Arthur filmi- Russell Brand ve Helen Mirren

Russell Brand: ‘ Seçimleri merak ediyorum’

 ‘ Artık uslandım’

Yaptığı her açıklamayla gündem yaratan, ya çok sevilen ya da nefret  edilen,

Amerikalı ünlü şarkıcı Katy Perry ile evlenerek şaşırtan, ünlü   İngiliz komedyen  Russell Brand, yine şaşırttı.

Patavatsızlığı ile ünlenen komedyen-sunucu, Türk olduğumu öğrenince, hem

İstanbul  anılarını anlattı hem de yaklaşan seçimlerin  nabzını tutarak, beni şoke etti.                  

30 yıl önce vizyona girdiğinde komedyen Dudley Moore’la özdeşleşen Arthur filminin yıllar sonra günümüze uyarlanan versiyonunda, Oscarlı ünlü oyuncu Helen Mirren ile birlikte oynayan, Russell Brand  ilginç İstanbul macerasından sonra, Türkiye’yi yakından takip etmeye başlamış.

Arthur filmi, 1981 yılında vizyona girdiği zaman hak ettiği ilgiyi pek göremedi. Nedense, aradan yıllar geçip, daha çok izleyici Arthur’la buluşunca, film geç de olsa, inanılmaz  beğeni kazandı. Dudley Moore ile adeta bütünleşen imkanları sınır tanımayan  naif,  zengin çocuğu karakteri ‘Arthur’, zaman içinde belleklere kazındı. Üstelik, filmin orijinalinde Arthur’un sağ kolu, hem arkadaşı hem yardımcısı rolündeki Sir John Gielgud’da  performansıyla, unutulmaz bir başarı yakaladı.

Aradan geçen 30 yıl sonra filmi günümüze uyarlayıp, modernize eden yönetmen Jason Winer, unutulmaz Arthur karakteri için, İngilizler’in haşarı komedyeni Russell Brand’la anlaştı. ‘ Ben, bu rol için Russell Brand’dan başkası düşünmedim’ diyecek kadar açık sözlü olan, Jason Winer, Kraliçe 2’ci Elizabeth’i oynayarak Oscar kazanan ünlü oyuncu Helen Mirren ve Nick Nolte’yi de ilginç kadroya ekledi. Yeni Arthur’da oldukça iddialı olan ekip, Londra’da sorularıma birbirinden ilginç cevaplar verdi.

Russell Brand:

Russell Brand, stand up dünyasına girdiği zaman hemen dikkat çekmedi. Ama, zaman içinde hazır cevaplılığı, koyu göz makyajı ve bitmeyen enerjisi ile farklılığını kanıtladı.

Patavatsız tavırları ile BBC’yi bile karıştıran Brand, başarı merdivenlerini yavaş ama emin adımlarla çıktı. Ve hiç yılmadı. Kendisine yapılan eleştirilere aldırmadan yolunda yürüyen Russell Brand, ABD’li şarkıcı Katy Perry ile yaşadığı aşk ile bir kez daha gündeme geldi. Hızlı yaşamıyla dikkat çeken Brand-Perry ilişkisine magazin basını 15 gün süre verirken, ikili kısa sürede nişanlandı ve geçtiğimiz yıl Hindistan’da dünyaevine girdi.

‘ Artık uslandım’ diyen Russell Brand, sorularıma oldukça samimi cevaplar verdi. Zaman zaman, o da bana soru sordu. Ama, ben bu soruları başka bir zaman saklıyorum!!

– Önemli bir filmde, önemli bir karakter oynuyorsunuz. İnsanların sizi otomatik olarak Dudley Moore ile kıyaslamasından korkmuyor musunuz?

Yoksa, ‘ Eleştirilere artık alıştım..’Mı diyorsunuz?

Arthur’u çok sevdim. Hatta, kendimi Arthur gibi görüyorum. Onunla o kadar çok ortak yönümüz var ki..Biliyorum, ben de patavatsızım. Çoğu zaman düşünmeden hareket ediyorum. İnsanları kırabiliyorum. Elimin ve dilimin ayarı yok. Spontane davranıyorum. Ama, tıpkı Arthur gibi kalbimde kötü hiçbir şey yok. Niyetim iyi.

