G.I.JOE: Kobra’nın Yükselişi filminde Türk askerlerinden ilham alındı

20 Bond filmi bir filme sığdı

Sienna Miller yeni Bond kızı olmaya aday

Transformers’daki ortak çalışmaları ile dünya çapında  büyük bir gişe başarısı sağlayan Paramount Pictures ve  Harbro, macera-aksiyon filmi G.I.JOE: Kobra’nın Yükselişi’nde yine iddialı.

Adını bir zamanların çizgi romanından alan ‘ G.I.JOE’, yeni filminde sinemaseverleri bambaşka bir dünyaya götürüyor. Mumya, Mumya’nın Dönüşü gibi yüksek bütçeli filmlerden tanıdığımız yönetmen Stephen Sommers 170 milyon Dolar bütçesi olduğu söylenen, G.I.JOE: Kobra’nın Yükselişi’nde, hayal dünyasının sınırlarını oldukça zorlamış. Londra’da filmin tanıtımı için bir araya geldiğimiz yönetmen Stephen Sommers ve G.I.JOE  ekibi, eğer G.I.JOE 2 ve 3 yapılırsa, kesinlikle oynayacaklarını söylüyorlar.

Filmine çok güvenen yönetmen Stephen Sommers, çocukluğundan beri James Bond filmlerinin hayranıymış. ‘ Artık James Bond filmleri aksiyon olarak geride kaldı’ diyen Sommers, bu filmde 20 James Bond’luk aksiyon olduğunu anlatıyor. Sinemaseverleri, bambaşka bir dünyaya götüreceklerini belirten yönetmen, G.I.JOE için şunları söyledi: ‘ Kobra’nın Yükselişi’nde seyircinin daha önce hiçbir filmde görmediği bir şey yapmak istedim. Yani eşi benzeri olmayan bir konsept. Sonra, aktif hale dönüşünce her şeyi yiyebilen çok etkili savaş silahları olacak nano böcek konsepti doğdu. Daha önceki yıllarda sinematografi açısından Eiffel Kulesi’ni yerle bir etmek mümkün değildi. Artık, teknoloji sayesinde yönetmenlerinde elindeki imkanlar değişti. Bu da gerçekten etkileyici. Mumya ve Mumya’nın Dönüşü’nden sonra bu hikayeden de çok etkiledim. Aslında çizgi roman tarzında yazılan G.I.JOE’nun en sevdiğim yanı karakterlerin birbirinden farklı olması ve hiçbir karakterin ölmemesi. Yani başka hikayelerdeki gibi merkez 2-3 karaktere bağlı kalmıyorsunuz. Hepsi birbirinden renkli karakterlerin hikayeleri, kullandıkları silahlar çok farklı. Seyirci bunu çok sevecek’.

Seçkin ajanlardan oluşan G.I.JOE savaşcıları Mısır’ın çöllerinden, Kuzey Kutbu’nun buzullarının altındaki sulara, Paris’in kalabalık sokaklarına varana kadar dünyanın dört bir yanında en gelişmiş casusluk ve askeri ekipmanları kullanarak kötülerle mücadele ediyor.  Bu mücadelede kimler yok ki. Dennis Quaid, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Channing Tatum, Malon Wayens’in yanı sıra  İngiliz asıllı aktris Sienna Miller, Rachel Nichols ve podyumlardan tanıdığımız bir başka güzel Karolina Kurkova, usta birer ajan rolünde.

Hep aynı isimlerle çalışmayı seviyorum

G.I.JOE: Kobra’nın Yükselişi’nin usta yönetmeni Stephen Sommers, aynı isimlerle çalışmayı sevdiğini de itiraf ediyor. ‘ Bir filmde çalıştığım oyunculardan memnun kalırsam, onlarla tekrar tekrar çalışabilirim. Böylece, setteki doğal diyalog beyazperdeye de yansıyor’ diyor, Sommers.

Filmin deri kıyafetler içinde oldukça seksi görünen tehlikeli Barones’i ise İngilizler’in tanınmış oyuncusu Sienna Miller. İşte Sienna Miller’in sorularıma verdiği cevaplar:

-Filmde oldukça fit görünüyorsunuz. Bunun için herhangi bir çalışma yaptınız mı?

-Sienna Miller: Aman Tanrım. Hayatımda ilk defa gym’e gittim. Bu benim için çok önemli bir şey. Çok seyahat ettiğimden, çoğu zaman yorgun oluyorum. Ancak, fiziksel güç gerektiren sahneler için gerçekten çalışmam gerekti. Ve altı hafta boyunca Uzak Doğu sporları çalıştım. Çok terledim. Ama değdiğini düşünüyorum.

-Sizi genellikle  İngiliz filmlerinde görmeye alışığız. Bu Hollywood projesi nasıl doğdu?

-Sienna Miller:Evet ben daha küçük bütçeli filmlere ve dizilere alışığım. Tabii ki, daha önce de Hollywood’dan teklifler gelmişti. Bu sefer neden bilmem farklı bir şey yapmak istedim. G.I.JOE’nin senaryosunu okuyunca çok beğendim. Karakterler çok güzel örtüşüyordu. Bana da Barones karakterinde eğlenceli bir tipleme çizilmişti. Kabul ettim.

-Böylesine yüksek bütçeli bir projede olmak nasıl bir duyguydu?

