Gay demek haksızlık mı?

Yıl: 1854. Gün ve ay: 6 Ocak. Yer: Londra.

Tarihin en ünlü detektifi, Sherlock Holmes doğdu.

Sir Arthur Conan  Doyle tarafından yaratılan hayali detektif Holmes gerçekten yaşasaydı,  kendi de şaşırırdı. Yazar Doyle, öyle bir karakter yarattı ki.

Zeki, bohem, gözlemci ve depresif detektifin ünü yazarını bile aştı!!

Bir zaman sonra özene bezene yarattığı Sherlock Holmes maceraları dışında, tarihi eserler de yazmak istedi. Ama bunu şu fani dünyada yapamadı.

Önce, Holmes’ü , ‘ Son Soruşturma’ adlı hikayede en büyük düşmanına öldürttü. Ancak, yazarın yazıları Holmes’un lanetine uğrayıp, iş yapmadı.

Sonra Doyle, Sherlock Holmes’u diriltmek zorunda kaldı..

O gün bugün, ünlü detektifi tam 70 aktör 200 oyunda canlandırdı. Sherlock Holmes’un hayranları sayısız Holmes dernekleri kurdu. Sherlock Holmes’un maceralarının geçtiği yerler müze yapıldı. Holmes’ün kitaplardaki hayali ev adresi, müze oldu. Bu müze Londra’da Baker Sokağı’nda. Kapı numarası 221B. Orson Welles’ten, Basil Ratbone’a sayısız aktör, Holmes oldu. Sherlock Holmes’a ait çok şey merak edildi. Ama hiç birşey ‘ cinsel tercihi’ kadar değil!!

Mesela James Bond’un hızlı arabalara ve kadınlara, bir de ‘ Dry Martini’ ye düşkünlüğünü biliyoruz. Hayatımıza giren diğer kahramanların da!! Ama, Sherlock Holmes’un, maceralarında durum farklı. Holmes, herhangi bir kadından etkilenmiyor.

Sadece bir kadın dışında..Holmes’un maceralarında cinsellik tadı, okuyucuya ulaşmıyor. Onun yerine yeraltı dünyası, sigara izmaritlerinden, ayak izlerinden sonuca varmak..Tarikatlar..Masonlar..Holmes yine de en çok okunanlar listesinde ilk sıralarda!!

Hatta, Sherlock Holmes’un internet sitesi onu şöyle tanımlıyor: ‘ Modern çağın ilk pop ikonu’..

Her Sherlock Holmes hikayesinde, satıraraları önem kazanıyor. Yazarın metaforları mercek altına alınıyor. Bir de, Holmes meşhur partneri sadık Dr. Watson’la ilişkisi!! Sherlock Holmes, son olarak İngiliz yönetmen Guy Ritchie tarafından beyazperdeye uyarlandı. Durum değişmedi. Film vizyona girer girmez, yine malum konu hortladı. Yani, tarihin en ünlü detektifinin cinsel tercihi. Uzun lafın kısası, Conan Doyle’un kahramanı gay mi? Değil mi?.

Bu konuda en ilginç tavır ise çapkınlıklarıyla ünlü aktör Jude Law’dan geldi. Sherlock Holmes’un sadık partneri Dr Watson’u canlandıran aktör şimdilik son noktayı koydu. Nasıl mı?

‘ Tarihin en ünlü dedektifine gay demek haksızlık olur’..diyerek

Madonna’ dan boşandı son sürat setlere koştu

Üslubuyla dikkat çeken Guy Ritchie, Sherlock Holmes’la yakaladığı başarıyla pek mutlu. Madonna’nın gölgesinde on yıl geçiren ve boşanır boşanmaz, yeni filmiyle gündeme gelen yönetmen şimdi Hollywood’a göz kırpıyor. Unutmadan söyleyim, Ritchie ünlü detektifin cinsel tercihini merak etmeyenlerden. Her ne kadar sıkı bir Sherlock Holmes hayranı olarak büyüse de. O şimdi, Sherlock Holmes’u seriye dönüştürme çalışmaları içinde.

 İngilizler’e Ata’yı anlattı

Londra’da yaşayan yönetmen Fuad Kavur,

Atatürk projesine 2010’da ‘start’ vereceklerini açıklamıştı.

Oskarlı yapımcı Branko Lustig ve senarist Frederick Raphael ile anlaşan Kavur,

ilk adımı geçtiğimiz günlerde attı.

Ünlü gazeteci-yazar Andrew Mango ile ortak bir konferans veren Fuad Kavur, İngilizler’e Atatürk’ü anlattı. Atatürk konferansı, çok sayıda diplomat ve basın mensubu tarafından ilgiyle izlendi.

Atatürk projeleri ile ilgili yorum yapmayan yönetmen Fuad Kavur, çok farklı bir proje yapacaklarının sinyalini verdi.

Atatürk projesini Oskarlı ellere teslim eden Türk yönetmen sevgili Fuad Kavur’un filmini merakla bekliyoruz.

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email