Londra’da 4 Türk bankası kundaklandı

Bankayı yakmak istediler

İngiltere’nin başkenti Londra’da Türkler’in yoğunlukta yaşadığı Dalston bölgesindeki TC Ziraat Bankası kimliği bilinmeyen kişilerce yakılmak istendi. Önceki akşam gerçekleşen olayda, yüzleri kapalı üç kişinin gece yarısı bankaya yaklaşarak ellerindeki benzin bidonlarından benzin dökerek bankayı ateşe verdiği anlaşıldı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Dalston ana caddesi üzerinde henüz bir hafta önce açılan bankaya yaklaşan üç kişi  yanlarında taşıdıkları benzin bidonundaki benzini kepenkleri kapalı olan bankanın kepenklerinden içeri döktü. Yüzleri kapalı teröristler etraftan geçenlerin şaşkın bakışları altında benzini ateşlerken, olay yerinden koşarak uzaklaştılar. Banka binasında yaşanan patlamadan sonra camlar kırılırken kısa sürede çıkan yangın hızla yayılmaya başladı. Polis ve itfaiye ekiplerinin 15 dakikada geldiği olay yerinde herhangi bir yaralı  olmadığı anlaşıldı. Dalston ana caddesindeki banka olaydan sonra incelemeler için polis kordonuna alınırken, İngiliz Polisi’nin olayla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattığı öğrenildi.

Başka bankaları da yakmak istemişler

Üç teröristin Türkler’in yoğunlukta yaşadığı Dalston’daki Ziraat Bankası’nı yakmak istediği sırada, başka Türk bankalarına da eş zamanlı operasyon yapıldığı açıklandı. Başta İngiltere olmak üzere, KKTC ve Türkiye’de de şubeleri bulunan Turkish Bankası’nın Direktörü Bob Long dün sabah saatlerinde verdiği açıklamada, “önceki gece aynı saatlerde bankalarının yine çoğunluğu Türkler’in oluşturduğu Dalston ve Edmonton bölgelerindeki şubelerine aynı şekilde saldırı yapıldığını”ifade etti. Turkish Bank Direktörü bankalarının saldırıya uğrayan diğer şubesi Haringey’in bir süre için kapalı kalacağını açıkladı. Polis önceki akşam organize saldırılarla kundaklanan Türk bankalarıyla ilgili soruşturma çerçevesinde olaylara tanık olan görgü tanıklarına da bilgi vermesi için çağrıda bulundu.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email