Julian Assange: “Türkiye dosyaları deprem yaratacak”

Julian Assange: ‘ Kriptogate ile ülkelerin politik iklimleri değişecek”

JA: “ Belgeler anlaşılsın diye yavaş yavaş yayınlayacağız”

“Elçilik dosyaları”- “ Kriptogate” hükümet içinden sızdırılmış

“Belgeleri sızdıranlar etik dış politikaya inanan cesaretli insanlar”

Savaş suçları, hükümet ve şirket yolsuzlukları gibi bir çok skandalı içeriden yayınladığı belgelerle dünyaya duyuran WikiLeaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange, Irak Savaş Günlükleri’ni yayınladığı gün, Hürriyet’e verdiği özel röpörtajda, “ Türkiye’yle  çok ilgiliyim. Elimizde  Türkiye ile ilgili bir çok belge var” diyerek, yaratacağı yeni depremin merkezüssünün Ankara olabileceğinin sinyalini vermişti.

Hürriyet aracılığıyla, “ Türkçe bilen tercümanlar” arayan Julian Assange, Irak Savaş Günlükleri’ni yayınladıktan sonra, tarihin en büyük elçilik kriptolarının günışığına çıktığı “ Kriptogate” skandalının açıklanmasına kadar geçen sürede, bizimle iletişimini kesmedi.

WikiLeaks internet sitesine yapılan çeşitli baskılara ve hakkında açılan davalara karşı, New York Times, The Guardian, El Pais, Der Spiegel, Channel 4 gibi dünyanın en büyük basın organlarının desteğini alan Julian Assange(41), Hürriyet’e yaptığı açıklamada, bu belgelerle ülkelerin politik iklimlerinin değişeceğini işaret etti.  Assange, açıklamasında içerik olarak Irak Savaş Günlükleri’nin 7 katı büyüklükte informasyon taşıyan, “ Kriptogate” belgelerinin, ABD Hükümeti içerisinden, etik dış politikaya inanan, cesaretli ve iyi kişiler tarafından sızdırıldığına dikkat çekti.

Önümüzdeki günlerde yayınlayacağı belgelerin aylarca konuşulacağına dikkat çeken Julian Assange, önceki gece yayınlanmaya başlayan elçilik kriptoları ile ilgili şunları söyledi:

“ Bu belgeler kapalı kapılar ardında yaşananları sergiliyor”

Bu belgeler, ABD politikalarının görünen yüzü ve kapalı kapılar ardında yaşananları sergilerken, görünen ve gerçek arasındaki çelişkiyi açıkca sergiliyor.

Demokratik yaşamın gereği olarak vatandaşlar, hükümetlerin kendi fikirlerini yansıtmalarını isterler. Bu nedenle kapalı kapılar ardında neler olduğunun bilinmesi, her vatandaşın hakkıdır.

Amerika’da okul çağına gelen her çocuğa, ilk başkan George Washington’un yalan söylemediği öğretilir. Eğer, George Washington’dan sonra gelen diğer başkanlar ve yönetimler, bu ilkeye uysaydı bugün açıkladığımız belgeler sadece bir utanç olurdu.

Oysa, ABD yönetimi, diğer ülke hükümetlerini bu belgelere karşı uyararak aslında belgelerin güç kazanmasını sağlıyor.

“ Belgeler anlaşılsın diye yavaş yavaş yayınlayacağız. Ülkelerin politik iklimleri değişecek”

“ Elçilik Dosyalarını” önceki gece yayınlayarak büyük ses getiren WikiLeaks’ın kurucusu ve sözcüsü Julian Assange, içerik olarak oldukça kapsamlı olan yeni belgelerin anlaşılıp, sindirilmesi için farklı bir strateji izleyip,  bu belgeleri bir anda değil yavaş yavaş yayınlayacağını ifade ediyor.

Assange bu konudaki stratejisini şöyle açıklıyor: “ Site, bu belgeleri önümüzdeki aylarda yayınlamaya devam edecek. Belgelerin içerikleri ve coğrafi dağılımları çok geniş.  İnsanların, belgeler açıklandıkça bu belgeler üzerinde konuşup, tartışmasını istiyoruz. Onca belgeyi biranda vermek, içeriğin önemi açısından büyük haksızlık olurdu. Bu nedenle belgeleri kademeli olarak, yavaş yavaş yayınlayacağız .”

“Belgeler, hükümet içinde cesaretli ve etik dış politikaya inanlar olduğunu gösteriyor”

“ Belgeler korkunç kinizm ve kötüye kullanımı gösteriyor ”

“ Belgeleri sızdıranlar reform yapmak istiyor”

Washington’un, dünyanın çeşitli bölgelerindeki 274 büyükelçilikle yaptığı yazışmalardan oluşan, “ Kriptogate” dosyasındaki belgelerin hükümet içinden cesaretli ve iyi insanlar tarafından sızdırıldığına dikkat çeken Julian Assange şöyle devam ediyor:

“ Belgeler, korkunç diplomatik kinizm ve kötüye kullanımı gösteriyor. Bununla birlikte, bu belgelerin sızdırılması hükümetin içinde etik dış politikaya inanan iyi ve cesaretli insanların olduğunu da gösteriyor.

Belgeleri sızdıranlar, çalıştıkları kurum içinde reform olması için mücadele ediyorlar. Bu belgeler, cesaretli insanların güçsüz olmadığını gösteriyor. Asıl reformu yapacak dünyanın bu belgelere vereceği karşılıktır”

Önümüzdeki haftalarda, bir çok ülkenin politik iklimindeki değişimleri göreceğiz. Sindirme ve yön şaşırtma politikasının bir parçası mı olarak mı kalacaklar, yoksa reform yapmak için yakaladıkları fırsatı değerlendirecekler mi?

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email