-Sienna Miller: Başlangıçta kendimi garip hissettim. Benim çalıştığım setlerde onlar olurken, bir baktım G.I.JOE setinde binlerce çalışan. Önceleri alışamadım. Ama zaman içinde, Stephen’in  yardımıyla da alıştım.

Peki, bazı sanatçıların yaptığı gibi bu filmin başarısından sonra Hollywood’da yerleşmek ister misiniz?

-Sienna Miller: Hayır, hayır. Ben evde kalıyorum. İngiltere’yi çok seviyorum ben. Hollywood’dan gelecek teklifleri değerlendiririm ama Hollywood’da yaşayamam. Karakterime de uymaz. Zaten bu projeden sonra uzun zamandır yapmak istediğim bir şeyi yapacağım. Broadway’de After Miss Julie adlı bir oyunda oynayacağım..

-Filmde giydiğiniz kıyafetler birbirinden ilginç. Ama hepsi de çok dar. Bu dapdaracık deri kıyafetlerin içine girmek zor olmuyor muydu?

-Sienna Miller: Zor olmaz mı? Bir de 15 santimetre topuklu ayakkabılar içinde döğüştüğümü düşünün. Film boyunca ter içinde kaldım. Ancak, spor yapmam çok yardımcı oldu.  

-Filmde sapsarı saçlarınız siyaha boyalı. Siz hangisini tercih edersiniz?

-Sienna Miller: Bunu seyirciye bırakmak lazım. Ama, Barones gibi katı ve cesur bir kadın koyu saçlı daha inandırıcı olur diye düşünüyorum.

G.I.JOE filmi için haftalarca eğitim alarak silah kullanabilen, tepeden tırnağa donandığı teknolojik silahları usta bir edayla kullanan güzel Sienna Miller, rol arkadaşlarına göre yeni Bond kızı olmalı. Bu öneriye sessiz kalan Miller ise sadece gülümsemekle yetiniyor.

– – – – – –

Yılların usta oyuncusu Dennis Quaid, aksiyon filmi G.I.JOE’de aksiyon yapmayan, komut veren tek kişi rolünde. Bundan sıkıntı duyduğu belli olan Quaid, bundan sonraki bölümler çekilirse ben de diğer arkadaşlarım gibi hareketli sahnelerde döğüşmek  istiyorum diyor. Buna en çok sevinenlerde biri ise, Mumya ve Mumya’nın Dönüşü filmlerinden tanıdığımız aktör Adewale Akinnuoye-Agbaje.

Aslen avukat olan siyahi oyuncu, bu yaz organize edebilirse Türkiye’ye gelmek istiyor. ‘ Türkiye’nin methini çok duydum.Ayarlayabilirsem geleceğim’ diyen oyuncu, bilmem ben Türk olduğumdan mı ama bir sır da veriyor. Yönetmen Stephen Sommers ile iyi arkadaş olan Adewale Akinnuoye-Agbaje, Türk askerlerinin ününden de esinlendiklerini itiraf ediyor. Filmdeki seçkin ajanların, her türlü usta tekniği kullanarak dünya barışı için mücadele verdiklerini ifade eden oyuncu, ‘ Bunu zaten günümüzde yaşıyoruz’ diyor.

– – –

Next Generation-Gelecek Nesil kıyafetler hayal değil

G.I.JOE: Kobra’nın Yükselişi filminin tüm teknolojik dünyasının en ilgi çeken yanlarından biri de kuşkusuz Next Generation tasarımlar. Filmin Kostüm Tasarımcısı Ellen Mirojnick,  ‘ James Bond filmini ilk defa seyrediyormuşsunuz gibi bir etki yapmak istedik. Birisi elinize10 yıl önce iPhone verse kimse inanmazdı. İşte bu kaygıdan yola çıkarak askeri kıyafetleri inceledik ve teknolojiyle nasıl birleştirebiliriz’ diye düşündük diyor. G.I.JOE’nun  unutulmaz, akıllı kreasyonları yani  kullanıcıya metrelerce yükseklikten atlama kolaylığı sağlayan, bedeninizi sardığı andan itibaren sizi adeta koruyan bu ilginç kıyafetler de böyle doğmuş.

Delta-6 Accelerator Suit isimli ikonik kıyafetler, birbirinden seçkin ajanların hayatda kalmasını da sağlıyor. Kimbilir, belki gelecekte askerlerin bu tür kıyafetler içinde olduğunu da göreceğiz.

– – –

Victoria’s Secret Moda Şov’unun vazgeçilmez yüzü, Çek süpermodel Karolina Kurkova ise filmin bir başka sürpriz ismi. ‘ Benim için çok eğlenceli bir işti’ diyen süpermodel, oyunculuğa istekli olduğunu da söylemeden geçmiyor. ‘ Filmde herkes, birbirinden ilginç silahları türlü becerilerle kullanıyorlardı. Ben ise uzun bacaklarımı silah olarak kullandım. Çünkü benim karakterim silah kullanmayan, çevresindekilere akıl veren bir karakterdi’ diyen Kurkova, diğer oyuncular gibi, eğer G.I.JOE’nun devamı niteliğini taşıyan bölümler çekilirse tüm işini gücünü bırakıp, sete koşacağını da itiraf ediyor.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email