İstanbul Halleri, 17-24 Nisan 2012

“Bahara hazırlanıyor İstanbul,

Yüzölçümündeki tüm renkli kıyafetleri giymeye hazır.

Ve geceleri,

Tatlı masallar anlatır.

İstanbul baharda bir hülyalıdır. Yeni mevsim başlangıcına, yeni uyanmış birisinin gün ışığına uyum sağlayamayışı gibi ayak uyduramaz çekingen bir mahmurlukla. Peki siz yeni güne, yeni bir mevsime uyanmaya hazır mısınız?

 

Bir kitap müzesi

Masumiyet Müzesi kapılarını açıyor.

Bu haftanın en romantik haberlerinden bir tanesi, Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un kitabının dünyaya bir yansıması olan Masumiyet Müzesi’nin açılışı olsa gerek. Müze bu hafta değil, önümüzdeki hafta açılacak. Fakat biz sizi kitabı daha önceden okuyasınız ve müzeyi ondan sonra gezebilesiniz diye erkenden haberdar etmek istedik.

Kitap hakkında en ufak bir fikri olmayanlar içinse bir kaç ipucu verelim: Kitap, 1975 yılı ile başlar ve tekstil zengini Basmacı ailesinin okumuş 30 yaşındaki oğulları Kemal ile uzak akrabaları, yoksul Keskin ailesinin 18 yaşındaki güzel kızı, tezgahtarlık yapan Füsun arasındaki aşk anlatır.

Kitabın Orhan Pamuk’un en çok okunan kitaplarından biri sayıldığı ve Müze’nin henüz açılmadan bu kadar ilgi topladığı göz önünde bulundurulursa, ilerki günlerde Masumiyet Müzesi ile ilgili çokça haber okuyacağımız kesin. Orhan Pamuk’un da kitabı hakkında söylediklerini es geçmemek lazım:

« Öteki romanlarımdan farklı, şaşırtıcı 500 sayfalık bir aşk romanı. İleride bu romanla hatırlanacağıma inanıyorum.»

 

Masumiyet Müzesi; Firuzağa Mahallesi, Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çıkmazı, No: 2, Beyoğlu-İstanbul

 

 

Yeraltı // Zeki Demirkubuz

Bu filmi dört gözle bekliyorduk. Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar isimli eserinden esinlenerek yapılmış bir film Yeraltı. Yönetmenin çekilmeye çalışıldığı dedikodu kazanları bir kenarda duruversin, film sağlam duruşuyla ve Engin Günaydın faktörüyle, diğer vizyon filmlerinden açık ara ayrıldı bile.

 

 

 

Derin sohbetlerden hafif muhabbetlere.

Yeraltından yerin üstüne çıkma zamanımız geldi. Büyük kitaplar, büyük filmlere her zaman evet ,peki ya  bizim halimiz ne olacak? Açlığımızı kim dindirecek?

Peki öyleyse sinyor; and sinyoritalar! İşte şimdi sizi tanıştıracağımız restorana “Merhaba!” deyin. Parmaklarınızı yemeyeceğinize dair belgeyi de imzaladıktan sonra içeri giriş serbest!

RANCHERO!

Burada, mutfaktakiler has be has Meksikalı.  Yemek çeşitleri çok zengin ve yemekler gayet tadında. Meksika Mutfağı’nın damak tadımıza ne kadar uygun olduğunu anlamanız için buradan daha güzel bir yer olamaz.
Menüyü açın ve bırakın ruhunuz sizin adınıza karar versin.

Adres: Bağdat Cad. 468/A Suadiye

 

Haftaya Sting’den güzel bir parçayla “Merhaba!” diyoruz.

Let your soul be your pilot! // Bırakın ruhunuz pilotunuz olsun!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WGdV_niLcVk&ob=av2e[/youtube]

Herkese güzel bir hafta dileriz.

Şehir Halleri, www. aysegulekinci.com

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on pinterest
Share on Pinterest
Share on whatsapp
Share on WhatsApp

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment

PAYLAŞ: 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email