabın kapağı da öyle güzel tasarlanmış ki almadan duramıyorsunuz… E hadi durmayalım o zaman ve Amazon’un yılın daha başında en iyi kitaplardan diye nitelendirdiği bu kitabı kaçırmayalım.

 

Sadece bir oyun değil!

Supernova

 

Tiyatro Dot, alışılmadık konuları alıp önümüze getiren, ailedeki o uçuk teyzemiz gibidir. Oyunları ve konuşmaları sadece ona özgüdür. Her dediği alışılmadık bir kapıyı açar, dostane bir o kadar da kışkırtıcıdır ama her zaman hayranlık uyandırıcıdır.

5 yıl önce kurulan tiyatro topluluğu Dot, her yeni oyunuyla seyredeni sarsmayı, yerinden etmeyi, kendine getirmeyi, kendinden geçirmeyi başardı ve bunu yaparken bizi kendine hayran bırakmayı da ihmal etmedi.

Seyirciyi adeta oyuna dahil eden Dot, yeni oyunu Beautiful Burnout – Supernova ile seyirciyi  yine içine çekmeyi başarıyor  ve bir boks hikayesi anlatıyor. Küçük amatör boksörler arasında geçen. Yalnız, çok yüksek performans gerektiren. Beş tane oyuncunun nerdeyse hiç durmadan boks yaptığı, dans ettiği ve  hikaye anlattığı…

14 Mart’ta Tiyatro Dot’ta izleyebilirsiniz.

 

Mutlu Haftalar!

Şehir Halleri, aysegulekinci.com

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email