Atatürk filmine Oskarlı yapımcı ve senarist eli değdi

Atatürk filmine Oskarlı yapımcı ve senarist eli değdi

Atatürk filmine Oskarlı yapımcı desteği

İngiltere’de yaşayan Türk yönetmen Fuad Kavur,  2 yıldır üzerinde çalıştığı ‘Atatürk’ filmi için, iki Oskar ödüllü Yugoslav asıllı ünlü yapımcı Branko Lustig ile anlaştı.  Schindler’s List ve Gladiator filmleriyle ‘ En İyi Film’ dalında Oskar alan Branko Lustig(77) ile Atatürk filmini çekmeye karar veren Kavur, çekimlere 2011 yılının yaz aylarında Macaristan’da başlanacağını söyledi.

Dünyaca ünlü yönetmen Sir Peter Ustinov’a ait Peter Ustinov Productions adlı film yapım şirketinin yıllarca yöneticiliğini yapan Fuad Kavur, bir çok filmin yönetmenliğini de yaptı. Yakın ilişki içinde olduğu İngiliz ve Amerikalı yapımcı arkadaşlarının ısrarıyla ve Atatürk’e olan büyük sevgisiyle böyle bir projeye imza atan Fuad Kavur, ‘ Atatürk’le ilgili bazı projeler hayata geçirildi. Ancak, biz Atatürk’ü uluslararası arenada ilgi çekecek farklı bir senaryoyla tanıtmak istedik. Atatürk gerçekten çok büyük bir devlet lideri. Çok yönlü bir devlet adamı. Bana arkadaşlarım, sen yıllardır yurtdışında yaşıyorsun. Türkiye koşullarını çok iyi biliyorsun. Büyük Önder’i tarafsız bir dille anlatabilirsin, dediklerinde ikna oldum. İlk senaryoyu 7 ay evden çıkmadan yazdım. Ama sonradan eksiklikler olduğunu fark ettim. Tam 2 yıldır, bu projenin üzerinde çalışıyorum’dedi.

Peter Ustinov ile birlikte çektiği İnce Memed(Memed My Hawk) filminin, Londra’daki Kraliyet Galası Unisef yararına verilirken  bir çok aristokrat ve film eleştirmeninden tam puan alan Fuad Kavur, yapımcı Branko Lustig ile Yugoslavya’da tanıştığını anlattı. Merhum yönetmen Ömer Kavur’un amcasının oğlu olan Fuad Kavur, Branko Lustig’e, İnce Memed filminde bir de rol vermişti. İkili, sonraki yıllarda arkadaşlıklarını sürdürürken, yolları Atatürk filmi için tekrar kesişti.

Hayata geçirilen Atatürk filmleriyle ilgili yorum yapmaktan kaçınan yönetmen Fuad Kavur, ‘ Amacımız kimseyi eleştirmek değil. Ben, yıllardır İngiltere’de yaşıyorum. Hollywood’da çok yakın arkadaşlarım var. Bizim yapacağımız Atatürk filmi, uluslararası boyutda bir film olacak. Tabi, bunun için devletden destek de bekliyoruz’dedi.

Kavur ve Branko Lustig, yapımcı olarak kontratlarını Hollywood’da imzaladıktan sonra yaz aylarında Zagrep’te buluşup, oradan Macaristan’a geçtiler. Bundan sonrasını yönetmenin ağzından dinleyelim:

-Atatürk filmini Macaristan’da çekmeye karar verdiniz. Hem de yanınıza Oskar’a doymayan ünlü yapımcı Branko Lustig’i de alarak. Neden Macaristan?

-Macarlar yabancı filmleri Macaristan’a getirmek için % 30 sübvansiyon veriyorlar.  Ayrıca teknik bakımdan son  derece ileri imkanları var. Evita filmi tamamiyle orada çekilmişti. Bu nedenle, çekim olarak Macaristan’a karar kıldık. Ama, Türkiye’de ve başka yerlerde de çekimlerin yapılacağı sahneler olacak.