Bunu da beni yakından tanıyanlar bilir. Diğerlerinin ne düşündüğü önemli değil.

Eminim. Dudley Moore ile kıyaslanacağım. Korkmuyorum. Ben, rolümü çok severek ve inanarak oynadım. Önemli olan bu. Eminim izleyici bunu alacaktır.

Ya, Arthur’un özel yaşamı? Arthur, kalbindeki kadını bulana kadar çok hızlı bir hayat yaşıyor. Sonra,  mucizevi bir şekilde duruluyor. Buna ne diyeceksiniz?

Sen çok zekisin. Arthur’la benim özel yaşamım da çok benziyor. İnsan demek aradığını bulunca duruluyor. Ben de Arthur gibiydim. Bir orada bir burada. Ama, artık uslandım( Katy Perry’yi kastederek). Ne istediğimi biliyorum. O günler geride kaldı.

Peki, siz kendinizi Dudley Moore ile kıyaslar mısınız?

Dudley Moore, yıllar önce benim kahramanımdı. Hep onun gibi olmaya özenirdim. Dudley Moore’un tüm filmlerini ezbere bilirim. Kendimi onunla kıyaslamak istersem acımasız olurdum. Yine de, pek fena olduğum söylenemez.

Bu arada projede asıl beni heyecanlandıran Helen Mirren oldu. O’nun ismini duyar duymaz, hemen kabul ettim.

Helen Mirren ile inanılmaz bir enerji yakalamışsınız. Bu nasıl gelişti?

Helen, müthiş bir oyuncu. Müthiş bir kadın. Müthiş bir dost. Onunla yan yana aynı sette olmak bir lutüf. Gerçekten harika biri Helen. Ondan  o kadar çok şey öğrendim ki. Dostluğumuz devam edecek. Üstelik çok seksi bir kadın. İnsana enerji veriyor. Aramızdaki sinerji anında doğdu. Son hız devam ediyor!!

Türkiye’ye hiç gittiniz mi? Seyahat etmeyi sevdiğinizi biliyorum..

Dersini çalışmışsın. Peki, hükümeti ve çalışmalarını nasıl buluyorsun? Yaklaşan seçimler ile ilgili ne düşünüyorsun?

Şaşırttım galiba? Türkiye’yi yakından takip ediyorum. İstanbul harika bir şehir. Birkaç yıl önce Türkiye’ye gittim. İstanbul’u çok beğendim. Orada başım derde de girdi. Olayı sana anlatayım ama yazıp yazmamak sana kalmış. Sonrasında, ülkeni takip etmeye başladım.

Hükümeti, yaptıklarını inceledim. Tüm dünyada değişim rüzgarları esiyor. İnsanlar iyi şeyleri hak ediyor. Bazen, dışarıdan ahkam kesmek kolay, ama her ülkenin değerleri kendine özgü. Bunları bu şekilde değerlendirebilmek zor.

Helen Mirren: ‘ Russell beni çok güldürüyor’

Oscarlı ünlü İngiliz oyuncu Helen Mirren, defalarca Kraliçe Elizabeth’i hem sinema hem de televizyon için oynamaktan haklı gurur duyuyor. Hatta, Helen Mirren’in oyuncu olduğunu bilmezseniz, çok kolay bir şekilde Kraliyet Ailesi’nin bir ferdi olduğunu düşünürsünüz. Ünlü oyuncu bir o kadar da mütevazi.

Ondan da birbirinden samimi cevaplar geliyor. Hatta bir ara, gençliğinde verdiği cüretkar pozları kastederek, ‘ İnsan sürekli değişiyor. Ve hata yapabiliyor. Önemli olan, bunun farkına varmak’ diyor. Geçtiğimiz ay, tüm dünyada büyük yankı uyandıran Kraliyet Düğünü’ne davet edilmeyen, buna da üstü kapalı olarak sitem eden sanatçı, gerek rol arkadaşı Russel Brand gerekse yıllar sonra modernize edilen Arthur filmi ile ilgili şunları söyledi:

Russell Brand ile beyazperdede müthiş bir ikili olmuşsunuz. Ama gördüğüm o ki, normal yaşamda da bu böyle. Aranızdaki arkadaşlık nasıl gelişti?

