Yönetmen Mike Newell, güçlü başlangıçları seviyor

Portföyünde Four Weddings and a Funeral, Mona Lisa Smile, Donnie Brasco, High Fidelity, Traffic, Harry Potter and the Goblet of Fire gibi önemli filmlerin bulunduğu yönetmen-yapımcı Mike Newell, Pers Prensi : Zamanın Kumları filminden oldukça umutlu.

Yönetmen Mike Newell, öncelikle  senaryoyu çok beğenmiş. Senaryo ile ilgili şunları anlatıyor: ‘ Gerçek hikayeleri seviyorum. Film belki fantastik bir hikaye ama içinde bir çok  gerçek öyküleri barındıran bir konu. Mistik öğeleri tek tek sunuyorsunuz sonra da tüm resmi veriyorsunuz. O zaman çok güçlü bir başlangıcınız oluyor’.

-Yönetmen Mike Newell’e soruyorum. Prens Dastan karakteri çok güçlü, laf dinlemez ama doğrucu bir karakter. Doğal ve yakışıklı. Jake Gyllenhaal bu karaktere çok yakışmış. Baştan beri kafanızdaki isim Jake Gyllenhaal’mıydı?

Mike Newell: Jake’i küçükten beri tanırım. Babası muhteşem bir direktör annesi de yazar ve senaristtir. Ablası Maggie Gyllenhaal  süper  bir oyuncu. Jake bir çok genç aktöre göre  daha duyarlı, hassas ve aynı zamanda doğal.

Söylediğim gibi, Jake’i yıllardır tanırım sokak çocuğu kılıklı, anarşist ruhlu ve aynı zamanda çok yakışıklı olan Pers Prensi’ni, Jake Gyllenhaal’dan başkası oynayamazdı. Zaten aklıma gelen ilk isim de oydu. Yine de 30 kadar aktörü seyrettim. Ama, Jake Gyllenhaal kafamdaki tek adaydı. Gerçekten karakterle de iyi örtüştü.

-Peki, filmin başrol kadın oyuncusu Prenses Tamina? Gemma Arterton’a nasıl karar verdiniz? Jake ve Gemma’nın beyazperdede yakaladığı kimya çok güzel. Beğenilecek.

Mike Newell: İnanır mısın, Prenses Tamina’yı bulmak  için Orta Doğu’ya, Bollywood’a  gidecektim. Bu sırada bana Gemma Arterton’u önerdiler. Geldi, tanıştık. Beyaz tenli bir aktristi. Bronz gözükmesi için ‘ fake tan’ kullanması gerekecekti.Kafamda soru işaretleri varken, öyle farklı aksanlarla konuşarak beni etkiledi ki. Anlatamam. Hemen anında ikna oldum. Sonrasında birbirimizi çok sevdik. Geleceği parlak bir aktris. O da Jake gibi  doğal ve mütevazi..

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email