Gambia Devlet Başkanı muz ve bitki karışımıyla AİDS’i tedavi edebilecekmiş

İngiliz Daily Mail gazetesi dünkü sayfalarında Gambia Devlet Başkanı Yahya Jameeh’in muz ve bitkisel karışımla AİDS tedavisi yapabileceği şeklindeki sözlerine yer verdi.

1994 yılında askeri darbeyle iktdara gelen eski ordu albayı Yahya Jameeh(41)’in AİDS için kullanılan ilaçların insan vücudunun bağışıklığını azalttığı gerekçesiyle kullanılmaması gerektiğini söylemesi ise sağlık sektörünü korkuttu. Sözlerine devam eden Gambia Devlet Başkanı, “ AİDS’i tedavi edebilirim ve edeceğim” sözleriyle dünyanın ilgisini çekerken, Başkan’ın önerdiği bedava tedavi şekli hem Sağlık Bakanlığı tarafından destek gördü hem de ülkenin radyo ve televizyon kanallarında tanıtılmaya başlandı. “ Ne yaparsanız yapın insanlar şüpheyle bakacaktır” diyen Gambia Başkanı’nın AİDS tedavisi için kullandığı yedi değişik bitkiden üçü Gambia dışından geliyormuş. İşte Gambia Devlet Başkanı’ndan AİDS tedavisi: Bitkilerden yapılan macun şeklindeki yeşil karışım hastanın göğüsüne yedirilir. Daha sonra yine bitki karışımı olan gri bir sıvı bu karışımın üzerine bocalanır. Tedavinin daha sonraki aşamasında sarı renkli keskin tatlı içecek hastaya verilir. Tedavinin son aşamasında ise hasta iki adet muz yer.

Sağlık yetkilileri Başkan’ın AİDS tedavi yöntemi ile ilgili bir eleştiri yapmaktan kaçınırken, Dünya Sağlık Organizasyonu –WHO- yetkilileri konuyla ilgili olarak, “ Şu ana kadar AİDS için kesin bir tedavi bulunamamıştır” demekle yetindi.

 

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email