Spider Man-Örümcek Adam serisinin ilk üçünü yöneten ünlü yönetmen Sam Raimi,  Örümcek Adam 3’ün Londra galasında Ayşegül Ekinci’nin sorularını cevapladı

Son yıllarda masal kahramanlarının adeta kimlik kazanarak gündelik hayatımıza girdiği, başımızı sokağa çıktığımız andan itibaren her sağa ya da sola çevirdiğimizde Harry Potter posteri, Peter Pan tişörtü ya da Örümcek Adam kıyafeti gördüğümüz bir çağdayız. Ünlü yazarların bir o kadar ünlü kitaplarından beyazperdeye uyarlanan bu ilginç senaryolar özellikle çocuklar tarafından öyle seviliyor ki ister istemez aileler de çocukların ilgi alanına giren bu ilginç kahramanları merak ediyor..

İşte kategorisinin önde gelen isimlerinden biri olan Örümcek Adam serisi o kadar izlendi ki, yönetmeni bile filmin getirdiği başarıyı ‘ beklenmedik bir heyecanla kucakladığını’ itiraf etmekten çekinmiyor. Dile kolay, Örümcek Adam1 ve Örümcek Adam 2, dünya çapında toplam 1.6 milyar dolardan fazla hasılat yaptı. Dünya sinema tarihinin en yüksek hasılatlı seri yapımlarından biri olarak devam ettirilen Örümcek Adam 3 ise şimdiden gişe rekorlarını zorlayacak gibi.

Filmle ilgili bir diğer önemli gerçek ise başrol oyuncuları Tobey Maguire ve Kirsten Dunst’a dünya çapında bir hayran kitlesi kazandırdığı. İlk iki filmde oynayarak isimlerini Hollywood’da daha da perçinleştiren Tobey Maguire ve Kirsten Dunst, Londra’ya ayak bastıkları andan itibaren paparazzileri peşinden koşturdu. Filmin Londra galasında hayranlarının neredeyse saldırısına uğrayan ikili, Londra’da kaldıkları süre boyunca İngiliz basınının gündeminden neredeyse hiç inmedi.

Örümcek Adam-Peter Parker karakteriyle neredeyse bütünleşen Tobey Maguire, Los Angeles’dan gelir gelmez ayağının tozuyla sorularımı  cevapladı. Çok yorgun olduğunu söyleyen Tobey Maguire, Türkiye’deki Örümcek Adam hayranlarına sevgisini ilettikten sonra, “ Benim de 1.5 yaşında bir çocuğum var. Kimbilir belki ilerde o da Örümcek Adam hayranı olur. Ama o zaman ne yazık ki, ben Örümcek Adam’ı oynayamıyor olacağım” dedi.

AEkinci: Özellikle bu filme bir çok yeni ve karanlık karakter var. Bu sizce nasıl bir değişiklik?

Tobey Maguire: Örümcek Adam kitapları, aslında çok sayıda kötü adam sunuyor. Yönetmenimiz Sam Raimi de her yeni filmde o kötü karakterlerden alıntı yaparak yeni karakterlerle tanıştırıyor bizi. Bu Örümcek Adam 3’te de böyle oldu. Kumadam ve Venom adlı iki yeni kötü adam var. Aslında bu filmde de öyle farklı başlıklar vardı ki önceleri bunların nasıl birleştirileceği konusunda hiçbir fikrim yoktu. Sanki bu kadar değişik katman ancak 3 sattlik bir sinema filminde birleşir gibi geldi. Ama, yönetmenimiz gerçekten mükemmel. Ortaya öyle bir film çıkardı ki hepimiz şaşırdık.

AEkinci: Bu filmde bir an mutlusunuz bir an üzüntülü ya da kızgın. Kısacası anınız anınıza uymuyor ve sürekli bir hareketlilik sözkonusu. Oyunculuk açısından, Örümcek Adam 3 sizin için farklı mı oldu?

Tobey Maguire: Ben üç filmde de çok eğlendim. Film çevirmek de bir iş. Yani sabah işe gitmek için hazırlanıp evden çıkıyorsunuz ve işinize yani sete gidiyorsunuz. Sonra da işiniz bitiyor. Kendimi Örümcek Adam’ı oynarken nedense çok iyi hissettim. Ama ilk defa bu filmde Peter Parker’i kızgın görecek sinemaseverler. Peter’in değişik bir yönünü göstermek ilginçti. Bir oyuncu her zaman yeni boyutlara açılmak ister. Bunu tanıdık bir karakterde yapma şansına sahip oldum. Bu filmdeki yeni olaylar ilk iki filmden kaynaklanan olayların doğrudan devamı niteliğinde.

AEkinci: Kişiliğinizde, Örümcek Adam’la ortak olan noktalar var mı?Varsa bunlar neler?

Tobey Maguire: (Gülerek) Örümcek Adam’ın her filmde farklı özellikleri ortaya çıkıyor. Özellikle bu son filmde de karanlık yönlerini görüyoruz. Peter, bu filmde gururlu ve intikamcı yönleriyle dikkat çekiyor.Zaten bu yönler onu çıkmaza sokunca bir şekilde bağışlamayı öğrenmek durumunda kalıyor.

Ama sorunuzun cevabını vereyim, benim popülarite dışında Örümcek Adam ile bir benzerliğim yok. Ama Örümcek Adam’a o kadar büyük bir ilgi gösteriliyor ki, gerçek yaşamda da bana Örümcek Adam’ı oynadığım için insanlar, hayranlar çok yoğun bir ilgi gösteriyor.Özellikle de çocuklar. Peter Parker ile tek ortak yanımız bu kadar.

AEkinci: Örümcek Adam bu filmde alışık olduğumuz kostümünden çıkıp siyahlara bürünüyor.İzleyici bunu yadırgayacak mı?

Tobey Maguire: Aslında, Örümcek Adam’ı maskesinden kurtarmak istemiştik. Çünkü maske içinde herşeyi çok rahat göremiyorsunuz. Bir de ilk iki filmde ayakkabı yerine düz plastik şeyler giyiyordum ve bunlar ayaklarımı çok yordu. Günlerce ayaklarımın üzerine basamadım.Ama artık ayakkabılarımın içinde süngerden destek var.Bu önemli bir gelişim oldu Örümcek Adam için. Bu arada kırmızı-mavi kostüm değişerek siyahlara bürünüyorum. Aslında, bu filmde Örümcek Adam’ı daha karanlık yönleriyle göreceğimiz için siyah kıyafetde değişime uydu diye düşünüyorum.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email