Londra Halleri, 1-8 Mart 2012

Kitap okudukça, hayatı da okumaya başlayan insanoğlunun sıkça kullandığı cümledir:

“Bir kitap okudum, hayatım değişti!”
Hayatı değiştirmeyi zor zanaat sayarız, oysa ki her gün her dakika bir değişimdir yaşadığımız. Asla aynı yerlerden geçmez, aynı nehirde asla iki kere yıkanamayız ama bu gerçeği yadsır aklımız.
Dünya Kadınlar Günü’nde dileyecek tek bir dileğimiz olsaydı, kadınların kendilerini daha çok sevmelerini ve saymalarını dilerdik. Zira çoğu zaman emeği geçiştirilse de göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir yaşamda kadın. Kadınsız doğa, kadınsız düşünülemez bile.
Londra’nın puslu Mart’ından herkese selamlar ederken, bir elimizde çayımız bir elimizde ise kitabımız, kendimize iyi bakıyoruz.

“Bir kitap okudum, hayatım değişti!”
Mrs. Dalloway,  25 Ocak 1882’de Londra doğumlu kadın yazar Virginia Woolf‘un adıyla birlikte anılan “bilinç akışı” tekniğinin en başarılı örneğidir ve aynı zamanda en ilgi çekici romanlarından biri. Bir kadının bir gün boyunca yaşadıklarını, düşündüklerini zaman zaman geçmişe de dönerek anlatır. Kitap 1925 yılında tamamlanmasına rağmen yayınlanmadan önce Virginia Woolf tarafından üç kez tekrar yazılmıştır, keza yazar, kitabın adında bile karar kılamamış, öncesinde zaman kavramını çokça işlemesinden dolayı Saatler adını koymayı düşünmüştür. Roman türüne yaptığı özgün katkılarla edebiyat tarihine adını yazdıran Virginia Woolf’un aynı zamanda döneminin en önemli eleştirmenlerinden biri olarak kabul edildiğini eklemeden geçemeyeceğiz…
Kitabın yanına  bir doz da Nicole Kidman’a Oscar kazandıran ve kitabı baz alan the Hours filmini de tavsiye ediyoruz.

 

181 Piccadilly, London
Dünya üzerinde Londralılar, Çinliler ve bizim ofislerimiz kadar çay içilen başka yer var mı? Eğer yoksa derin bir nefes alıp rahatlayacak ve dünya üçüncülüğümüzü kimseye kaptırmayacağımıza and içeceğiz. Kabul edelim, çaykoliğiz. Bu durum kanımıza işlemiş vaziyette, öyle ki çayımızı hep  tavşan kanı bekleriz. Çayı bu denli seven bir milletin ferdi olarak Fortnum & Mason bizim Londra’daki çay tapınağımız olabilir. Çünkü Britanya kadar eski bu yerde çay içmek adeta bir seramoni. Yeri de 300 yıldır aynı: 181, Piccadily

 

Kimbilir? Belki de Tavşan kanı deyimi, bizim tavşan deliğinde olduğumuza delalettir… Bunu Alice’e sormalı, bunu en iyi o bilir!

 

Dünya Kadınlar gününüz kutlu olsun!

 

Şehir Halleri, aysegulekinci.com
Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email