Atatürk’ü oynaması için Daniel Craig’e teklif gittiği de konuşulmuştu. Hatta ben de kendisiyle James Bond serisinin sonuncusu olan Quantum of Solace filmi için röpörtaj yaptığımda, ‘ Atatürk’e ve yaptıklarına çok  saygı duyuyorum’ demişti. Hala, bu teklif gündemde mi?

-Biliyorsunuz, Hollywood’da bir aktörün bir rolü kabul etmesi çeşitli aşamalardan geçiyor. İmza atılmadan konuşmak yanlış olur. Zaten o dönem, elimizdeki senaryo da yeterli değildi. Ama, 2 yıldır senaryo üzerinde çalışıyoruz. Senaryo, sinemada en önemli unsurdur. Son derece iyi bir senaryo hazır olmadan Atatürk gibi bir konu film olamaz. Bu nedenle, senaryonun üzerinde iki yıldır beraber çalıştığım bir başka isim var. Atatürk senaryosu ikimize ait.

-Bu sizin Branko Lustig ile yaptığınız ikinci işbirliği. Lustig, Hollywood’da hatırı oldukça sayılır bir yapımcı. Ödüle doymuyor. Onunla çalışmak nasıl olacak?

-Ben buna kader diyorum. Branko’yu, ‘ Memed’in çekimlerinde tanıdım. Çok ciddi ve işini çok iyi bilen bir prodüktör. Branko, Aushwitchz’den canlı çıkmayı başarmış birisi. Bu yüzden, fazla tartışmaya gerek yok!!!Bizim çekimlerimiz sırasında 5 günlük hava şartlarının kötüleşmesine rağmen çekimler durdurulsa da 10 haftalık çekim süresini, bir gün önce bitirdi. Yugoslavya’nın parçalanmasının ardından, NewYork’a gitti. Yapımcılığını yaptığı filmler iki Oskar aldı.

Hannibal, American Gangster, Kingdom of Heaven gibi unutulmaz filmlere imza atmış birisi o. Yaptığı filmlerin tümü oldukça başarılı filmler. Komünist bir rejimden çıkmasına rağmen, her alanda çok başarılı olan bir isim. Şimdi de tüm zamanını Atatürk’e veriyor. Beraber yapacağımız filmi ikinci bir ‘ Schindler List’ olarak görüyor, bir çok jenerasyonun geri dönüp izleyebileceği bir film yapmak istiyor.

Atatürk filminin senaryosunu sizinle yazan diğer yazar kim?

-Ünlü yazar Frederick Raphael. O da Oskar kazanmış biri. Stanley Kubrick’in unutulmaz filmi, ‘ Eyes Wide Shut’ın yazarıdır kendisi. Frederick ile beraber ciddi bir senaryo yazdık.Üzerinde çok çalışılmış bir senaryo.

Peki, sizin çekeceğiniz Atatürk filminin özü itibariyle nasıl bir teması olacak?

Senaryonun ana teması laiklik olacak. Laiklik, ‘ Din ile devlet idaresinin ayrılması’ fikridir. Senaryo bu fikrin Atatürk ile Kurtuluş Savaşı’na katılmış en yakın arkadaşı ile arasının nasıl açılmasına sebep olduğunu anlatıyor.

Türkiye’nin ve hatta dünyanın bugünkü problemini ele almayan bir Atatürk senaryosu, sinemasevere ilginç gelmez, sadece kuru bir tarih dersi olur. Sinemaseverlerin merak ettiği bir senaryoda içinde insan dramı olan bir hikayedir.

Önce Atatürk konferansı sonra filmi

Uzun zamandır üzerinde çalıştığı Atatürk filmi için Oskarlı yapımcı Branko Lustig ve yine Oskarlı senarist Frederick Raphael’in desteğini alıp, film için el sıkışan yönetmen Fuad Kavur 2010’un ilk günlerinde de Londra Üniversitesi’nin Orta Doğu Fakültesi(SOAS)’nde Atatürk konulu bir konferans verecek.

Atatürk’ün 21’ci yüzyıldaki anlamı üzerine konuşacak olan yönetmen Fuad Kavur, konferansa ünlü gazeteci-yazar Dr Andrew Mango ile birlikte katılacak.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email