Yüzyılın Satışının Arkasındaki Büyük Aşk

Yüzyılın satışının arkasındaki ‘ Ölümsüz aşk’

Her aşk bir hikayedir.

Kimi zaman tanıdık kimi zaman birbirlerinden o ‘aşkı‘ yaşarken habersiz, başrol oyuncuları..Aşk kahramanları..Öyle değil midir, birlikteyken kahramanınız olmayan bir aşkınız, zaman içinde garip bir önem kazanabilir!!

Hayat akışında, kendi yalnızlığınız içinde eski aşklarınızdan biri, yıllar sonra bir bakmışsınız, ‘ aşk kahramanınız’..İşte, böyle garip bir enerji bu aşk halleri. Lafı fazla uzatmadan, bu kriz ortamında, hepimize iyi gelecek ‘ Sevgililer Haftası’nda (Ben bu sene ‘ Sevgililer Günü’ yerine haftası olsun diyorum. Hiç olmazsa daha kalıcı olur. Gittikçe tükettiğimiz sevgiyi daha uzun süre egzersiz ederiz), yaşayan, yaşamayan ama enerjisi hala bizlerle olan ölümsüz aşklara bir örnek vermek istiyorum….

Dünyanın neresinde olursanız olun, stil sahibi bir dişiyseniz, ‘ O’ nun adını taşıyan bir ‘ şeyiniz’ olsun istersiniz. Bir çanta, bir gömlek, bir ruj..Kısaca bir ‘ şey’..O şey ne olursa olsun, moda ikonu Yves Saint Laurent’in adını taşıyan herhangi bir parça heyecanlandırır..21’ci yüzyılın en büyük moda tasarımcılarından, Yves Saint Laurent geçtiğimiz Haziran ayında ölünce, devlet töreni gibi bir cenaze töreniyle uğurlandı son yolculuğuna..Fransız asıllı moda devinin ölümü belki hayranlarını çok üzdü, ama birisi vardı ki, Yves Saint Laurent’in beyin kanserinden hayatını kaybetmesi, en çok onu yaraladı..

79 yaşındaki bu yaşlı adam, Yves Saint Laurent’in 50 yıllık hayat arkadaşı ve iş ortağı, Pierre Berge’ydi… ‘ Birlikte bir daha gün batımını seyredemeyeceğiz. Bir daha bir tablonun önüne beraberce geçip, beğenimizi paylaşamayacağız. Birgün’…’ Ama birgün, palmiye ağaçlarının altında buluşacağız’ diyordu Berge, 50 yıllık hayat arkadaşını uğurlarken….

Yves Saint Laurent Moda Evi’nin kurucularından, kendi de çok önemli bir tasarımcı olan Pierre Berge, hayatının 50 yılını paylaştığı, hayat arkadaşının arkasından dik durmaya çalışıyor..İkili, Saint Laurent hayattayken çok inişli çıkışlı bir ilişkileri olmuş. ‘ Yves mutsuz bir insandı..Yaşama zevki yoktu. Depresyon çoğu zaman hayatının içindeydi’ diyecek kadar hayat arkadaşını olduğu gibi kabul eden Pierre Berge, ikilinin 50 yıl boyunca sahip olduğu, dünyanın en büyük sanat kolleksiyonlarından birini satıyor..

Gerekçesi!!!..Paraya mı ihtiyacı var? 730 parçalık kolleksiyonu koyacak yeri mi yok?…

Pierre Berge, Yves Saint Laurent’e beyin kanseri teşhisi konulunca, bu karara varmış!! ‘ İkimizin çoçuğu olan Opium parfümünün başarısından sonra, ortak zevkimiz olan sanata istediğimiz gibi para ayırmaya başladık’ diyen yaşlı adam, 50 yıl boyunca beraberce satın alıp, beraber zevk aldıkları, önemsedikleri ortak zevkleri ‘ sanatı’ hep, Yves Saint Laurent’le yaşamış..

İkili,  birlikte yaşamak zorlaşınca beraber yaşadıkları evlerini ayırsalar da, ortak sanat koleksiyonları ikisinin evini de süslemiş. ‘ Biz ayrı yaşadık ama hiç ayrılmadık’ itirafını yapan Pierre Berge, hayat arkadaşı Yves Saint Laurent’siz ortak sanat koleksiyonunun ‘ anlamı’ olmadığını hissediyor.

İşte bu nedenle, açık artırmayla satılacak ve gelirinden milyonlarca Sterlin geleceği tahmin edilen koleksiyon, ‘ Yüzyılın Satışı’ olacak..Bu satıştan elde edilecek gelirde AİDS’le mücadelede kullanılacak.

Bazen, birbirimizde ne bulduğumuzu kendimiz bile bilmediğimizi düşünür, sorgularız ilişkilerimizi!!!Ya da, çok özel şeyler yaşadığımızı düşünürken birden tepe taklak oluveririz..Kırık bir kalple!!

Her ne olursa olsun, hayat paylaştıkça güzel..

Aşk, çoğu zaman doğruların buluşması değil..

Neyi paylaştığımızın farkında olmak ise, aradan 50 yıl da geçse, yüreğimizi titretiyor…

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email