Ben film endüstrisinin içindeyken, Russell hala emekliyordu. Aramızda kuşak farkı var. Ama,  hiç yaşımın insanı olmadım. Kendimi, artık olgunum diyecek bir yaşta hissetmiyorum. Ruhum genç. Bu da yakın çevreme yansıyor. Russell ile ilk tanıştığımız andan itibaren müthiş bir elektrik aldık.

O’na haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Aslında çok zeki ve çok yetenekli. Bu film de onun kendini gerçekten ispatladığı bir film oldu. Russell’in önü çok açık. Komedi konusunda çok başarılı. Ve çok hazır cevap. Hızlı düşünüyor. Doğuştan komedyen. Bu özellikleri zaman içinde iyice anlaşılacak.

O’nu sanki

Aslında annelik duyguları olan bir kadın değilim. Ama, Russell’in görünen yüzünün altında çok yumuşak, çok güzel bir kalbi var. Bu görülmüyor. O’nun hak etmediği şekilde eleştirilmesini istemiyorum. Bu korumaksa, evet öyle yapıyorum.

Helen Mirren siz çok değişik rollerin üstesinden gelen aynı zamanda duruşundan taviz vermeyen bir sanatçısınız. Zamanında bir çok eleştiriye siz de maruz kaldınız. Ama, saygınlığınız hiç değişmedi. Bunu nasıl başardınız?

Dışarıdan kendine bakmak hiç kolay değil. İnsanlar bazen hatalar yapıyor. Hata yapmak çok doğal. Ama önemli olan onlardan ders alabilmek. Hayat böyle bir şey. İnsanın yaşam içinde sorumluluk alması gerekiyor. Sorumluluk almayanlar zorlanıyor. Yaşam seni zorluyor.

Başkalarının ne düşündüğü sizi etkiler mi?

Hayatta sadece kendi hareketlerini ve kendi çizgini kontrol edebilirsin. Onda bile zaman zaman hayat sana bu izni vermeyebilir. Başkalarının yaptıklarını kontrol edemezsin. Yoksa yaşamın karışır.

‘ Birbirimiz ile ilgili fikir’ gibi konulara hiç takılmam. Başkalarının senin için ne düşündüğü çok da önemli değil. Önemli olan senin kimsenin etkisi olmadan kendinden memnun kalıp kalmaman. Kendinle barışık olma halin.

Derin konuşunca, bende, maceracı bir ruhunuz varmış  izlenimi yarattınız. Bu sadece anlık bir gözlem..

Doğru gözlemlemişsin. Hayata çok maceracı bir ruhla bakarım. Ama bunu insanların gözünün içine soka soka yapmam. Mesela 20-30 yıl önce oynadığım filmlerde ya kız arkadaştım ya da sevgiliydim. Şimdi durum daha farklı. Sürekli değişim halindeyiz. Bu süreçte en güzeli kendin gibi olabilmek.

Sanırım bu derinliğiniz ve doğallığınız yüzünden Russell Brand, sizden öğreneceği çok şeyi olduğunu söylüyor?

Russell çok eğlenceli biri. O’nu ben de hem seviyorum hem de işine olan bağlılığına saygı duyuyorum. Bu arada, filmde Arthur’un giydiği renkli donlardan birini hatıra olarak sakladım.

Hangi rengi, sorabilir miyim?

Sarı olanı. Favori rengim.

Greta Gerwig: ‘ Helen Mirren ile oynamak heyecan verici’

Genç oyuncu Greta Gerwig, 30 yıl sonra modernize edilen Arthur filminde, şımarık zengin adamı tabiri caizse tavlayan, idealist tur rehberini oynuyor. Helen Mirren ve Nick Nolte ile beraber oynamaktan gurur duyan Gerwig, Helen Mirren müthiş biri diyor.

Rol arkadaşı Russel Brand’ı oldukça hiperaktif bulan Greta Gerwig, Brand için: ‘ O’nun enerjisine yetişmek mümkün değil. O’nu cidden çok beğeniyorum. Ancak, Russell gibi olmak oldukça yorucu olmalı’ dedi.

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email